17.09.2023

Centrum pomeczowe: Arka Gdynia - Miedż Legnica 2:1

Drugie kolejne zwycięstwo przy Olimpijskiej odnieśli żółto-niebiescy! Wygraną 2:1 udaremnili Miedzi Legnica awans na fotel lidera, a sami zatarli złe wrażenie po wcześniejszych dwóch wyjazdowych porażkach. Bramki w tym meczu padały po przerwie - jako pierwszy trafił do siatki Karol Czubak, podwyższył Olaf Kobacki, a w doliczonym czasie gry dla Miedzi gola zdobył  Michalik.

Fortuna 1 liga - 8. kolejka sezonu 2023/24

Arka Gdynia  - Miedż Legnica 2:1 (0:0)
Bramki: Czubak 64', Kobacki 85' - Michalik 90+4'

Arka: Lenarcik - Lipkowski, Stolc, Azacki, Gojny - Gol (82' Borecki), Capanni (90' Bednarski), Milewski (90+2' Sawicki) - Skóra (82' Predenkiewicz), Kobacki - Czubak

Miedź: Mądrzyk - Hoogenhout, Mijusković, Niewulis, Carolina, Michalik, Tront (64' Aguado), Lehaire (84' Stanclik), Antonik (64' Guzdek), Drzazga (64' Mansfeld), Agbor (46' Drygas)

Żółte kartki: Capanni, Kobacki, Milewski, Lipkowski - Hoogenhout, Antonik, Aguado

Sędzia: Grzegorz Kawałko (Wyszowate); VAR: Patryk Gryckiewicz (Toruń)

Widzów: 1012 uprawnionych

Po dwóch tygodniach rozbratu z piłką ligową, wróciliśmy do zmagań w Fortuna 1 Lidze. W ósmej kolejce Arka podejmowała w Gdyni Miedź Legnica. Rywale z Dolnego Śląska przyjechali do Trójmiasta aby powalczyć o fotel lidera, który zapewnić im miało zwycięstwo nad żółto-niebieskimi. Gospodarze natomiast przystępowali do rywalizacji mocno poranieni, bo po dwóch kolejnych wyjazdowych porażkach, a na dodatek osłabieni brakiem wykartkowanych Dobrotki i Marcjanika. Faworyt przed pierwszym gwizdkiem był zatem dość łatwy do wskazania.

W pierwszym kwadransie mało było konkretów pod obiema bramkami. W przypadku Arki odnotować można było tylko próbę strzału Czubaka zablokowaną przez jednego z obrońców gości. Legniczanie natomiast mogą na plus zapisać akcję Antonika, który zatańczył z piłką w polu karnym gdynian, ale jego akcja nie zakończyła się choćby próbą strzału. W 22 minucie podobać się mogła wymiana podań między Gojnym i Kobackim, po której ten pierwszy miał okazję do oddania strzału. Z okazji skorzystał, lecz ta próba została zablokowana. Dwie minuty później z rzutu rożnego zacentrował Kobacki, najwyżej do piłki wyskoczył Stolc, lecz nie zdołał oddać celnego strzału.

W 26 minucie Arkowcy wykazali się bardzo składną akcją, w której Kobacki wyłożył piłkę Czubakowi na strzał z 15 metrów. Karol kropnął po ziemi, ale uderzenie złagodziła noga obrońcy i w efekcie Mądrzyk z łatwością złapał piłkę. W 30 minucie celny strzał zanotowali przyjezdni, a konkretnie Drzazga, który zdecydował się na uderzenie z 20 metrów. Piłka skierowana była tuż przy słupku, ale Lenarcik wyciągnął się jak długi i złapał piłkę.

W 34 minucie Hoogenhout był bliski wyręczenia gdyńskich piłkarzy i skierowania piłki do własnej bramki. Capanni spróbował zagrania ponad obrońcami w kierunku Czubaka, a Holender uprzedzając naszego napastnika, posłał ją w kierunku spojenia słupka z poprzeczką, lecz Mądrzyk zachował czujność. Minutę później bramkarz z Legnicy obronił celny strzał Skóry, ale trzeba dodać, że Kacper wpadając z piłką w pole karne, miał dużo miejsca, żeby pokusić się o zdecydowanie bardziej groźne uderzenie niż skierować je wprost w golkipera Miedzi.

W drugiej i ostatniej minucie doliczonego czasu gry w pierwszej połowie, po faulu Capanniego rzut wolny z lewej strony pola karnego miała Miedź, lecz gdynianie z łatwością poradzili z dośrodkowaniem Caroliny. Mało tego, Arkowcy mogli wyprowadzić z tego kontratak, ale nie pozwolił na to arbiter, kończąc pierwszą część meczu. Niezadowolenie z tego faktu wyraził Kobacki i schodząc do szatni, ujrzał żółtą kartkę. Była to już czwarta kara tego typu w tym sezonie, więc w kolejnym meczu Olaf będzie musiał pauzować.

Drugą połowę zaczęliśmy od dobrego dośrodkowania Lipkowskiego, po którym Czubak oddał strzał głową, lecz wprost w obrońcę. Można gdybać, co by się stało, gdyby Karol zostawił piłkę wbiegającemu mu za plecy Capanniemu… W odpowiedzi kilka minut później Michalik szybki atak Miedzi sfinalizował niecelnym strzałem.

W 54 minucie Kobacki odważnie wszedł z piłką w pole karne Miedzi, podał do Czubaka, lecz ten nie miał miejsca do oddania strzału. Gdy piłka wróciła pod nogi Kobackiego, także Olafowi nie udało się kopnąć futbolówki i zagrozić Mądrzykowi.

W 59 minucie gry 20 metrów na wprost bramki gości  sfaulowany został Milewski. Szansę na strzał z rzutu wolnego otrzymał Skóra. Uderzona przez niego piłka odbiła się od jednego z zawodników ustawionych w murze i skierowała się kierunku okienka bramki, ale Mądrzyk zdążył ze skuteczną interwencją. Chwilę później bramkarz Miedzi nie miałby większych szans, gdyby Capanni przy strzale z 16 metrów minimalnie nie chybił.

W 64 minucie Mądrzyk był już bezradny! Skóra efektownie pomknął prawym skrzydłem, minął Carolinę i spod linii końcowej dograł do Czubaka, który pewnie pokonał bramkarza z Legnicy! W 70 minucie emocji w ryzach nie utrzymał trener przyjezdnych Radosław Bella, który w ciągu kilkunastu sekund zapracował na dwie żółte kartki i w efekcie został odesłany na trybuny.

Ostatni kwadrans meczu zaczęliśmy od celnego dośrodkowania Capanniego i strzału Czubaka wprost w ręce Mądrzyka. Minutę później bardzo efektownie pograli w polu karnym Capanni i Skóra, lecz nie udało się tej akcji sfinalizować strzałem, a przewrócony Capanni zdaniem arbitra nie był faulowany.

W odpowiedzi świetną akcję przeprowadzili goście – do centry na 15 metr wyskoczył Mansfeld i próbował posłać piłkę ponad wysuniętym nieco z bramki Lenarcikiem, lecz bramkarz Arki kapitalną paradą zdołał uchronić swój zespół przed stratą gola. Nie upłynęła minuta, a idealnie do Czubaka w pole karne podał Skóra, ale odważne wyjście Mądrzyka z bramki zatrzymało strzał najlepszego snajpera Arki.

W 83 minucie z prawej strony szesnastki Miedzi sfaulowany został Kobacki. Sam poszkodowany był wykonawcą rzutu wolnego i to w jakim stylu! Kapitalnym strzałem w górny róg bramki Olaf podwyższył prowadzenie żółto-niebieskich! Prowadzenie nie wyhamowało ataków gospodarzy. Już minutę później strzałem z dość ostrego kąta Milewski zmusił do wysiłku Mądrzyka.

Miedź Legnica nie wyjechała z Gdyni z zerowym dorobkiem bramkowym, bo w czwartej minucie doliczonego czasu gry doskonałym strzałem zza pola karnego popisał się Damian Michalik. Na kolejne zagrożenie naszej bramce zabrakło już gościom czasu i z drugiego zwycięstwa z rzędu w Gdyni mogli się cieszyć podopieczni trenera Łobodzińskiego!

Bardzo potrzebne zwycięstwo przesunęło nasz zespół w górę tabeli, skutecznie oddaliło od niebezpiecznie zbliżającej się strefy spadkowej. Pozostaje liczyć, że dobra dyspozycję z tego meczu gdynianie potwierdzą w Głogowie, gdzie będą podejmowani przez Chrobrego.