28.10.2011

Nasi rywale w liczbach: Pogoń Szczecin.

Arkowcy w ostatnich spotkaniach wykonali zadanie w 100%, wygrywając nie tylko spotkania ligowe, ale także w dobrym stylu awansując do ćwierćfinału Pucharu Polski. Najbliższe trzy spotkania będą prawdziwą próbą sił żółto –niebieskich. O poprawienie pozycji w tabeli zawodnicy Arki będą walczyć w trzech meczach wyjazdowych z zespołami o podobnych aspiracjach jak podopieczni trenera Petra Nemeca. Pierwszym z tych zespołów będzie trzecia drużyna I ligi - Pogoń Szczecin. Pojedynek zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ zobaczymy dwa najskuteczniejsze zespoły w tym sezonie.

Poprzedni sezon w wykonaniu Portowców był bardzo nieudany. Zespół, który miał bić się o awans, zakończył sezon w środku tabeli, Jak wielki był to zawód może świadczyć aż czterokrotna zmiana na stanowisku trenera zespołu. Ostatecznie Pogoń zajęła 6 miejsce w tabeli z dorobkiem 51 punktów.

Przerwa w rozgrywkach przyniosła znaczne zmiany w kadrze, a także kolejną zmianę na stanowisku trenera. Nowym szkoleniowcem został Marcin Sasal, były trener Korony Kielce. Wraz z nim do Pogoni przyszedł Edi Andradina, który miał wcześniej okazję reprezentować granatowo- bordowe barwy. Poza napastnikiem do Szczecina przeszło 6 obrońców, wśród nich były zawodnik Arki Emil Noll, a także: Dawid Kucharski, Peter Hricko, Paweł Grocholski, Damian Kostkowski, oraz Łukasz Wójcik. Atak Portowców wzmocnił także Kameruńczyk Donald Djousse z zespołu Dynamo Tibilisi, oraz Vuk Sotirović, o którym głośno było także w kontekście transferu do Gdyni. Środkową linię wzmocnił Japończyk Yoki Kumada oraz Mateusz Lewandowski z Wisły Płock. Ze Szczecina odeszło 10 zawodników wśród nich m.in. obrońca Marcin Dymkowski, napastnik Marcin Klatt, młody napastnik Mikołaj Lebedyński oraz pomocnik Kamil Majkowski.

Bilans spotkań Pogoni Szczecin w sezonie 2011/2012: 8 zwycięstw – 5 remisów – 3 porażki
U siebie: 7 zwycięstw – 0 remisów – 1 porażka
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 5 remisów – 2 porażki

Sezon 2011/2012 Pogoń rozpoczęła od przekonywującego zwycięstwa z Polonią Bytom 3:0. Następnie remis na wyjeździe z KS Polkowice oraz zwycięstwo na własnym stadionie z Wartą Poznań 2:1.  Pierwszej porażki Portowcy doznali w 4 kolejce w meczu z Piastem Gliwice na wyjeździe. Kolejne cztery mecze to po dwa zwycięstwa na własnym boisku oraz remisy na wyjeździe. Następnie szczecinianie przegrali na wyjeździe z Flotą Świnoujście 0:1 oraz na własnym stadionie z Dolcanem Ząbki 2:3. Była to ostatnia porażka w tym sezonie Pogoni. W kolejnych 5 spotkaniach 2 remisy oraz 3 zwycięstwa, w tym jedyna wygrana na wyjeździe z GKS Katowice 2:0.

Przed arkowcami ciężkie zadanie Pogoń jest bezkompromisowa na własnym stadionie, a jedynym zespołem, który przywiózł ze Szczecina punkty był Dolcan Ząbki. Pod względem punktów zdobytych na własnym stadionie granatowo – bordowi są liderem I ligi. Na wyjeździe Portowcy wygrali tylko jedno spotkanie z GKS Katowice i aż 5 zremisowali.

Bilans bramek: 27 strzelonych – 12 straconych
U siebie: 21 strzelonych – 6 straconych
Na wyjeździe: 6 strzelonych – 6 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 25                            Bramki stracone z akcji: 12
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2             Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                    Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 15                Bramki stracone w 1. połowie: 8

Pogoń Szczecin jest najskuteczniejszym zespołem I ligi, o jedną bramkę wyprzedza w tej statystyce żółto- niebieskich. Pod względem bramek straconych Portowcy mają drugą defensywę w lidze. Szczecinianie dużo więcej bramek zdobywają na własnym stadionie – 21 goli w porównaniu z 6 bramkami na wyjeździe. Natomiast tracone bilansują się – po 6 goli straconych. Pogoń dwukrotnie zdobywała bramki po rzutach karnych. Więcej bramek szczecinianie strzelają w pierwszych częściach meczy, podobna zależność dotyczy bramek traconych.

0

Pod względem czasów strzelanych bramek to w pierwszych częściach spotkań Pogoń w każdym z kwadransów zdobyła po 5 goli. W drugich częściach najwięcej goli padło w ostatnim kwadransie – także 5 bramek. Najmniej skuteczni szczecinianie są w pierwszych kwadransach drugich części meczy, kiedy zdobyli 3 gole. Jeżeli chodzi o gole tracone najwięcej padło ich w ostatnich minutach pierwszych połów. Natomiast najmniej goli Pogoń straciła na początku spotkania – 1 bramka, oraz w końcówkach spotkań, kiedy to nie stracili żadnej bramki.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:

Radosław Janukiewicz – 1440 minut (16 spotkań),

Bartosz Ława -  1344 minut ( 15 spotkań),

Edi Andradina – 1138 minut (14 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Edi Andradina – 7 bramek,

Robert Kolendowicz – 4 bramki,

Donald Djousse, Vuk Sotirović – po 3 bramki.

Najostrzej grający:

Błażej Radler,  Bartosz Ława – 4 żółte kartki (czerwona kartka po dwóch żółtych),

Mateusz Szałek, Przemyslaw Pietruszka, Edi Andradina  –  po 4 żółte kartki,

Łukasz Matuszczyk – 3 żółte kartki.

Najwięcej minut w tym sezonie na boiskach I ligi spędził bramkarz Portowców Radosław Janukiewicz, który rozegrał wszystkie spotkania w pełnym wymiarze czasowym. Drugi w tej statystyce jest Bartosz Ława, a trzeci Edi Andradina, który zdobył najwięcej bramek dla Pogoni w tym sezonie. Drugim pod względem strzelonych bramek jest Robert Kolendowicz zdobywca 4 bramek. Po 3 gole zdobyli napastnicy, którzy przyszli do Szczecina przed sezonem – Donald Djousse oraz Vuk Sotirović. Najostrzej grającymi zawodnikami są obrońca Błażej Radler oraz rozgrywający Bartosz Ława. Obaj uzbierali po 4 żółte kartoniki, w tym po dwa w jednym spotkaniu. Także po 4 żółte kartoniki otrzymali Mateusz Szałek, Przemysław Pietruszka oraz najlepszy strzelec Edi Andradina. Trzy żółte kartki uzbierał natomiast Łukasz Matuszczyk.

W sobotę żółto – niebieskich czeka początek wyjazdowego maratonu. Trzy najbliższe mecze zadecydują o pozycji Arki przed meczami, które odbędą się w nowym roku. Derby pomorza, które odbędą się w najbliższą sobotę na pewno są meczem, do którego nie trzeba specjalnie mobilizować ani zawodników ani kibiców.