30.03.2012

Nasi rywale w liczbach: Olimpia Grudziądz.

Żółto - niebiescy po bardzo intensywnym początku rozgrywek mieli tydzień przerwy pomiędzy jednym, a drugim spotkaniem. Jednak kolejny taki okres przerwy gdynianie będą mieli pod koniec kwietnia, a jeżeli dwumecz z Legią Warszawa rozstrzygną na swoją korzyść to … dopiero w maju. Początkiem tego maratonu jest sobotnie spotkanie z Olimpią Grudziądz.

Grudziądzanie zajmują obecnie 13 miejsce w tabeli z 24 punktami na koncie. W przerwie zimowej w zespole Olimpii Grudziądz nie doszło do tak dużych zmian jak w imienniczce z Elbląga. Trener Marcin Kaczmarek przyprowadził jedynie kilka zmian w kadrze, w przerwie zimowej. Pod względem ilości wymienionych zawodników w kadrze zachowany został status quo.  Wśród piłkarzy, którzy odeszli są Tomasz Copik, Adam Gajda, Sławomir Pach, Dawid Ptaszyński, Tomasz Rogóż oraz Łukasz Tumicz. Do klubu przyszli Dawid Abramowicz, Adam Cieśliński, Grzegorz Gebauer, Dariusz Kłus, Michał Stachurski, oraz Marcin Staniek.

Bilans spotkań Olimpii Grudziądz w sezonie 2011/2012: 5 zwycięstw – 9 remisów – 8 porażek
U siebie: 3 zwycięstwa – 6 remisów – 2 porażki
Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 3 remisy – 6 porażek

Drużyna Olimpii Grudziądz wygrała do tej pory 5 spotkań w lidze. „Olimpijczycy” są jednym z dwóch najczęściej remisujących zespołów. Na własnym stadionie podzielili się punktami aż 6 krotnie, co jest także jednym z dwóch najlepszych rezultatów. Wśród remisów jest także spotkanie z rundy jesiennej, z Arką Gdynia, które zakończyło się bez bramek. Na wyjeździe Grudziądzanie wygrali dwa spotkania, z Kolejarzem Stróże 2:0 oraz z Wartą Poznań 2:1. Poza tym z wyjazdów podopieczni trenera Marcina Kaczmarka przywieźli trzy remisy.

Rok 2012 „Olimpijczycy” rozpoczęli od przegranej z Zawiszą Bydgoszcz po dramatycznym spotkaniu 3:4. W drugim spotkaniu Olimpia strzeliła także trzy bramki, tym razem pozwoliły one zremisować 3:3 z Wisłą Płock na własnym stadionie. Jak widać po tych dwóch meczach Grudziądzanie zdobywają bardzo dużo bramek jednak nie przekładają się one na zdobycz punktową.

Bilans bramek: 27 strzelonych – 28 straconych
U siebie: 15 strzelonych – 9 straconych
Na wyjeździe: 12 strzelonych – 19 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 25                                     Bramki stracone z akcji: 23
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                       Bramki stracone z rzutów karnych: 5
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                             Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 9                            Bramki stracone w 1. połowie: 9
Bramki strzelone w 2. połowie: 18                          Bramki stracone w 2. połowie: 19

W 22 spotkaniach zawodnicy Olimpii zdobyli 27 bramek, przy 28 golach straconych. Bilans bramek na własnym stadionie mają dodatki, tylko 9 bramek straconych to jeden z lepszych wyników w lidze. W meczach wyjazdowych bilans jest ujemny, a 19 bramek straconych jest jednym ze słabszych wyników. Dwie bramki podopieczni Marcina Kaczmarka zdobyli z rzutów karnych, przy 5 straconych w wyniku tego stałego fragmentu gry. W pierwszych połowach w meczach „Olimpijczyków” pada mniej bramek, wtedy to zawodnicy z Grudziądza zdobyli i stracili po 9 bramek. W drugich częściach spotkań statystyki te są dwukrotnie większe, wtedy  zdobywają dwukrotnie więcej bramek i ponad dwukrotnie więcej tracą.

11

Pod względem czasów strzelanych bramek zespół z Grudziądza najlepiej prezentuje się w końcówkach spotkań, kiedy to zdobył do tej pory 9 bramek. Najgorzej „Olimpijczycy” radzą sobie w pierwszych minutach spotkań, w których zdobyli tylko 1 bramkę. Bardzo podobnie wygląda statystyka bramek traconych, najwięcej pada ich w ostatnich minutach – aż 11 bramek. Tylko 1 bramkę do tej pory Grudziądzanie stracili w pierwszych minutach.

Statystyki zawodników:

Jarosław Ratajczak – 1885 minut (21 spotkań),

Adrian Frańczak – 1854 minut (21 spotkań),

Michał Wróbel – 1800 minut (20 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Piotr Ruszkul – 4 bramki,

Maciej Dąbrowski, Janusz Dziedzic, Adrian Frańczak, Mariusz Kryszak – po 3 bramki.

Maciej Dąbrowski – 9 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych),

Hubert Kościukiewicz – 7 żółtych kartek,

Marcin Kokoszka, Jarosław Ratajczak – 6 żółtych kartek (czerwone kartki po dwóch żółtych).

Wśród statystyk zawodników najwięcej minut rozegranych w tym sezonie ma obrońca Jarosław Ratajczak – 1885 minut. Drugi w tej klasyfikacji jest pomocnik Adrian Frańczak, a trzeci bramkarz Michał Wróbel.  Najlepszym strzelcem z 4 bramkami na koncie jest Piotr Ruszkul. Po 3 bramki zdobyli Maciej Dąbrowski, Adrian Frańczak, Mariusz Kryszak, oraz Janusz Dziedzic – były zawodnika Arki Gdynia. Najostrzej grającym zawodnikiem jest obrońca Maciej Dąbrowski, który uzbierał aż 9 żółtych kartoników. Drugi w tej klasyfikacji jest Hubert Kościukiewicz z 7 żółtymi kartkami.

Przed „Arkowcami” prawdziwy maraton piłkarski, od meczu z Olimpią Grudziądz będą rozgrywali mecze co trzy dni. Musimy wierzyć że żółto - niebiescy wytrzymają tempo i wygrywając kolejne spotkania wejdą do ścisłej czołówki.