TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Historia > Klub > Legendy

Jacek Dziubiński
1991-1999, 2008-2010
Jacek Dziubiński
6 czerwca 1992 roku prowadzony przez Jacka Dziubińskiego zespół Arki bezbramkowo zremisował w Inowrocławiu z miejscową Goplanią. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż jeden punkt uzyskany w tej konfrontacji zapewnił upragnioną promocję do drugiej ligi. Sukces był tym cenniejszy, iż skład tamtej drużyny wręcz zdominowali nastoletni wychowankowie trenera, których w kadrze było aż dziesięciu!

Główny architekt tego sukcesu urodził się 17 marca 1958 roku w Gdyni. Od najmłodszych lat związany z Arką, początkowo terminował w zespołach juniorskich. Kolejnym etapem była gra w rezerwach oraz szkolenie najmłodszych adeptów sztuki futbolowej.

Wreszcie wiosną 1991 roku młody i ambitny szkoleniowiec przejął zagrożony spadkiem do czwartej ligi zespół Arki. Skazani na pożarcie żółto-niebiescy z kilkoma 16 i 17-latkami w składzie spisywali się jednak znakomicie. Najpierw w dobrym stylu uratowali ligowy byt, aby w czerwcu triumfować w rozgrywkach okręgowego Pucharu Polski!

Trzy lata później – 24 września 1994 roku – po raz setny poprowadził Arkę z ławki trenerskiej. Spoglądając na to z perspektywy szkoleniowej karuzeli, jakiej doświadczamy w wielu klubach ligowych w ostatnich latach wyczyn to nie lada!

Jego intuicja, umiejętność selekcji oraz doskonała praca z młodzieżą została zauważona w PZPN. W sierpniu 2006 roku – jako pierwszy i jedyny jak dotąd wychowanek Arki – dostąpił zaszczytu prowadzenia narodowej kadry juniorów.

W sierpniu 2008 roku prowadzony przez niego zespół zainaugurował rozgrywki w Młodej Ekstraklasie. Swoim podopiecznym zaszczepił wzorce, którym hołdowali jego nauczyciele w osobach Józefa Barbachena i Stanisława Malona: pracowitość, poszanowanie klubowych barw i tradycji. Warto zauważyć, iż stanowiący główną siłę teamu ME rocznik 1990 to drugi – po graczach urodzonych w 1973 roku – stworzony w Arce przez Dziubińskiego od podstaw utalentowany zespół. Wielu z nich już od 2008 roku wchodzi szeroką ławą do pierwszego zespołu, a m.in. Marcin Budziński czy Wojciech Wilczyński to także reprezentanci Polski w juniorskich i młodzieżowych kategoriach wiekowych.

Jacek Dziubiński to prawdziwy rekordzista wśród trenerów naszego klubu. Prowadził żółto-niebieskich aż w 136 meczach! Jest jednym z trzech – obok Polakowa i Słaboszowskiego – szkoleniowców, którzy przekroczyli barierę stu gier na ławce trenerskiej Arki. Warto dodać, iż pięciokrotnie podejmował się prowadzenia pierwszego zespołu – to absolutny rekord. Jednak spośród setek ludzi przez dziesięciolecia działających ku chwale klubu wyróżnia go jeszcze jedna rzecz. Tylko on – w 80-letniej historii klubu – związany był z Arką jako zawodnik, trener i prezes oraz wiceprezes (HTM Arka)!


Józef Witczak

{--main-gallery--}

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia