TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

statystyki
chignahuapan

Klub » Historia » Kalendarium

 

 

 1929
Grupa robotników i pracowników umysłowych gdyńskiego portu powołuje do życia Klub Sportowy Gdynia – protoplastę futbolu gdyńskiego.
      
 1932
Otwarcie reprezentacyjnego stadionu na Polance Redłowskiej (dzisiaj przy ulicy Ejsmonda) – kolebki żółto-niebieskich.
      
 1934
Przy Urzędzie Morskim i Administracji Portowej w Gdyni powstaje Klub Sportowy Kotwica, kolejna jednostka organizacyjna, z której wywodzi się dzisiejsza Arka.
      
 1946
Powstaje Rybacki Klub Sportowy MIR, z którego w prostej linii wywodzi się dzisiejsza Arka. Wśród założycieli jest m. in. Józef Barbachen związany z klubem ponad 60. lat.
      
 1952

Szczególny rok w dziejach klubu z uwagi na fakt, iż po raz pierwszy w jego nazwie pojawia się – tak drogie całym pokoleniom Gdynian – słowo ARKA. Oficjalna nazwa klubu brzmiała wówczas – Klub Sportowy Kolejarz-Arka Gdynia.

 

 

Barwy: Na początku lat pięćdziesiątych przedstawiciele „królowej sportu” współpracowali z pastorem kościoła szwedzkiego, panem Ekströmem z ulicy Jana z Kolna, organizując wspólne zawody lekkoatletyczne dla marynarzy szwedzkich załóg o puchar króla Szwecji. Za pomoc okazywaną w organizacji zawodów sekcja lekkoatletyczna Arki otrzymała szwedzkie kostiumy sportowe – oczywiście w barwach żółto-niebieskich.

 

      
 1953
Historyczny awans do trzeciej ligi. Od tego momentu Arka nigdy nie grała w niższej klasie rozgrywkowej.
      
 1956

Premierowy sukces juniorów. Zespół prowadzony przez trenera Barbachena zdobywa brązowy medal Mistrzostw Polski mając w składzie m. in. Zygmunta Gadeckiego i Arkadiusza Bieńkowskiego – reprezentantów kraju w tej kategorii wiekowej.

      
 1959
Ponownie splendoru klubowi dodają juniorzy. Srebrny medal MP to największy sukces w dziejach naszego klubu. W teamie trenera Barbachena prym wiodą: Bogdan Kędzia i Stanisław Gadecki – reprezentacyjni juniorzy.
      
 1960
Pierwszy w dziejach klubu awans do drugiej ligi. Po dramatycznym boju z Hutnikiem Nowa Huta o promocji zespołu – prowadzonego przez Henryka Serafina – zadecydował rzut monetą!
      
 1964
W wyniku fuzji Arki z Dokerem powstaje Morski Związkowy Klub Sportowy Gdynia. Po zwycięskich barażach klub po raz drugi awansuje do drugiej ligi.
      
 1969
Trzeci awans do drugiej ligi. Prowadzony przez Grzegorza Polakowa MZKS Gdynia jedynym przedstawicielem pomorskiego futbolu w rozgrywkach centralnych.
      
 1972

Powrót do historycznej nazwy klubu, a jeden z najbardziej zasłużonych w pracy szkoleniowo organizacyjnej sekcji lekkoatletów – Edmund Śmierzchalski – zgłosił wniosek, aby Arka przybrała barwy, w których występuje do dziś.

 

Ligowa premiera w barwach tak drogich pokoleniom sympatyków żółto-niebieskich nastąpiła prawdopodobnie 20 sierpnia 1972 w meczu z „odwiecznym” rywalem – gdańską Lechią.

      
 1974

Pierwszy, historyczny awans do ekstraklasy uzyskany pod wodzą Jerzego Słaboszowskiego, który zbiegł się w czasie z największym sukcesem polskiego futbolu – srebrnym medalem Mistrzostw Świata.

Inauguracja ekstraklasy w Gdyni. Po golu Zbigniew Kupcewicza zwycięstwo nad Łódzkim KS z bohaterami MŚ – Tomaszewskim i Bulzackim w składzie.

      
 1976 
Drugi awans do ekstraklasy. Po rocznej kwarantannie Arka prowadzona Stefana Żywotko zwycięża w rozgrywkach drugiej ligi.
      
 1979

Arka – pod wodzą Czesława Boguszewicza – jako pierwszy klub z Wybrzeża zdobywa Puchar Polski, zwyciężając w finale rozegranym na stadionie lubelskiego Motoru – Wisłę Kraków 2:1 oraz debiutuje w europejskich pucharach, przegrywając w dwumeczu z bułgarskim Beroe Stara Zagora (3:2 i 0:2).

      
 1982
Arka na 23 lata opuszcza ekstraklasę. Na osłodę awansuje do półfinału Pucharu Polski, a gracz żółto-niebieskich Janusz Kupcewicz zdobywa medal na MŚ w Hiszpanii.
      
 1984
Złoty medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Podopieczni Piotra Maka triumfują w kategorii U-15.
      
 1985
Zespół Adama Adamusa po raz czwarty w historii awansuje do drugiej ligi.
      
 1988
Prowadzeni przez Jerzego Jastrzębowskiego żółto-niebiescy po raz piąty awansują na zaplecze ekstraklasy.
      
 1991

Klub zmienia osobowość prawną stając się spółką z o.o. pod nazwą HTM Arka.

      
 1992
Szósty awans do drugiej ligi. W zespole Jacka Dziubińskiego pierwszoplanowe role grają nastoletni wychowankowie klubu.
 1998
Reaktywowanie stowarzyszenia MGKS Arka, które przejmuje do spółki HTM Arka zespoły klubowe.
      
 2000
Ostatni mecz na stadionie przy ulicy Ejsmonda – kolebce żółto-niebieskich. Powołanie Sportowej Spółki Akcyjnej Arka Gdynia, której głównym udziałowcem jest firma Prokom Investments.
      
 2001
Po sześciu latach gry w trzeciej lidze zespół prowadzony przez Mieczysława Gierszewskiego po raz siódmy w historii awansuje do drugiej ligi.
      
 2005
Arka prowadzona przez Mirosława Dragana – po 23 latach - wraca do ekstraklasy.
      
   2007

20 czerwca 2007 roku w Gdyni zmarł Zbigniew Bieliński, popularny "Chico".  Dwa miesiące później w uznaniu jego zasług dla klubu numer, z którym grał na koszulce (NR 5) - jako pierwszy i jedyny jak dotąd - został zastrzeżony. Oczywiście także koszulka z nr 12 tak jak w wielu klubach to symbolicznie numer zarezerwowany dla kibiców.

      
 2008
Zdegradowana Arka – po dwumiesięcznym oczekiwaniu na decyzję PZPN – po raz czwarty uzyskuje  awans do ekstraklasy.
      
 2009
Juniorzy żółto-niebieskich po 50 latach ponownie zdobywają medal Mistrzostw Polski. Podopieczni Jacka Dziubińskiego trzecim zespołem w kraju w kategorii juniorów starszych.
      
 2010
Juniorzy młodsi prowadzeni przez Roberta Wilczyńskiego zdobywają srebrny medal Mistrzostw Polski.
      
 2011

Miasto Gdynia oddaje do użytku nowy stadion przy ul.Olimpijskiej w Redłowie. 19 lutego Arka rozgrywa "mecz otwarcia" z Beroe Stara Zagora remisując 1:1. Bramkę dla Arki strzela Emil Noll. Niestety Arka zajmuje 15 lokatę w tabeli i po 3 kolejnych sezonach gry w Ekstraklasie spada do I ligi.  

      
 2012

Po bardzo dobrej grze Arka po 30 latach awansowała do półfinału Pucharu Polski, gdzie uległa późniejszemu zdobywcy tego trofeum Legii Warszawa. Wcześniej żółto-niebiescy wyeliminowali mistrza  Polski sezonu 2011/2012 - Śląsk Wrocław.

 

W finałach Mistrzostw Polski juniorów starszych podopieczni Roberta Wilczyńskiego zdobywają złote medale i tytuł Mistrza Polski!

      

 

  2013

 

Marcus da Silva zdobywa w sezonie 2012/13 tytuł wicekróla strzelców I ligi, a zdobywając 15 bramek

staje się najskuteczniejszym cudzoziemcem w historii Klubu!

 

W finałach Mistrzostw Polski juniorów starszych podopieczni Krzysztofa Janczaka zdobywają srebrne medale i tytuł Wicemistrza Polski!

      

 

 
  2014

 

Kolejny w ostatnich latach awans do półfinału Pucharu Polski. W walce o finał Arka uległa Zagłębiu 

Lubin (0:3 w Lubinie i 0:0 w Gdyni).

      

 

2016

 

 Michał Nalepa wybrany na Gali 60-lecia Tygodnika "Piłka Nożna" Pierwszoligowcem roku 2015. 

 

 Arka mistrzem 1 ligi w sezonie 2015/16. Kolejny awans do Ekstraklasy!

      

 

2017

 

Zdobycie Pucharu Polski po wygranej na Stadionie Narodowym z Lechem Poznań 2:1. Bramki zdobywali: Rafał Siemaszko i Luka Zarandia. 13 miejsce w roli beniaminka Ekstraklasy. Dwumecz w eliminacjach Ligi Europy z FC Midtjylland (3:2 w Gdyni i 1:2 na wyjeździe).

 

Zdobycie Superpucharu Polski po wygranej w rzutach karnych 4:3 z Legią Warszawa!Po 90 minutach było 1:1.

      

 

2018

 

Finalista Pucharu Polski 2018. W finale na Stadionie PGE Narodowym porażka z Legią Warszawa 1:2. Honorową bramkę zdobył Dawid Sołdecki.

 

Zdobycie po raz drugi Superpucharu Polski po wygranej z Legią w Warszawie 3:2 (3:2). Bramki: Luka Zarandia, Andrii Bogdanov i Michał Janota w debiucie!

  
 2020 W przerywanym z powodu pandemii sezonie 2019/20 Arka zajmuje ostatecznie 14 miejsce i po 4 sezonach z rzędu gry w najwyższej klasie rozgrywkowej spada do 1.ligi.
      
 2021

Finalista Pucharu Polski 2021. W finale rozgrywanym na Arena Lublin porażka z Rakowem Częstochowa 1:2. Honorową bramkę zdobył Mateusz Żebrowski.

      

 

2022

 

Wicemistrzostwo Polski w Centralnej Lidze Juniorów zespołu prowadzonego przez Roberta Wilczyńskiego zespołu U18.

 

      

 

2023

 

 

Karol Czubak królem strzelców Fortuna 1.ligi. Nasz zawodnik zdobył w sezonie 2022/23 21 bramek. 

 

  

 

2024

 

 

Karol Czubak na Gali Tygodnika "Piłka Nożna" zostaje wybrany Pierwszoligowcem roku 2023. Arka na koniec sezonu przegrywa finał baraży o awans z Motorem Lublin 1:2. 

 

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia