TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Historia > Klub > Legendy

Włodzimierz Żemojtel
1970-1983
Włodzimierz Żemojtel
W 2009 roku wybierano „Jedenastkę 80-lecia”. Spośród bramkarzy najwięcej głosów otrzymał Włodzimierz Żemojtel, co upoważnia do określenia go mianem bramkarza wszechczasów w historii żółto-niebieskich.

"Kot" urodził się 26 lipca 1950 roku w Gdańsku. W wieku czternastu lat trafił na trening miejscowej Polonii, aby po niespełna czterech latach zadebiutować w barwach klubu z Marynarki Polskiej. „Połówka” trzecioligowego meczu w Kaliszu, zwieńczona obroną „jedenastki” – doprawdy, trudno było sobie wymarzyć lepszy początek kariery!

Jego talent nie uszedł uwadze fachowców. W przerwie zimowej sezonu 1970/71 utalentowany bramkarz trafił na Ejsmonda, gdzie początkowo musiał zadowolić się rolą zmiennika Burzyńskiego. Po spadku z ekstraklasy „Burza” przyjął ofertę Widzewa, a Żemojtel stał się etatowym bramkarzem żółto-niebieskich.

Prawdziwy przełom w karierze naszego bohatera nastąpił w 1976 roku. 2 czerwca zadebiutował w kadrze B przeciwko Ghanie. Ledwie cztery dni później mógł celebrować kolejny sukces w postaci awansu do ekstraklasy! Wreszcie niedługo po zakończeniu sezonu ligowego zaliczył jedyny występ w kadrze U-23. W Siedlcach biało-czerwoni z Żemojtelem w składzie rozgromili Finlandię aż 11:0! Konsekwencją znakomitej postawy w lidze było powołanie do kadry Jacka Gmocha. 16 października bramkarz Arki znalazł się w meczowej „16”, ale pojedynek na Estadio das Antas przeciwko Portugalii obejrzał z ławki rezerwowych.

Po dziś dzień jest autorem rekordowych – w dziejach klubu – seriali gry z czystym kontem w ekstraklasie. Jako jedyny zanotował trzy serie w wymiarze ponad 500 minutowym. Najdłuższa z nich – ustanowiona wiosną 1979 roku – wynosi 572 minuty.

Imponował znakomitym wyszkoleniem technicznym, odwagą, intuicją i wspaniałym refleksem. Zręczność oraz niemal akrobatyczne interwencje sprawiły, iż koledzy z zespołu nadali mu pseudonim „Kot”.

Trzynaście sezonów, 220 udokumentowanych gier (czternasty na liście wszechczasów), reprezentant Polski w barwach Arki (kadra B i U-23). Współautor dwóch awansów do ekstraklasy (1974, 1976), zdobywca Pucharu Polski i uczestnik rozgrywek PEZP (1979), klubowy rekordzista gry z czystym kontem w ekstraklasie, jako pierwszy gracz na tej pozycji przekroczył barierę dwustu gier!

Józef Witczak


{--main-gallery--}

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia