21.10.2011

Nasi rywale w liczbach: Polonia Bytom.

Arka znów zalicza bardzo aktywny tydzień. W środę żółto – niebiescy rozgrali zwycięskie spotkanie w Pucharze Polski z Polonią Warszawa. Natomiast już w sobotę kolejny mecz ligowy, także z Polonią, tyle że Bytom. Będzie to pojedynek spadkowiczów z Ekstraklasy. Po 14 kolejkach bytomianie są w I lidze tuż nad strefą spadkową.

Poprzedni sezon zespół Polonii, podobnie jak Arka, walczył o utrzymanie w Ekstraklasie. Ostatecznie niebiesko- czerwoni zajęli ostatnie miejsce w tabeli z 27 punktami na koncie. W poprzednim sezonie bytomian prowadziło 4 trenerów, sezon rozpoczął Jurij Szatałow, następnie Jan Urban, Robert Góralczyk, a w ostatnim meczu sezonu Polonię poprowadził Dariusz Fornalak.

W przerwie zimowej w składzie Polonii doszło do kadrowej rewolucji. Klub opuściło 17 zawodników. Wśród nich m.in. Marcin Radzewicz oraz Marcin Juszczyk, którzy wzmocnili drużynę żółto- niebieskich. Podobnie jak w przypadku Arki zespół Polonii opuścili wszyscy, którzy stanowili o sile zespołu. Trener Dariusz Fornalak nie miał łatwego zadania, ponieważ zespół musiał budować nie będąc pewnym czy drużyna przystąpi do rozgrywek. Ostatecznie drużynę wzmocniło 18 piłkarzy, głównie z niższych lig lub z drużyn juniorskich. Z bardziej znanych nazwisk do niebiesko- czerwonych dołączyli Jean Paulista były zawodnik Wisły Kraków, Daniel Mąka były zawodnik Polonii Warszawa,  a ostatnio Termalici Bruk-Bet Nieciecza, a także Paweł Gamla z Piasta Gliwice.

Bilans spotkań Polonii Bytom w sezonie 2011/2012: 4 zwycięstwa – 3 remisy – 7 porażek
U siebie: 3 zwycięstwa – 1 remis – 4 porażki
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 2 remisy – 3 porażki

Polonia Bytom rozpoczęła sezon od trzech porażek, najpierw z Pogonią Szczecin 0:3, następnie z Wartą Poznań 0:1, oraz z Piastem Gliwice 0:2. Pierwsze zwycięstwo przyszło w 4 kolejce w meczu z Sandecją, niebiesko- czerwoni wygrali ten mecz 3:2. W 5 kolejce bytomianie zremisowali 0:0 z Termalicą. W dwóch następnych kolejkach Polonia zagrała z Olimpiami, najpierw przegrała z elblążanami 1:2 a następnie wygrała na własnym boisku z Olimpią Grudziadz 4:1. W następnych czterech kolejkach podopieczni Dariusza Fronalaka trzykrotnie przegrali i wywalczyli tylko 1 punkt w meczu z Dolcanem Ząbki. W kolejnych trzech spotkaniach bytomianie nie przegrali, najpierw zwycięstwo z GKS Katowice 4:2, następnie remis z Zawiszą Bydgoszcz, a w ostatniej kolejce wygrali z Wisłą Płock 2:0. W sobotę obie drużyny będą walczyły o przedłużenie swoich serii meczów bez porażki.

Polonia Bytom w tym sezonie zwyciężyła 4 razy, z tego trzykrotnie na własnym stadionie. Jedyne zwycięstwo wyjazdowe bytomianie odnieśli w 4 kolejce w meczu z Sandecją Nowy Sącz. Na wyjeździe Polonia dwukrotnie remisowała oraz trzykrotnie odniosła porażkę. Bytomianie mają jedno spotkanie rozegrane mniej gdyż na wniosek policji nie odbył się pojedynek z Ruchem Radzionków zaplanowany na 10 września.

Bilans bramek: 17 strzelonych – 19 straconych
U siebie: 11 strzelonych – 9 straconych
Na wyjeździe: 6 strzelone – 10 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 14                                      Bramki stracone z akcji: 18
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                      Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 1                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 7                            Bramki stracone w 1. połowie: 7
Bramki strzelone w 2. połowie: 10                          Bramki stracone w 2. połowie: 12

W 14 rozegranych spotkaniach bytomianie strzelili 17 bramek a stracili 19. Więcej bramek Polonia zdobywa na własnym terenie. Liczba traconych goli na własnym boisku oraz na wyjeździe jest zbliżona. Dwie bramki zdobyte padły z rzutów karnych, natomiast jedna bramka zdobyta padła po golu samobójczym. Więcej bramek zawodnicy Polonii zdobyli w drugich połowach. Podobna zależność dotyczy bramek straconych, w drugich częściach piłkarze niebiesko- czerwonych tracili więcej bramek.

2

Pod względem czasów strzelanych bramek najwięcej bytomianie zdobyli w końcówkach spotkań- 4 bramki. Najmniej goli niebiesko – czerwoni zdobyli na początku spotkań, pomiędzy minutą 0 – 15 oraz 15, a 30 –tą – po 2 bramki. Natomiast, jeżeli chodzi o czasy bramek straconych, to najwięcej bytomianie stracili na początku drugich połów – 6 goli. Najmniej goli stracili w drugich kwadransach pierwszych połów.

Statystyki zawodników:

Lukas Killar – 1170 minut (13 spotkań),

Paweł Gamla -  1152 minut ( 13 spotkań),

Adrian Chomiuk – 1062 minut (13 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Jakub Świerczok  – 11 bramek,

Krzysztof Michalak – 2 bramki,

Jean Paulista, Daniel Mąka, Robert Wojsyk – po 1  bramce.

Marcin Dziewulski – 4 żółte kartki (czerwona kartka po dwóch żółtych),

Lukas Killar, Daniel Mąka  –  po 4 żółte kartki,

Paweł Gamla – 2 żółte kartki.

Wśród indywidualnych statystyk najwięcej rozegranych minut ma Lukas Kilkar, obrońca Polonii otrzymał w ostatnim spotkaniu 4 żółtą kartkę i nie zagra w Gdyni. Drugim w tej statystyce jest obrońca Paweł Gamla, który rozegrał dotychczas 1152 minuty, trzeci w tej statystyce jest także obrońca Adrian Chomiuk. Najlepszym strzelcem jest Jakub Świerczok, który zdobył 11 bramek w 12 występach. Młody napastnik Polonii może pochwalić się dwoma hat-trickami w tym sezonie. Drugi w klasyfikacji najlepszych strzelców jest Krzysztof Michalak – zdobywca dwóch bramek. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Marcin Dziewulski. Po 4 żółte kartoniki uzbierali także Lukas Killar oraz Daniel Mąka.

Fantastyczna seria żółto – niebieskich trwa i nie mamy nic przeciwko aby po meczu sobotnim trwala nadal! Celem numer jeden dla żółto – niebieskich są 3 punkty, tym bardziej że trzy ciężkie wyjazdy czekają Arkę w kolejnych kolejkach. Nie można jednak zapomnieć o tym, że Polonia Bytom notuje także coraz lepsze wyniki, oby seria niebiesko- czerwonych została już przerwana w najbliższej kolejce.