23.03.2012

Nasi rywale w liczbach: Olimpia Elbląg.

Arka Gdynia na starcie rozgrywek w 2012 roku notuje bardzo korzystne wyniki. Wygrana ze Śląskiem Wrocław, wygrana w meczu ligowym z wiceliderem, oraz korzystny wynik we Wrocławiu dający żółto - niebieskim awans do półfinału. Radość jednak nie może trwać zbyt długo, bo już w sobotę o godzinie 15:00 zawodnicy Arki wybiegną na boisko w Elblągu, aby walczyć o ligowe punkty z tamtejszą Olimpią.

Obie drużyny grały już w tym sezonie dwukrotnie, najpierw „Arkowcy” wygrali w lidze na własnym stadionie 3:1, a następnie w Pucharze Polski na wyjeździe. W meczu tym padł remis 0:0, a o awansie żółto- niebieskich zadecydowały rzuty karne.

W przerwie zimowej w zespole Olimpii Elbląg doszło do dużych zmian w kadrze jak i na ławce trenerskiej. Nowym trenerem został Białorusin Oleg Raduszko, jest to 4 szkoleniowiec  Elblążan w tym sezonie. Z zespołu odeszło aż 16 zawodników a w ich miejsce pozyskano 17 graczy. Wśród piłkarzy, którzy opuścili są m.in. Paweł Buśkiewicz, Mariusz Muszalik, Bartosz Iwan, Robert Sierant oraz Sławomir Szary. Do klubu przyszli m.in. Maciej Scherfchen, Grzegorz Szamotulski, Tomasz Chałas, Łukasz Derbich oraz wypożyczeni z Arki Paweł Czoska i Adrian Sulima.

Bilans spotkań Olimpii Elbląg w sezonie 2011/2012: 2 zwycięstwa – 8 remisów – 11 porażek
U siebie: 2 zwycięstwa – 4 remisy – 5 porażek
Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 4 remisy – 6 porażek

Po 21 kolejkach zespół Olimpii Elbląg zajmuje ostatnią pozycję w tabeli ze stratą aż 8 punktów do bezpiecznego miejsca. Jesienią Elblążanie wygrali tylko dwa spotkania, oba na własnym stadionie, z Polonią Bytom 2:1 oraz Bogdanką Łęczna 1:0. Z wyjazdów piłkarze Olimpii przywieźli jedynie 4 remisy, w tym remis zdobyty już pod wodzą nowego trenera w pierwszym meczu ligowym w tym roku z Wisłą Płock 1:1. Wśród porażek jest ta z Gdyni 1:3, wtedy bramki dla żółto- niebieskich zdobywali Mirko Ivanovski, Wojciech Wilczyński oraz Piotr Kuklis. Honorową bramkę dla Elblążan zdobył Łukasz Zaniewski.

Bilans bramek: 16 strzelonych – 39 straconych
U siebie:  8 strzelonych – 17 straconych
Na wyjeździe: 8 strzelonych – 22 stracone

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 16                                     Bramki stracone z akcji: 37
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 4                        Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 7                            Bramki stracone w 1. połowie: 17

W 21 meczach I ligi bramki drużyna z Elbląga straciła ponad dwa razy więcej bramek niż strzeliła. Bramki strzelone rozłożyły się po równo na mecze na własnym stadionie i wyjazdowe – po 8 bramek. Aż 4 bramki na 16 zawodnicy Olimpii zdobyli po rzutach karnych, natomiast w ten sposób stracili 2 bramki. W drugich połowach Elblążanie są skuteczniejsi, podobna zależność dotyczy bramek traconych.

13

Jeżeli chodzi o czasy strzelanych bramek to zespół z Elbląga najwięcej bramek zdobył w drugich kwadransach drugich części gry – 6 goli. Najmniej skuteczni do tej pory zawodnicy Olimpii byli w drugich kwadransach pierwszych połów oraz w końcówkach spotkań – po 1 bramce. W przypadku bramek straconych, najwięcej pada ich w końcówkach spotkań, kiedy to stracili aż 13 bramek. Najlepiej w defensywie zawodnicy spisują się w pierwszych minutach obu części gry – po 4 bramki stracone.

Statystyki zawodników:

Marcin Pacan – 1646minut (19 spotkań),

Sławomir Szary – 1444 minut (17 spotkań),

Krzysztof Stodoła – 1439 minut (16 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Bartosz Iwan  – 4 bramki,

Łukasz Zaniewski – 3 bramki,

Daniel Koczon, Michał Pietroń – po 2 bramki.

Marcin Pacan – 7 żółtych kartek,

Łukasz Zaniewski – 5 żółtych kartek (czerwona kartka za dwie żółte),

Adam Banasiak, Bartłomiej Bartosiak – po 5 żółtych kartek.

Jak bardzo zmienił się skład Olimpii w trakcie przerwy zimowej świadczą statystyki indywidualne. Z graczy z największą liczbą minut na boisku w klubie pozostał jedynie Marcin Pacan. Natomiast Sławomir Szary oraz Krzysztof Stodoła opuścili zespół z Elbląga. Jeszcze ciekawsza sytuacja dotyczy strzelców w drużynie Olimpii, ponieważ w klubie nie ma żadnego z czwórki najskuteczniejszych. Do tej pory najlepszym strzelcem był Bartosz Iwan, zdobywca 4 bramek. Najwięcej żółtych kartek do tej pory otrzymał obrońca Marcin Pacan – 7 żółtych kartek. Drugi w tej klasyfikacji jest Łukasz Zaniewski, on jednak już w Olimpii nie gra. Po 5 żółtych kartek uzbierali Adam Banasiak oraz Bartłomiej Bartosiak.

Drużyna Olimpii Elbląg przeszła zimą prawdziwą metamorfozę. Jednak ciężko powiedzieć po jednym zremisowanym spotkaniu z Wisłą Płock, na co stać zespół trenera Olega Raduszko. „Arkowcy” natomiast notują bardzo intensywne 10 dni, które zakończy spotkanie z Olimpią Elbląg, oby zwycięskie dla żółto- niebieskich.