02.05.2013

Nasi rywale w liczbach: GKS Tychy.

Żółto- niebiescy mają za sobą dwa zwycięstwa, a szansę na kolejną zdobycz punktową będą mieli już w sobotę. Do Gdyni przyjedzie GKS Tychy, który w tym sezonie jako beniaminek spisuje się bardzo dobrze. Zespół prowadzony przez byłego trenera Arki – Piotra Mandrysza, po 26 spotkaniach na koncie ma 43 punkty. „Arkowcy” tracą do zespołu z Tych 5 punktów.

W przerwie zimowej w drużynie GKS- u do kilku zmian. Z klubu odeszło dwóch doświadczonych napastników którzy nie spełnili oczekiwań: Dawid Jarka oraz Łukasz Tumicz. Pierwszy z nich dla „Trójkolorowych” nie zdobył bramki, pierwszą bramkę w tym sezonie strzelił w barwach Polonii Bytom w meczu z … Arką w Gdyni. Łukasz Tumicz zdobył natomiast 1 bramkę w rundzie wstępnej Pucharu Polski. W ich miejsce sprowadzono z Podbeskidzia Damiana Szczęsnego, który przegrywał rywalizację w Bielsku- Białej. Pozyskano także Adama Imiela, Tomasza Loske oraz Marcina Ściańskiego.

Bilans spotkań GKS- u Tychy w sezonie 2012/2013: 12 zwycięstw  – 7 remisów   7 porażek

U siebie: 5 zwycięstw – 6 remisów – 2 porażki

Na wyjeździe: 7 zwycięstw – 1 remis – 5 porażek

Tyszanie radzą sobie bardzo dobrze na wyjazdach, mają najwięcej zwycięstw na obcych boiskach w lidze. Tyle samo punktów na wyjeździe zdobyła jeszcze Termalica, jednak zespół ten częściej remisował. Jedyny remis zespołu Piotra Mandrysza na wyjeździe miał miejsce w 2 kolejce w meczu z Zawiszą Bydgoszcz.

Na własnym stadionie GKS jest jednym z najczęściej remisujących drużyn, tylko Okocimski KS ma więcej remisów. Podziałem punktów (0:0) zakończyło się także spotkanie z Arką, które miało miejsce w 10 kolejce.

Wiosną drużyna ta gra jednak "w kratkę". Potrafiła wygrać z Termalicą 3:1 na wyjeździe, z Flotą na własnym stadionie 1:0, a w ostatniej kolejce przegrać na własnym stadionie z Okocimskim KS 0:1. W ostatnich dwóch kolejkach zespół Piotra Mandrysza przegrał na wyjeździe z Miedzią Legnica 1:2 oraz właśnie z zespołem z Brzeska na własnym stadionie 0:1.

Bilans bramek: 31 strzelonych – 22  stracone

U siebie: 13 strzelonych – 10 straconych

Na wyjeździe: 18 strzelonych – 12 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 26                               Bramki stracone z akcji: 19

Bramki zdobyte z rzutów karnych: 3                  Bramki stracone z rzutów karnych: 3

Bramki zdobyte samobójcze: 2                          Bramki stracone samobójcze: 0

Bramki strzelone w 1. połowie: 13                     Bramki stracone w 1. połowie: 8

Bilans bramkowy zespołu z Tych jest dodatni. GKS może pochwalić się trzecią najlepszą obroną w lidze, mniej bramek straciła jedynie Termalica oraz Zawisza. „Trójkolorowi” więcej bramek zdobyli i stracili na wyjazdach. Strzelanie bramek na własnym stadionie to problem Tyszan, mogą „pochwalić się” jedną z gorszych statystyk skuteczności, mniej bramek zdobyły tylko trzy ostatnie zespoły w lidze.

W spotkanaich wyjazdowych pod względem straconych bramek GKS znajduje się wśród czterech najlepszych zespołów – 12 bramek, wśród tych drużyn znajduje się także Arka. Po 3 bramki zdobyte i stracone padły po rzutach karnych. Dwukrotnie zespół z Tych zdobywał po „samobójach”. Więcej bramek zarówno zdobytych jak i straconych pada w drugich połowach spotkań.

6

Pod względem czasów bramek strzelanych najwięcej bramek GKS zdobył w drugich kwadransach pierwszych połów – 9 goli. Tylko 1 bramkę tyszanie zdobyli w pierwszych minutach spotkań. Najwięcej bramek straconych padło w końcówkach spotkań – 6 bramek. Po 2 bramki stracone padły w pierwszych dwóch kwadransach meczów.

Statystyki zawodników:

Piotr Misztal – 2340 minut (26 spotkań),

Tomasz Balul  - 2160 minut (24 spotkania),

Mateusz Kupczak - 2070 minut (23 spotkania).

Najlepsi strzelcy:

Piotr Rocki, Marcin Folc – po 7 bramek,

Jakub Bąk, Łukasz Kopczyk – po 3 bramki.

Mateusz Kupczak – 8 żółtych kartek,

Bartłomiej Babiarz - 6 żółtych kartek

Maciej Mańka - 5 żółtych kartek i 1 czerwona kartka.

Wśród statystyk indywidualnych wyróżnia się bramkarz Piotr Misztal, który rozegrał 26 spotkań w pełnym wymiarze czasowym. Drugi w tej klasyfikacji Tomasz Balul rozegrał pełne 24 spotkania, natomiast trzeci Mateusz Kupczak 23 spotkania. Za zdobywanie bramek w zespole GKS- u odpowiadają głównie Piotr Rocki oraz Marcin Folc, doświadczeni napastnicy zdobyli po 7 bramek. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Mateusz Kupczak, ukarany 8 żółtymi kartkami. Drugi w tej klasyfikacji jest Bartłomiej Babiarz.

Sobotni mecz pomiędzy Arką a GKS- em Tychy zapowiada się bardzo ciekawie. Jak pokazują statystyki zespół z Tych gra niemalże bezkompromisowo na wyjazdach. Możemy więc spodziewać się otwartej gry z jednej i drugiej strony. Żółto- niebiescy na pewno postarają się o przedłużenie serii zwycięstw oraz o poprawienie statystyki wygranych na własnym obiekcie.

opracował: Sebastian Jędrzejewski