TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Historia > Klub > Legendy

Grzegorz Polakow
1965-1971 1981-1982 1994-1995
Grzegorz Polakow
Zbigniew Bieliński ps. "Chico" - piłkarska legenda klubu. Wychował się na Oksywiu, nieopodal stadionu Floty. Nic, więc dziwnego, że swoją przygodę z futbolem rozpoczął właśnie w barwach popularnych „marynarzy” w 1959 roku. Już na początku trafił pod opiekę wspaniałych nauczycieli. Marian Bulik i Czesław Bartolik mieli status prawdziwych legend gdyńskiego futbolu.

Bulik – znakomity kapitan Arki z lat 40. i 50. – był pierwszym trenerem Zbyszka, a Bartolik – bombardier przedwojennych KS Gdynia i Kotwicy – wprowadzał go do zespołu seniorów. Wkrótce po debiucie w trzeciej lidze na adres klubu z Oksywia trafiło powołanie do narodowej kadry juniorów.

Utalentowany nastolatek rychło wzbudził zainteresowanie działaczy Arki. W czerwcu 1966 roku po raz pierwszy zawitał na Ejsmonda, debiutując przeciwko Unii Racibórz. Wkrótce jednak powrócił do macierzystego klubu, aby w lipcu 1969 roku ponownie trafić do Arki, której pozostał wierny aż do końca kariery.

Popularny „Chico” występował praktycznie w każdej formacji, zaliczając nawet epizod pomiędzy słupkami! 7 kwietnia 1973 roku w 20 minucie meczu z Zawiszą zastąpił w bramce kontuzjowanego Żemojtela i nie skapitulował ani razu. Po dziś dzień jest więc jedynym niepokonanym bramkarzem w dziejach klubu!

Nasz bohater jest autorem przynajmniej kilku innych klubowych rekordów. Żaden z arkowców nie zagrał tylu spotkań w ekstraklasie (190). Nikt inny w historii klubu nie zdołał rozegrać wszystkich meczów od pierwszej do ostatniej minuty w dwóch sezonach (edycje 78/79 i 79/80).

Skuteczny wykonawca „jedenastek”, twardy, nieustępliwy i niezwykle efektywny – taki był na boisku. Koleżeński, zawsze uśmiechnięty, obdarzony poczuciem humoru i dużym autorytetem wśród kolegów i działaczy.

Zbigniew Bieliński zmarł 20 czerwca 2007 roku w Gdyni. Dwa miesiące później w uznaniu jego zasług dla klubu numer, z którym grał na koszulce (5) – jako pierwszy i jedyny jak dotąd – został zastrzeżony.

Piętnaście sezonów, 397 udokumentowanych meczów, (co przez długi czas było klubowym rekordem, poprawionym dopiero w sezonie 2009/2010 roku przez Dariusza Ulanowskiego), zdobywca 10 goli. Współautor dwóch awansów do ekstraklasy (1974, 1976), zdobywca Pucharu Polski (1979), uczestnik dwumeczu z Beroe w ramach PEZP (1979), wieloletni kapitan zespołu.

Zbigniew Bieliński przez dwie dekady przynosił chlubę gdyńskiej Arce, jeszcze za życia zyskując status klubowej legendy.

Józef Witczak


{--main-gallery--}

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia