Sezon 2011/2012 był dla żółto- niebieskich bardzo trudny. Praktycznie zupełnie nowa drużyna budowana przez Petra Nemca początkowo spisywała się nie najlepiej. Później jednak zespół złapał wiatr w żagle i zakończył rok 2011 z nadziejami na awans. Jednak prawdziwa huśtawka podczas spotkań na wiosnę, przekreśliła ostatecznie szansę na Ekstraklasę.

U siebie : 8 zwycięstw – 6 remisów – 3 porażki
Na wyjeździe: 5 zwycięstw – 6 remisów – 6 porażek

Zwycięstwo największą różnicą bramek: Arka Gdynia – Polonia Bytom 4:0

Porażka największą różnicą bramek: Sandecja Nowy Sącz – Arka Gdynia 3:0
                                                             Zawisza Bydgoszcz – Arka Gdynia 3:0

Najwięcej bramek w meczu: Arka Gdynia – Zawisza Bydgoszcz 5:2

Podsumowanie poszczególnych rund znajdziecie Państwo w artykułach: „Arka w liczbach cz. 1. Jesienna huśtawka.” oraz „Arkowcy w liczbach cz.1: Wiosenne nadzieje”.

Drużyna Arki była jedną z najczęściej remisujących drużyn w 1 lidze. Żółto- niebiescy 12 spotkań zakończyli podziałem punktów. Więcej remisów ma tylko Olimpia Grudziądz – 13 meczów, a GKS Katowice tyle samo co „Arkowcy”. Na własnym stadionie żółto- niebiescy zdobyli 30 puntów, 8 zwycięstw i 6 remisów. Gorzej podopieczni Petra Nemca spisywali się na wyjazdach gdzie zdobyli 21 punktów.

Zwycięstwo największą różnicą bramek miało miejsce w meczu z Polonią Bytom na własnym stadionie. W 16 kolejce wygrali 4:0 a bramki zdobyli: Tomasz Jarzębowski, Sławomir Mazurkiewicz, Piotr Kuklis i Damian Krajanowski. Najwyższe porażki żółto - niebiescy zanotowali z Sandecją Nowy Sącz oraz Zawiszą Bydgoszcz po 0:3. Natomiast najwięcej bramek padło w wygranym na własnym stadionie meczu z Zawiszą Bydgoszcz - 7 bramek. Dla żółto- niebieskich strzelali: Petr Benat, Ensar Arifović, Tomasz Jarzębowski oraz dwukrotnie Bartosz Flis.

Bilans bramek w rundzie jesiennej: 50 strzelonych – 41 straconych

U siebie: 29 strzelonych – 18 straconych
Na wyjeździe: 21 strzelonych – 23 stracone

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 48                                   Bramki stracone z akcji: 41
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 1                      Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze:1                             Bramki stracone samobójcze: 2
Bramki strzelone w 1. połowie: 25                        Bramki stracone w 1. połowie: 21

„Arkowcy” byli jedną ze skuteczniejszych drużyn w 1 lidze w sezonie 2011/2012. Więcej bramek zdobyli tylko Piast Gliwice oraz Pogoń Szczecin, czyli zespoły które świętowały awans do Ekstraklasy. Dużo gorzej wygląda statystyka bramek straconych, żółto- niebiescy mieli ich najwięcej z pośród czołówki 1 lig – 41 goli.

Na własnym stadionie „Arkowcy” zdobyli 29 bramek, a stracili 18 goli. Natomiast na wyjeździe bilans bramkowy jest ujemny, Arka straciła o dwie bramki więcej niż zdobyła. Po jednej bramce podopieczni zdobyli po rzucie karnym i po bramce samobójczej. Natomiast wśród straconych bramek są po dwa takie gole. Jeżeli chodzi o bramki zdobywane w poszczególnych częściach spotkań, to bilansują się one – po 25 goli zdobytych w 1 i 2 połowach - natomiast jedną bramkę więcej zdobyli w pierwszych połowach.

7

Pod względem kwadransów zdobywanych bramek, to żółto- niebiescy najskuteczniejsi byli w końcówkach pierwszych połów – 12 bramek. Natomiast najmniej zdobytych bramek padło w drugim kwadransie pierwszych części oraz w pierwszych minutach drugich połów – po 5 bramek zdobytych. Najmniej straconych bramek Arka zanotowała w pierwszych minutach spotkań – 2 bramki. Natomiast najwięcej straconych goli padło w drugich kwadransach drugich połów – 11 bramek.

Sławomir Mazurkiewicz – 4 bramki,

Mirko Ivanovski, Janusz Surdykowski, Piotr Tomasik, Tomasz Jarzębowski, Ensar Arifović – po 3 bramki,

Najostrzej grający:

Piotr Kuklis – 8 żółtych kartek (czerwona kartka w wyniku dwóch żółtych),

Sławomir Mazurkiewicz – 7 żółtych kartek (czerwona kartka w wyniku dwóch żółtych),

Omar Jarun – 7 żółtych kartek,

Tomasz Jarzębowski– 6 żółtych kartek.

Wśród statystyk indywidualnych zawodników, najwięcej minut na boisku spędził Marcin Radzewicz. Doświadczony skrzydłowy przebywał na boisku 2751 minut, co ciekawe wystąpił we wszystkich ligowych meczach Arki. Drugi w tej klasyfikacji jest Sławomir Mazurkiewicz, natomiast trzeci Damian Krajanowski.

Najskuteczniejszym zawodnikiem Arki w minionym sezonie był Piotr Kuklis – zdobywca 8 bramek. Drugi w tej klasyfikacji był Bartosz Flis z 6 golami na koncie, natomiast trzeci Petr Benat z 5 bramkami.

Najostrzej grającym zawodnikiem był Piot Kuklis który uzbierał 8 żółtych kartoników. Drugie miejsce w tej klasyfikacji mieli Sławomir Mazurkiewicz oraz Omar Jarun z 7 żółtymi kartkami.

Z tego sezonu na pewno warto zapamiętać dobre występy żółto- niebieskich  w Pucharze Polski. Natomiast ligowe występy pozostawiają pewien niedosyt, gdyż mimo nie udanego początku sezonu, bardzo długo podopieczni Petra Nemca mieli szansę  na włączenie się do walki o awans.

opracował: Sebastian Jędrzejewski