12.03.2015

Nasi rywale w liczbach: Stomil Olsztyn.

Inauguracja dla Arki wypadła znakomicie. Żółto - niebiescy wygrali efektownie 4:0 z GKS - Tychy. Już w najbliższą sobotę kolejny pojedynek ze Stomilem Olsztyn, który w tym sezonie spisuje się bardzo dobrze. Mimo trudności które pojawiły się w przerwie zimowej olsztynianie wygrali w ostatniej kolejce z Bytovią 2:0.

W przerwie zimowej w drużynie doszło do niewielu zmian personalnych, mieliśmy tylko dwa odejścia z klubu - Piotr Darmochwał oraz Arkadiusz Koprucki. Zwłaszcza pierwszy z tych zawodników był ważnym ogniwem olsztyńskiej drużyny. Jednak dużo większe problemy klub przechodził pod innymi względami. Stomil opuścił główny sponsor, a w klubie zmienił się prezes. Roberta Kiłdanowicza zastąpił Mariusz Borkowski.

W związku z problemami finansowymi zespół głównie przygotowywał się na obiektach drużyn z niższych lig, a dojazdy na niektóre spotkania były możliwe dzięki zbiórkom kibiców. W sumie klub rozegrał 7 spotkań sparingowych.

Przygotowania rozpoczął od dwóch remisów z Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie oraz Arką Gdynia po 1:1. W Gdyni olsztynianie wyrównali wynik w 90 minucie, a bramkę dla Arki w tamtym spotkaniu zdobył Marcus da Silva.

Kolejne 5 spotkań Stomil przegrał: z Wigrami Suwałki 0:1, Olimpią Grudziądz 0:3, ponownie z Drwęcą 0:1, z Sokołem Ostróda 1:3 a na koniec z Lechią Gdańsk 0:1.

Bilans spotkań Stomilu Olsztyn w sezonie 2014/2015:  8 zwycięstw - 9  remisów – 3 porażki

U siebie: 3 zwycięstwa – 4 remisy – 2 porażki

Na wyjeździe: 5 zwycięstw – 5 remisów – 1 porażka

Drużyna prowadzona przez Mirosława Jabłońskiego w tym sezonie spisuje się bardzo dobrze. Zwłaszcza na wyjazdach gdzie przegrała tylko raz. Stomil jest jedną z dwóch najczęściej remisujących drużyn na wyjazdach W sumie na wyjeździe olsztynianie zdobyli 20 punktów, natomiast na własnym stadionie tylko 13 oczek.

W dwóch pierwszych spotkaniach sezonu Stomil zremisował:

1:1 z Wigrami oraz 2:2 z GKS - em Tychy.

Później były trzy zwycięstwa z Bytovią 1:0, z Arką 1:0 gdzie pechowcem okazał się Łukasz Kowalski, który strzelił bramkę samobójczą, oraz z Pogonią Siedlce 2:1.

Pierwszą porażkę Stomil zanotował u siebie z Miedzią w 8 kolejce. Po tym spotkaniu jednak drużyna potrafiła wygrać 3:0 na wyjeździe z Chrobrym.

Później nastąpiła seria trzech spotkań zremisowanych bezbramkowo z Termalicą, Olimpią oraz Flotą.

W kolejnych spotkaniach Stomil potrafił łatwo wygrać u siebie z Chojniczanką, ale także przegrać w takim samym wymiarze z Wisłą Płock. Na zakończenie ubiegłego roku ligowego olsztynianie wygrali z GKS - em Tychy 1:0.

Nowy rok ligowy rozpoczął się od zwycięstwa z Bytovią 2:0, na taki wynik wskazywała zapewne tabela. Ale na pewno faworyta zmieniła przerwa zimowa, w której Stomil borykał się z problemami, został osłabiony i notował słabe wyniki w sparingach. Bytovia natomiast wyjechała na zgrupowanie, oraz została ponownie wzmocniona doświadczonymi zawodnikami. Na inaugurację jednak lepsi okazali się zawodnicy Stomilu. To pokazuje, że są zdeterminowani i pojedynek z nimi nie będzie dla Arki "spacerkiem".

Bilans bramek: 25 strzelonych – 17 straconych

U siebie: 11 strzelonych – 9 straconych

Na wyjeździe: 14 strzelonych – 8 straconych

Stomil w poprzedniej rundzie jak i na początku tej pokazał się z dobrej strony pod względem defensywy. Drużyna straciła zaledwie 17 bramek, więcej z nich olsztynianie stracili u siebie. Lepszy bilans Stomil ma na wyjeździe gdzie zdobył 14 goli a stracił jedynie 8 bramek.

Statystyki indywidualne

Minuty na boisku:

Piotr Skiba - 1800 minut (20 spotkań),

Łukasz Jegliński - 1662 minuty (19 spotkań)

Arkadiusz Czarnecki - 1565 minut (18 spotkań)

Bramki:

Wołodymyr Kowal - 7 bramek,

Piotr Darmochwał - 6 bramek,

Łukasz Jegliński, Paweł Łukasik, Ihor Skoba - po 2 bramki.

Kartki:

Witalij Berezowśkyj - 7 żółtych kartek i 1 czerwona kartka,

Tomasz Wełna, Arkadiusz Czarnecki - po 4 żółte kartki.

Pod względem statystyk indywidualnych:

- najwięcej minut na boisku spędził bramkach Piotr Skiba, który rozegrał wszystkie dotychczasowe mecze w pełnym wymiarze czasowym. Drugi w tej klasyfikacji jest Łukasz Jegliński, a trzeci Arkadiusz Czarnecki.

- najlepszym strzelcem jest Wołodymyr Kowal z 7 bramkami na koncie, jedną bramkę mniej zdobył Piotr Darmochwał, on jednak zimą zmienił klub i odszedł do Wisły Płock, która obecnie zajmuje sąsiednie miejsce w tabeli.

- najostrzej grającym zawodnikiem jest Witalij Berezowśkyj, który otrzymał do tej pory 7 żółtych i 1 czerwoną kartkę.

Stomil Olsztyn zimą przeżywał bardzo trudne chwile, sytuacja w klubie nadal jest daleka od ideału. Jednak mimo tych przeciwności, słabych wyników w sparingach drużyna potrafiła dobrze rozpocząć ten rok od zwycięstwa z Bytovią. Stomil podobnie jak gdynianie dobrze rozpoczął wiosnę, a trzeba pamiętać, że silną stroną drużyny z Warmii i Mazur jest gra na wyjazdach.