31.03.2018

Arka - Legia 1:0! Wielka Sobota Arki!

40 lat... i starczy! Legia w Gdyni nareszcie pokonana! Złotą bramkę zdobył Andrii Bogdanov po znakomitym strzale z rzutu wolnego. Arka wciąż w grze o górną ósemkę!

29. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
Bramki: Bogdanov 34'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup (65' Sołdecki), Marciniak - Szwoch, Bogdanov, Nalepa, Piesio -  Jankowski (82' Zarandia), Siemaszko (69' Esqueda)

Legia: Malarz - Vesović, Remy, Pazdan, Jędrzejczyk - Antolić, Philipps, Cafu (46' Hlousek) - Pasquato (74' Szymański), Hamalainen, Radović (35' Eduardo)

Żółte kartki: Siemaszko, Marciniak, Marcjanik, Esqueda, Piesio - Remy, Hlousek

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Widzów: 11762

0 min - Arka vs. Mistrz Polski. Na takie mecze czeka się cały sezon. Dziś to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim walka o punkty, które są nam niezbędne w walce o górną ósemkę. Punktów potrzebuje także Legia Warszawa, bo jest jednym z głównych faworytów w walce o tytuł.

0 min - 40 lat - tyle czekamy na wygraną w Gdyni z Legią. Pora skończyć to odliczanie i wreszcie wyjść zwycięsko ze starcia Wojskowymi.

0 min - przykro wracać do tego, co wydarzyło się w ostatnim meczu w Białymstoku, gdzie Arka straciła zwycięstwo, a nawet remis, już w doliczonym czasie gry. Należy jednak pamiętać, że byliśmy o włos od wygranej z kapitalnie spisująca się w tym sezonie Jagiellonią, aktualnym liderem tabeli, i na tym można opierać optymizm przed meczem z Legią.

0 min - w składzie Arki nie ma dziś Warcholaka, który pauzuje za cztery żółte kartki. W jego miejsce do składu wraca Adam Marciniak i na rękę założy kapitańską opaskę.

0 min - z przyjmnością możemy również ogłosić, że do wyjściowej jedenastki żółto-niebieskich powraca Rafał Siemaszko. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak spisze się grając u boku drugiego napastnika, w którego wcieli się dziś Maciej Jankowski.

0 min - w przerwie na mecze reprezentacje głośno było o problemach w szatni Legii. My się tym zajmować nie będziemy, ale wspomnimy jedynie, że poza kadrą pierwszej drużyny znalazł się Michał Kucharczyk i tego piłkarza oczywiście dziś zabraknie w składzie mistrza Polski.

0 min - brakuje w wyjściowym składzie Arki Luki Zarandii, który grał w dwóch meczach młodzieżowej reprezentacji Gruzji i trener Ojrzyński uznał, że dziś rozpocznie spotkanie na ławce rezerwowych.

0 min - jest już rota! Arka i Legia na murawie. Arka na żółto-niebiesko, goście na szaro.

0 min - w pierwszej połowie atakować będziemy bramkę przed trybuną GOSiR.

1 min - rozpoczęła Arka!

3 min - Legia skutecznie wybroniła dwie próby prostopadłych podań w pole karne.

5 min - pierwsza groźna sytuacja pod bramką Legii. Bogdanov z rzutu wolnego zagrał w pole karne, tam strącił ją Marcjanik i Siemaszko był bliski wyprzedzenia Malarza!

8 min - Zbozień z autu w pole karne Legii, lecz goście nie mieli problemów z wybiciem piłki poza szesnastkę.

10 min - Remy sfaulował Piesio 23 metry od własnej bramki. Będzie szansa na uderzenie z rzutu wolnego.

11 min - strzelał wypożyczony z Legii Mateusz Szwoch! Chybił nieznacznie...

13 min - indywidualna akcja Szwocha przy linii końcowej, gdzie ograł rywala i posłał piłkę wzdłuż linii bramkowej! Chwilę później Marciniak zagrał do Piesio, ten uderzył prawą nogą z 25 metrów, lecz pomylił się o metr!

15 min - kontra Arki, strzał Nalepy zablokowany i mamy korner.

15 min - Bogdanov z rożnego zagrał do Szwocha, ten odrobinę za głęboko zacentrował i Malarz chwycił piłkę.

16 min - żółta kartka dla Siemaszki za faul na Radoviću.

16 min - przez pierwszy kwadrans Legia bez groźniejszej akcji pod naszą bramką.

18 min - Jankowski otrzymał świetne podanie od Siemaszki i uderzył z okolic narożnika pola karnego! Mocno, ale też niestety niecelnie.

20 min - poza sektorami buforowymi stadion w Gdyni szczelnie dziś zapełniony! Nie brakuje też kibiców na trybunie gości.

21 min - pierwszy strzał w kierunku naszej bramki w tym meczu oddał Pasquato. Remy przebił się z piłką do linii końcowej, jego podanie odbiło się od Marciniaka, a Pasquato nie namyślając się długo uderzył z całych sił, lecz wyraźnie spudłował.

24 min - Antolić potrzebuje pomocy medycznej, mamy przerwę w grze.

25 min - z dystansu uderzał niecelnie Remy.

27 min - dobra akcja trójki Siemaszko - Piesio - Jankowski. Blisko było, aby podanie od "Jankesa" doszło do Siemaszki na szóstym metrze!

29 min - po raz drugi Zbozień mocno z autu w pole karne i po raz drugi Legia skuteczna w defensywie.

29 min - ależ było blisko! Zbozień mocno zagrał spod linii końcowej w miejsce, gdzie wbiegał Siemaszko, ale Malarz o włos szybszy!

30 min - Siemaszko wychodził sam na Malarza, ale spod ziemi wyrósł Remy i uprzedził Rafała!

33 min - Remy fauluje Bogdanova na 23 metry na wprost bramki Malarza i ogląda żółtą kartkę.

34 min - goooolllll!!! Bogdanov uderzył bardzo mocno po ziemi, piłka jeszcze zakozłowała przed Malarzem i wpadła do siatki!!!

35 min - od razu zmiana w Legii. Za Radovića wszedł Eduardo.

37 min - żółta kartka dla Marciniaka za faul na Cafu. Pasquato będzie centrował w nasze pole karne.

38 min - sędzia dostrzegł spalonego przy dośrodkowaniu Pasquato z rzutu wolnego.

39 min - Siemaszko wywalczył rzut rożny.

40 min - Bogdanov kapitalnie zagrał w pole karne po ziemi do osamotnionego Szwocha, ten uderzył, ale trafił w obrońcę!

40 min - Ponownie z rożnego Bogdanov, tym razem gorąco na linii bramkowej, gdzie Siemaszko znów starł się z Malarzem. Jest faul i rozmowa sędziego Musiała z Siemaszką, który już ma żółtą kartkę na koncie.

41 min - Nalepa bardzo mocno zagrał wzdłuż bramki Legii i Szwoch był bardzo bliski wpakowania jej z bliska do siatki! Niestety zabrakło centymetrów!

44 min - Marciniak nieudanie uderzał zza pola karnego.

45+1 min - Zbozień sfaulowany z prawej strony pola karnego Legii. Szansa przed Arką.

45+2 min - Legia wybroniła dośrodkowanie Bogdanova.

PRZERWA - jedyne czego możemy żałować po pierwszej połowie tego świetnego spotkania, to tego, że Arka nie zdobyła co najmniej jeszcze jednego gola. To zespół Ojrzyńskiego dyktował warunki w pierwszych trzech kwadransach i był bliski udokumentowania swojej gry większą ilością trafień, ale dużo szczęścia mają dziś Pazdan i Remy, czyli środkowi obrońcy z Warszawy. Z dużymi nadziejami oczekujemy na drugą połowę!

46 min - gramy. Druga zmiana w Legii - Hlousek zastąpił Cafu.

46 min - od razu zamieszanie w naszym polu karnym, uciekła piłka z rąk Steinborsowi, ale bez konsekwencji.

49 min - ależ było gorąco pod naszą bramką. Z rzutu wolnego zacentrował Pasquato, piłka odbijała się od zawodników na 6-8 metrze przed naszą bramką, strzelał Pazdan, udało się to zablokować i wybić piłkę!

52 min - Helstrup zagrał daleką piłkę, do której bliski dojścia był Siemaszko. Ostatecznie piłka w rękach Malarza.

54 min - dobrze Arka wybroniła się z rzutu rożnego wykonanego przez Pasquato.

55 min - korner z drugiej strony naszej bramki. Znów jesteśmy skutecznie w obronie.

56 min - Bogdanov sfaulował Antolića przed naszym polem karnym. Goście szybko rozegrali piłkę i Antolić wbiegł z nią w pole karne i uderzył bardzo mocno i niecelnie! To było niebezpieczne!

58 min - Piesio bliski przejęcia piłki sprytnie zagranej przez Jankowskiego. Niewiele zabrakło!

60 min - w pierwszym kwadransie po przerwie groźniejsza Legia. Mistrz Polski pozostaje jednak nieskuteczny, a Arka czeka na wyprowadzenie kontrataków.

63 min - Helstrup opatrywany przez naszych masażystów. I wygląda na to, że nie będzie mógł kontynuować gry...

65 min - do wejścia na boisko gotowy był już Esqueda, ale musi usiąść jeszcze na ławkę, bo na boisko wejdzie za Helstrupa Sołdecki.

66 min - Siemaszko zagrywa do wychodzącego na pozycję Szwocha, ale był tam jeszcze Pazdan, który nie dał się oszukać.

67 min - ani rzut rożny, ani wrzut z autu Zbozienia w pole karne nie przyniósł zagrożenia pod bramką Malarza.

69 min - teraz już wchodzi Esqueda. Schodzi Siemaszko.

72 min - skutecznie wybijamy piłkę z naszego pola karnego po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pasquato.

72 min - kapitalna akcja i podanie Esquedy z prawego skrzydła! Było blisko by wykończyć akcję strzałem.

73 min - Esqueda faulowany na 17 metrze! Duża okazja dla Arki.

74 min - tymczasem Szymański za Pasquato w Legii.

74 min - Szwoch uderza potężnie, ale mur odbija to na rzut rożny!

75 min - Philipps wybija piłkę zagraną z kornera przez Bogdanova.

77 min - nie opanował piłki Hamalainen w naszym polu karnym i mógł ją spokojnie chwycić Pavels Steinbors.

78 min - Marcjanik ogląda żółtą kartkę.

80 min - teraz ogląda ją Hlousek za przerwanie kontry wyprowadzanej przez Nalepę.

82 min - Zarandia trzecim zmiennikiem w Arce. Za Jankowskiego.

85 min - Zbozień z autu z lewej strony wrzuca w pole karne, znów dobrze zachowują się obrońcy z Warszawy.

87 min - Zarandia założył "siatkę" Jędrzejczykowi, wpadł z piłką w pole karne, ale tam został zablokowany!

89 min - rzut wolny dla Legii, centruje Antolić, ale jeden z legionistów był na pozycji spalonej.

90 min - Zarandia najpierw wyprzedził Hlouska i przejął ww tens posób piłkę, a po wejściu w pole karne oddał niecelny strzał!

90+1 min - cztery minuty doliczone! Stadion wrze! Mamy korner!

90+2 min - krótko rozegrany korner na przetrzymanie piłki. Bez zagrożenia bramce.

90+2 min - żółta kartka dla Esquedy.

KONIEC - stało się! Legia w Gdyni została wreszcie pokonana, a czekaliśmy na to 40 lat! A jest to już trzecie zwycięstwo Arki nad Legią w historii. Swoją passę z Wojskowymi podtrzymał trener Ojrzyński, który jeszcze jako trener nigdy z nią nie przegrał będąc gospodarzem spotkania. To był doskonały występ Arkowców, którzy teraz myśleć już będą o półfinałowym starciu w Pucharze Polski z Koroną.