13.04.2018

Arka - Lechia 1:2. Bez punktów w derbach.

Arka znów nie znalazła sposobu na Lechię Gdańsk. Pomimo objęcia prowadzenia na początku meczu po golu Szwocha z rzutu karnego, jeszcze przed przerwą goście zdołali wyjść na prowadzenie, którego nie oddali do końca spotkania.

31. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk  1:2 (1:2)
Bramki: Szwoch 9'(k) - Vitoria 22', Paixao 43'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Marciniak - Sołdecki - Zarandia, Bogdanov (75' Nalepa), Szwoch, da Silva (46' Jankowski) - Siemaszko (58' Esqueda)

Lechia: Kuciak - Wawrzyniak, Vitoria, Nalepa II, Stolarski (84' Nunes) - Oliveira (79' Krasić), Lipski, Łukasik, Slavchev, Haraslin (65' Mladenović) - F. Paixao.

Żółte kartki: Szwoch, da Silva, Jankowski, Sołdecki, Marcjanik - Stolarski, Łukasik, Vitoria, Kuciak, Nunes.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 11876

0 min - los sprawił, że już w pierwszym meczu rundy finałowej nadeszła okazja do rewanżu za mecz sprzed tygodnia. Wtedy Arce przytrafiło się najsłabsze 45 minut w sezonie, za co zapłaciła porażką w prestiżowym starciu z lokalnym rywalem.

0 min - Arkowcy pałają żądzą rewanżu za tamto niepowodzenie i oczekujemy dziś już zupełnie innego meczu. Trener Ojrzyński do boju posłał dziś m.in. Rafała Siemaszkę, który przed tygodniem pauzował za kartki, a także Dawida Sołdeckiego i grającego w Gdańsku w roli zmiennika, Marcusa da Silvę.

0 min - w zespole Lechii nie zobaczymy Sławomira Peszki, który poprzedni występ przypłacił kartką, eliminującą go z tego meczu.

0 min - przypomnijmy, że Arka grać będzie także o podtrzymanie doskonałej passy na własnym obiekcie. Tu od sześciu meczów nie straciliśmy gola, a co za tym idzie, nie zaznaliśmy goryczy porażki.

0 min - od kilku dni mamy w Trójmieście prawdziwą wiosnę. Dziś również towarzyszy nam przyjemna temperatura, ale są też odczuwalne podmuchy wiatru.

0 min - w odróżnieniu od meczów 30. kolejki, dziś już możemy liczyć na wsparcie sędziów przez system VAR. Dziś na boisku sędziować będzie Paweł Raczkowski z Warszawy, a w wozie przy monitorach zasiadł Szymon Marciniak.

0 min - rota! Podobnie jak przed tygodniem, Arka na żółto-niebiesko, goście w biało-zielonych pasach.

1 min - od środka rozpoczęła Arka! W pierwszej połowie atakujemy bramkę przed trybuną Górka.

2 min - kapitalna akcja Arki! Siemaszko do Zarandii, który już był przed Warwrzyniakiem i mógł pędzić sam na bramkę, ale w ostatniej chwili Wawrzyniak ofiarnie wybił piłkę!

3 min - i znów groźnie pod bramką Lechii! Bogdanov zacentrował z rzutu wolnego, a zamykający akcję przy dalszym słupku Marcjanik o mały włos nie wygrał walki w powietrzu z rywalem z Gdańska.

5 min - mamy analizę VAR! Siemaszko idealnie podał do da Silvy, a jego strzał został zablokowany ręką!

7 min - długo to trwało, ale jest karny dla Arki! I żółta kartka dla Stolarskiego.

9 min - Szwoch... i goooollll!!! Precyzyjny strzał przy lewym słupku, rzucił się tam Kuciak, ale był bez szans!

11 min - rzut rożny dla Lechii.

12 min - groźne to było! Lipski zacentrował, a dynamicznie wpadł w nasze pole bramkowe Vitoria i niewiele zabrakło, a sięgnąłby by piłkę!

14 min - długo nie podnosi się z boiska da Silva po tym, jak został uderzony łokciem przez Łukasika. Żółta kartka dla zawodnika Lechii.

17 min - szybka akcja Joao Oliveiry lewym skrzydłem. Na szczęście jego zagranie w poprzek pola karnego nie dotarło do żadnego z zawodników z Gdańska.

21 min - Lechia dłużej utrzymuje się przy piłce. Przy budowie akcji już na 30 metrze od naszej bramki napotyka jednak na skuteczny opór.

22 min - rzut rożny dla Lechii.

22 min - gol dla Lechii. Krótkie rozegranie rzutu rożnego i dośrodkowanie Oliveiry spadło na głowę Vitorii, który pakuje piłkę do naszej siatki.

26 min - wrzutka z autu Zbozienia w pole karne Lechii spada na głowę jednego z jej obrońców.

28 min - Lipski centruje z rzutu wolnego na 16 metr, ale tam trącona piłka przez Paixao wychodzi za linię końcową daleko od naszej bramki.

30 min - aut dla Lechii na wysokości naszego pola karnego. Nie dopuściliśmy jednak do zagrożenia naszej bramce.

34 min - przed okazją stanął Siemaszko! Jego strzał z 16 metrów zablokował jednak Vitoria!

35 min - dośrodkowanie Bogdanova z kornera zbyt głębokie.

38 min - Zbozień z autu w pole karne Lechii. Siemaszko sięgnął piłkę głową i oddał celny strzał! Zbyt lekki jednak aby zaskoczyć Kuciaka.

41 min - Stolarski fauluje da Silvę i mamy rzut wolny przy linii bocznej.

42 min - niezła piłka od Bogdanova z wolnego, ofiarnie Stolarski na róg.

43 min - gol dla Lechii. Szybka kontra, dośrodkowanie z prawej strony Slavcheva spada na głowę Paixao, który mimo asysty Marcjanika pokonuje Steinborsa.

45 min - zółta kartka dla Szwocha.

45+2 min - Oliveira trafia w słupek!

45+3 min - kapitalny rajd Zarandii i brutalny faul Vitorii! Nie ma czerownej kartki! Tylko żółte kartki! Dla Vitorii, Kuciaka i da Silvy!

45+5 min - strzał da Silvy z dystansu wyłapuje Kuciak.

45+6 min - na koniec jeszcze zbyt mocne dośrodkowanie Lipskiego z rzutu wolnego.

PRZERWA - Arka zaczęła ten mecz bardzo dobrze. Kilka niezłych akcji i szybko strzelona bramka przez Szwocha z rzutu karnego. Niestety zabrakło pójścia za ciosem, a z tego skorzystali goście. Najpierw sprytne rozegranie rzutu rożnego przyniosło im wyrównanie, a pod koniec pierwszej połowy skutecznie wykończyli swoją kontrę. Zanim piłkarze udali się do szatni mieliśmy jeszcze brutalny faul Vitorii na Zarandii, za który z niezrozumiałych przyczyn kanadyjski obrońca gości obejrzał tylko żółtą kartkę.

46 min - od początku drugiej w Arce zagra Jankowski, który zastąpi Marcusa da Silvę. Gramy zatem na dwóch napastników.

47 min - Zarandia na lewym skrzydle. Gruzin wbiegł w pole karne Lechii, ale niedokładnie zagrał pod bramkę i goście spokojnie oddalili niebezpieczeństwo.

49 min - żółta kartka dla Jankowskiego.

51 min - Steinbors spokojnie chwyta piłkę po próbie uderzenia z dystansu Stolarskiego.

54 min - dobra akcja Zbozienia, który dokładnie dośrodkował z prawego skrzydła, lecz Szwoch naciskany przez obrońcę nie mógł dokładnie uderzyć.

55 min - Nalepa II ogląda żółtą kartkę za faul na Szwochu.

56 min - teraz Szwoch przerywa akcję Lechii. Mateusz musi uważać, bo ma już żółtą kartkę w tym meczu.

57 min - Steinbors! Kapitalna interwencja po strzale Paixao!

58 min - Esqueda zmienia Rafała Siemaszkę.

61 min - kilka nerwowych interwencji Arkowców, na szczęście bez konsekwencji. Trzeba uspokoić negatywne emocje.

63 min - indywidualna akcja i strzał z 25 metrów Esquedy. Niewiele pomylił się Meksykanin!

64 min - zmiana w Lechii. Schodzi Haraslin, a w jego miejsce Mladenović.

67 min - wrzut piłki z autu Zbozienia w polu karnym trąca Jankowski, a Esquedzie zabrakło centymetrów, aby sięgnąć futbolówkę i oszukać Kuciaka!

69 min - Zbozień wrzucił piłkę z autu w szesnastkę i miał okazję Helstrup, aby uderzyć na bramkę. Nie udało się.

72 min - Lechiści z premedytacją opóźniają każde wznowienie gry, a arbiter niespecjalnie im przeszkadza.

73 min - rzut rożny wywalczył Zarandia.

74 min - niezła piłka posłana przez Bogdanova z narożnika boiska, ale szczęście przy gościach.

75 min - Nalepa zmienia Bogdanova.

76 min - rykoszet przy strzale Nalepy i mamy rzut rożny.

77 min - bez efektu korner Arkowców. Lechia oddaliła niebezpieczeństwo.

78 min - nieprawdopodobna akcja Zarandii w polu karnym Lechii. Niesamowita ilośc zwodów i podanie do Zbozienia, który strzela tuż przy słupku, lecz odbija to Kuciak!

79 min - Krasić za Oliveirę.

81 min - żółta kartka dla Sołdeckiego.

83 min - kolejny korner dla Arki. Szwoch dośrodkował, a Sołdecki choć wygrał walkę w powietrzu nie dał rady oddać silnego strzału, aby zaskoczyć Kuciaka.

84 min - Joao Nunes za Stolarskiego.

85 min - znów szarża Zarandii, ale tym razem fatalnie wykończona przez Gruzina. Bardzo niecelny strzał zza pola karnego Luki.

89 min - żółta kartka dla Marcjanika.

90 min - 5 minut doliczonych.

90+1 min - złe podanie Nalepy w kierunku Esquedy w pole karne gości.

90+3 min - fantastyczny strzał głową Jankowskiego po wrzutce Zbozienia z autu. Kuciak jednak przenosi to nad poprzeczkę!

90+3 min - Heltrup po rzucie rożnym główkuje tuż obok bramki!

90+4 min - Nunes ogląda żółtą kartkę.

90+5 min - Kuciak chwyta piłkę po strąceniu jej przez Marcjanika.