09.05.2012

Nasi rywale w liczbach: Zawisza Bydgoszcz

Fatalna seria żółto – niebieskich trwa nadal. Tym razem przed nami bardzo prestiżowy mecz z Zawiszą Bydgoszcz. Ale być może właśnie w takim spotkaniu Arka zacznie grać tak jak pod koniec rundy jesiennej. Dla Zawiszy będzie to arcyważne spotkanie ze względu na to że do miejsca premiowanego awansem brakuje bydgoszczanom 3 punktów.

W zespole Zawiszy w przerwie zimowej doszło do kliku zmian. Niebiesko – czarne barwy wzmocnił m.in. Marcin Drzymont, Vladimir Kukol, Cezary Stefańczyk oraz Paweł Strąk. Z Bydgoszczy odeszli natomiast m.in. Tomasz Chałas, Kamil Majkowski, Wojciech Okińczyc oraz znany z występów w Arce Benjamin Imeh.

Bilans spotkań Zawiszy Bydgoszcz w sezonie 2011/2012: 13 zwycięstw  – 10 remisów – 6 porażek
U siebie: 7 zwycięstw – 7 remisów – 1 porażka
Na wyjeździe: 6 zwycięstw – 3 remisy – 5 porażek

Zawisza w tym sezonie zdobyła do tej pory 49 punktów. Większość z nich padło łupem na własnym stadionie gdzie bydgoszczanie zdobyli 28 punktów, wygrywając 7 spotkań i tyle samo meczów remisując. Jedyna porażka miała miejsce w 19 kolejce z Termalicą 2:3. Natomiast dużo gorzej wiedzie się niebiesko- czarnym na wyjeździe gdzie do tej pory przegrali 5 spotkań. Jedna z tych porażek miała miejsce przy Olimpijskiej 5 w Gdyni. Zawisza przegrała wtedy 2:5, a „Arkowcy” zanotowali chyba najlepszy występ w tym sezonie.

Początek tego roku podopieczni, wtedy jeszcze Janusza Kubota, mieli nienajlepszy. Na początku wygrana z Olimpią Grudziądz 4:3, ale później nastąpiła seria 5 meczów bez zwycięstwa. Konsekwencją czego była zmiana na stanowisku trenera, nowym szkoleniowcem został Jurij Szatałow. Na Zawiszę zadziałał syndrom „nowej miotły” i w kolejnych 3 spotkaniach „Zeta” zdobyła 7 punktów. Jednak to środowe spotkanie będzie dla niebiesko- czarnych najbardziej wymagającym.

Bilans bramek: 40 strzelonych – 34 stracone
U siebie: 25 strzelonych – 17 straconych
Na wyjeździe: 15 strzelonych – 17 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 37                                     Bramki stracone z akcji: 30
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 3                      Bramki stracone z rzutów karnych: 3
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 19                          Bramki stracone w 1. połowie: 14

Bilans bramek zespołu z Bydgoszczy jest dodatni. Na własnym stadionie niebiesko- czarni zdobyli 25 bramek a stracili 17. Gorzej jest na wyjazdach gdzie bilans bramkowy jest niekorzystny, podopieczni Jurija Szatałowa mają o 2 bramki stracone więcej niż zdobyte. Po trzy bramki zostały zdobyte i stracone po rzutach karnych, natomiast jedna bramka stracona to „samobój”. „Zeta” skuteczniejsza jest w drugich połowach spotkań. Więcej bramek zawodnicy Zawiszy także tracą w drugich częściach spotkań.

11

Jeżeli chodzi o czasy zdobywanych bramek to najskuteczniejsi bydgoszczanie są w końcówkach spotkań – 11 bramek. Najmniej strzelonych bramek ma miejsce aż w trzech przedziałach czasowych: 15-30, 45-60 oraz 60-75 – po 5 bramek. Najmniej bramek Zawisza traci na początku drugich części spotkań, do tej pory tylko 2 bramki. Natomiast najwięcej goli bydgoszczanie stracili w końcówkach spotkań – 11 bramek.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:

Adrian Błąd – 2379 minut (29 spotkań),

Andrzej Witan – 2250 minut (25 spotkań),

Michał Ilków- Gołąb – 2185 minut (25 spotkań).

Krzysztof Hrymowicz – 10 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych),

Paweł Zawistowski – 9 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych).

Wśród statystyk indywidualnych wyróżnia się Adrian Błąd, rozegrał do tej pory najwięcej, bo 2379 minut i wystąpił we wszystkich spotkaniach. Dodatkowo to najskuteczniejszy strzelec drużyny z 12 bramkami na koncie. Drugi pod względem ilości minut na boisku jest bramkarz - Andrzej Witan, a trzeci obrońca Michał Ilków-Gołąb. Jeżeli chodzi o najlepszych strzelców to drugi w tej klasyfikacji jest Jakub Wójcicki z 6 bramkami. Natomiast trzeci, znany w Gdyni, Paweł Zawistowski który zdobył 5 bramek i został ukarany 9 żółtymi kartkami. Najostrzej grającym zawodnikiem jest obrońca Błażej Jankowski – 11 żółtych kartek. O jedną kartkę „gorszy” jest także obrońca – Krzysztof Hrymowicz.

Dziś  oba zespoły czeka bardzo ciężki bój, Zawisza jeżeli liczy w dalszym ciągu na awans musi to spotkanie wygrać. Natomiast żółto- niebiescy liczą na przełamanie fatalnej serii.  W tym spotkaniu pod większą presją będą gospodarze, ale czy cztery dni dzielące „Arkowców” od poprzedniego spotkania wystarczą, aby pokazać się z dużo lepszej strony niż w meczu z „Gieksą”?

opracował: Sebastian Jędrzejewski