TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kuchnia Wikinga
statystyki
chignahuapan

Aktualności

02.04.2016

Arka liderem po ... latach!

Od rozpoczęcia tej rundy Arka "wskakiwała" na fotel lidera, ale po rozegraniu pełnej kolejki Wisła Płock wracała na 1 miejsce. Tym razem Arka po wygranej w piątek z Pogonią Siedlce i remisie dzisiaj Wisły Płock z Sandecją 0:0 pozostanie liderem po 24 kolejce!
 
W związku z tym nasz niezawodny dokumentalista klubowy Maciej Witczak (przy okazji 100 lat dla córki- naszej fanki- Magdy z okazji 18-tych urodzin!)  poszperał w archiwach i odnalazł kiedy Arka po raz ostatni prowadziła w tabeli po rozegraniu pełnej kolejki!
 
A kiedy to było? 18 czerwca 1976 roku! Czyli niemal 40 lat temu!
 
Gorące, sobotnie popołudnie. Po rozgromieniu 6:1 Dębu Dębno (6 czerwca) cała Gdynia świętowała drugi w historii klubu awans do ekstraklasy. Niespełna dwa tygodnie później - Arka prowadzona przez Stefana Żywotkę bezbramkowo zremisowała z Avią Świdnik i zakończyła rozgrywki na pierwszym miejscu. To wprost niewiarygodne, ale pomimo, że od tego momentu żółto-niebiescy rozegrali na zapleczu ekstraklasy aż 18 sezonów nigdy nie byli już liderem! - wspomina Maciej Witczak.
 
Aż do dzisiaj. Remis Wisły Płock z Sandecją oznacza, że Arka wróciła na fotel lidera drugiego frontu po prawie czterdziestu latach!
 
Warto zauważyć, że kiedy Arka poprzednio prowadziła w tabeli z aktualnej kadry naszego zespołu nie było na świecie nikogo, a trenerzy Witt i Krupski szykowali się ...do lekcji w pierwszej klasie! Teraz wzorowo z jeszcze młodszym trenerem Nicińskim  odrabiają kolejne zadania w 1 lidze!
 
Wracając do wspomnianego na wstępie sezonu 1975/76  warto zauważyć analogie z bieżącą edycja rozgrywek. Początkowo niewiele wskazywało, iż zakończy się on happy-endem.
 
Przez niemal całą jesień Arka goniła prowadzącą w tabeli Lechię. Udało się dopiero w ostatniej kolejce rundy. Pogrom Avii 6:0 przy jednoczesnym remisie Lechii z Zawiszą oznaczał pozycję lidera po 15 kolejkach.
 
Niestety, po drugiej kolejce rundy wiosennej Arka ponownie ustąpiła Lechii, ale nie na długo. Zwycięstwo nad Jagiellonią 2:0 pozwoliło odzyskać prowadzenie w tabeli, którego "Arkowcy" nie oddali już do końca!
 
Wszyscy liczymy, że w bieżącym sezonie będzie podobnie i już wkrótce będziemy mogli świętować awans do ekstraklasy.
 
 http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/1975-76_06_b2d225a2e19c0aaff66ef3217c84e021.jpg
 
Lider sprzed 40 lat po wygranym 6:1 meczu z Dębem Dębno.
 
Od lewej, górny rząd: Szybalski, Kwiatkowski, Tandecki, Kliński, J. Kupcewicz, Pietrzykowski,
dolny rząd: Żemojtel, Mikulski, Bieliński, Dybicz, Wiśniewski.
 
tr, Maciej Witczak
foto ze zbiorów Macieja WitczakaPoprzedni Następny

Mapa Strony

|