TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Historia > Klub > Legendy

Jerzy Słaboszowski
1971-1975
Jerzy Słaboszowski
9 czerwca 1974 roku to zwłaszcza dla pokolenia sympatyków Arki z lat 70 -tych historyczna data. Tego dnia żółto-niebiescy pokonali w Łodzi miejscowy Widzew, co było równoznaczne z awansem do ekstraklasy. Głównym architektem pierwszej w dziejach klubu promocji do najwyższej klasy rozgrywkowej był trener Jerzy Słaboszowski.

Nieczęsto zdarza się, aby sukcesy odniesione na boisku powtórzyć na ławce trenerskiej. Jerzy Słaboszowski urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Krakowie. W 1947 roku w barwach Piasta Cieszyn rozpoczął swoją przygodę z futbolem. Pięć lat później zadebiutował w ekstraklasie w pasiastej koszulce Cracovii. Potężnie zbudowany, ale przy tym sprawny i szybki obrońca nie uszedł uwadze działaczy Legii. Po trzech sezonach spędzonych przy Kałuży trafił na Łazienkowską, gdzie dwukrotnie (1955, 1956) świętował dublet ? mistrzostwo i puchar kraju. Kolejnymi przystankami na jego piłkarskiej drodze były Lublinianka i Warszawianka. Właśnie w klubie z Mokotowa w 1964 roku zakończył karierę zawodniczą.

Wykorzystując jego przebogatą wiedzę działacze PZPN rok później powierzyli mu opiekę nad reprezentacyjnymi juniorami. Był to przysłowiowy strzał w ?dziesiątkę?! Obdarzony umiejętnością poznawania ludzkich charakterów Słaboszowski ? jak podkreślało wielu z jego podopiecznych ? szczególnie łatwo docierał do piłkarskiej młodzieży. Lista jego podopiecznych z Deyną, Ćmikiewiczem, Gorgoniem czy Kmiecikiem na czele była naprawdę imponująca.

Kiedy w lipcu 1971 roku ?Słaby? trafił na pokład Arki był z całą pewnością najbardziej utytułowanym szkoleniowcem, jaki wówczas pracował przy Ejsmonda. Stanowił postać niebanalną, o której mówiono, że czego się nie dotknie zamienia w złoto. Tak było w kadrze narodowej juniorów, gdzie zbudował podwaliny pod sukcesy polskiego futbolu w latach 70-tych.

Podobnie w Arce, którą już po trzech latach wprowadził na futbolowe salony i gdzie z jego inicjatywy trafiło wielu byłych podopiecznych, m. in. Wiesław Kędzia, Stefan Herisz czy Zbigniew Kupcewicz. Wreszcie nie inaczej w trakcie pracy za granicą, gdzie z klubami Al-Ahly Dubaj i Gazira Zwara sięgnął po tytuły mistrzów ZEA i Libii.

Jerzy Słaboszowski to jeden z najwybitniejszych trenerów w dziejach naszego klubu. Prowadził żółto-niebieskich w 127 meczach! Jest jednym z trzech ? obok Polakowa i Dziubińskiego ? szkoleniowców, którzy przekroczyli barierę stu gier na ławce trenerskiej Arki.

Zmarł nagle 2 kwietnia 1981 roku w Gudnikach, gm. Miłakowo.


Józef Witczak


{--main-gallery--}

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia