TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

03.01.2011

Najczęściej zadawane pytania...(cz.4) (Ekstraklasa.org)

Czy czerwona kartka zawsze oznacza dyskwalifikację na dwa mecze? Czy kary w Ekstraklasie skutkują w Pucharze Polski? Czy trener lub kierownik drużyny może zostać ukarany czerwoną kartką? Czy napomnienia zostają w rejestrze na następny sezon? ...czyli wszystko o kartkach w rozgrywkach Ligi Zawodowej.

Jakie są zasady pauzowania po żółtych kartkach w rozgrywkach Ekstraklasy?


Zawodnik musi automatycznie pauzować jeżeli zostanie ukarany:
- czwartą żółtą kartką w sezonie - dyskwalifikacja w jednym meczu Ekstraklasy;
- ósmą żółtą kartką w sezonie - dyskwalifikacja w jednym meczu Ekstraklasy;
- dwunastą żółtą kartką w sezonie - dyskwalifikacja w dwóch meczach Ekstraklasy;
- przy każdej kolejnej co czwartej żółtej kartce - dyskwalifikacja w dwóch meczach Ekstraklasy.

Dodatkowo, klub którego zawodnicy otrzymają cztery żółte kartki (lub więcej), w jednych zawodach Ekstraklasy zostaje automatycznie ukarany karą finansową w wysokości 1 500 złotych (na przykład w rundzie jesiennej sezonu 2010/2011 było 36 takich przypadków).
Jeżeli zawodnik otrzyma czerwoną kartkę w wyniku dwóch napomnień to do rejestru wlicza mu się dwie żółte kartki a nie czerwoną. Czerwona kartka, która jest konsekwencją dwóch żółtych kartek nie oznacza automatycznej kary dyskwalifikacji w następnym meczu, chyba że jedna z otrzymanych żółtych kartek jest czwartą, ósmą itd. żółtą kartką w sezonie - zgodnie z przepisami opisanymi powyżej.

Jakie są zasady pauzowania po czerwonych kartkach w rozgrywkach Ekstraklasy?

Zawodnik, który otrzymał samoistną czerwoną kartkę otrzymuje automatyczną karę dwóch meczów dyskwalifikacji w rozgrywkach Ekstraklasy. Od tej reguły są jednak wyjątki:
- jeżeli przewinienie polegało na pozbawieniu przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki - jest to tzw. akcja ratunkowa (poprzez faul, zagranie ręką zawodnika z pola czy zagranie ręką bramkarza poza polem karnym). Wtedy wymierza się karę dyskwalifikacji w jednym meczu. Podstawą takiego sklasyfikowania czerwonej kartki musi być jednoznaczny zapis w sprawozdaniu sędziego zawodów;
- jeżeli przewinienie polegało na naruszeniu nietykalności cielesnej, fizycznym znieważeniu innych osób lub wysoce niesportowym, grubiańskim i ordynarnym zachowaniu się przed, w czasie meczu lub poza nim, Komisja Ligi (czyli organ jurysdykcyjny działający przy Ekstraklasie SA) przeprowadza postępowanie dyscyplinarne po którym może orzec wyższą karę dyskwalifikacji (od trzech do dziesięciu meczów lub dyskwalifikację czasową zawodnika liczoną w tygodniach, miesiącach lub latach). W przypadku takiego zaklasyfikowania przewinienia przez sędziego, piłkarz jest zawieszony w prawach zawodnika i do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego nie może występować w żadnych zawodach.

Na zawodnika ukaranego czerwoną kartką Komisja Ligi może nałożyć też dodatkową karę finansową.

Czy kary za kartki otrzymane w Ekstraklasie zaliczają się do innych rozgrywek na przykład w Pucharze Polski czy Młodej Ekstraklasie?

W Ekstraklasie obowiązuje pełna rozdzielność kar. Zarówno żółte, jak i czerwone kartki otrzymane w Ekstraklasie nie mają wpływu na żadne inne rozgrywki, np. Puchar Polski czy Młodą Ekstraklasę. Dla przykładu: zawodnik, który w weekend otrzymał czerwoną kartkę w meczu ligowym może wystąpić w meczu Pucharu Polski w środę. Wyjątkiem jest jedynie opisane powyżej zawieszenie w prawach zawodnika do czasu orzeczenia kary.
Oczywiście w przypadku orzeczenia wobec zawodnika kary dyskwalifikacji czasowej zawodnik nie może występować w żadnych rozgrywkach.

Zawodnik dopuścił się ciężkiego przewinienia podlegającego wykluczeniu z gry (czerwona kartka), którego nie dostrzegł sędzia. Czy może zostać ukarany?

Tak, w takiej sytuacji Komisja Ligi może orzec karę dyskwalifikacji. Podstawą takiej kary może być zapis wideo z zawodów lub opis zdarzenia przez obserwatora czy delegata PZPN.
Co ważne, Komisja Ligi może orzec taką karę tylko i wyłącznie w sytuacji gdy przewinienie nie zostało w ogóle dostrzeżone przez sędziego. Jeśli sędzia w jakikolwiek sposób ocenił zdarzenie na boisku (np. poprzez odgwizdanie rzutu wolnego lub pokazanie żółtej kartki za przewinienie) zdarzenie to nie może skutkować wymierzeniem kary dyskwalifikacji przez Komisję Ligi. Innymi słowy przepisy nie dopuszczają możliwości by Komisja Ligi podwyższyła karę zawodnikowi, który otrzymał żółtą kartkę zamieniając ją na czerwoną kartkę.

Czy trener lub inna osoba z ławki rezerwowych może otrzymać żółtą lub czerwoną kartkę?

Sędzia zawodów nie pokazuje żółtej lub czerwonej kartki osobom z ławki rezerwowych, jednakże w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów przez taką osobą może ją usunąć z ławki rezerwowych. Zgodnie z przepisami takie usunięcie jest równoznaczne z pokazaniem czerwonej kartki i oznacza automatyczną karę dwóch meczów dyskwalifikacji w rozgrywkach Ekstraklasy.

Czy zawodnik lub trener który odbywa kare dyskwalifikacji może siedzieć na ławce rezerwowych podczas meczu objętego dyskwalifikacja?

Nie , nie może - przepisy tego zabraniają. Osoba zdyskwalifikowana nie może też:
- reprezentować drużyny wobec innych oficjalnych osób funkcyjnych i drużyny przeciwnika;
- przebywać na płycie stadionu w miejscach wydzielonych dla kierownictwa drużyny i zawodników rezerwowych oraz w szatni;
- kierować drużyną w czasie meczu (dotyczy sztabu szkoleniowego).

Ciekawostka: piłkarz który podczas zawodów otrzymał czerwoną kartkę musi natychmiast opuścić pole gry i jego bezpośrednie otoczenie. W przypadku gdy ociąga się lub odmawia opuszczenia boiska, sędzia powinien ostrzec kapitana, że zakończy zawody jeśli w ciągu dwóch minut ukarany piłkarz nie zejdzie z boiska - a to może skutkować walkowerem na korzyść drużyny przeciwnej.

Czy żółte i czerwone kartki przechodzą na następny sezon? Czy zawodnicy muszą odbyć karę po zmianie klubu?

Kara dyskwalifikacji wynikająca z żółtych kartek nie przechodzi na następny sezon, podobnie jak liczba żółtych kartek w rejestrze. To oznacza, iż zawodnik na początku sezonu startuje z tzw. "zerowym kontem". Natomiast kara dyskwalifikacji wynikająca z samoistnej czerwonej kartki zostaje przeniesiona do nowej edycji rozgrywek i musi być wykonana. Dotyczy to także sytuacji gdy klub zawodnika zmienił klasę rozgrywkową poprzez awans lub spadek.
Zawodnik, który zmienił przynależność klubową w trakcie sezonu musi odbyć ciążącą na nim karę dyskwalifikacji - dotyczy to zarówno żółtych jak i czerwonych kartek.
Zawodnik zmieniający klub w trakcie sezonu w obrębie rozgrywek Ekstraklasy przenosi również ze sobą swój rejestr żółtych kartek.

Co się dzieje w sytuacji gdy zawodnik otrzymał czerwoną kartkę w piętnastej kolejce, a mecz jego drużyny w szesnastej kolejce został przeniesiony na inny termin?

Bieg kar związanych z automatyczną dyskwalifikacją rozpoczyna się od następnego meczu po otrzymaniu kartki. Zmiana terminów meczów nie ma wpływu na wykonanie kary.

Co się dzieje z kartkami otrzymanymi w meczach, które zostały zweryfikowane jako walkower?

W takim przypadku otrzymane kartki zalicza się do rejestru napomnień i wykluczeń.

Ekstraklasa.org







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia