25.06.2010

Juniorzy młodsi Arki w półfinałach mistrzostw Polski (trojmiasto.pl)

Piłkarze Arki awansowali do półfinałów mistrzostw Polski juniorów młodszych. Gdynianie dwukrotnie po 1:0 pokonali Gwarka Zabrze. Ostatnim rywalem przed finałem dla podopiecznych Roberta Wilczyńskiego będzie Stali Mielec. Natomiast wyeliminowani zostali juniorzy starsi Lechii Gdańsk, którzy o dwie bramki okazali się gorsi w dwumeczu od Zawiszy Bydgoszcz.

W juniorskich ćwierćfinałach z każdej z dwóch kategorii grało 16 drużyn, mistrzostw województw. Zespoły podzielono w pary, w których rozegrano dwumecze. Arka trafiła na renomowanego rywala. Gwarek przez lata był zapleczem dla Górnika Zabrze, a w kategoriach juniorskich wielokrotnie sięgał po tytuły mistrzowskie (ostatnio w 2006 junior starszy).

Żółto-niebiescy rywalizację rozpoczęli przed własną publicznością. W Gdyni wygrali 1:0 (1:0)) po golu Adama Bębenka w 3. minucie z rzutu karnego. W czwartek ten wynik powtórzyli w Zabrzu. Drugie zwycięstwo 1:0 (0:0) zapewniła Arce bramka Mateusza Dąbrowskiego w 61. minucie spotkania.

ARKA: Szromnik - Haberka, Żółnierewicz, Kostkowski, Kiernozek - Mokwa, Ziętarski, Szwoch, Róg (70' Patok) - Bębenek, Dąbrowski oraz Patok, Krause.

Tym samym gdynianie awansowali do grona ośmiu najlepszych drużyn w kraju do lat 17. Aby zagrać o medale ((Łódź, 7-11 lipca), muszą rozstrzygnąć na swoją korzyść dwumecz ze Stalą. Mielecka drużyna w ćwierćfinałach wyeliminowała Jagiellonię Białystok (0-0, 3:1).

Pierwszy mecz półfinałowy odbędzie się w Gdyni 28 czerwca. Rewanż zaplanowano na 1 lipca w Mielcu.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozstrzygnięciem ćwierćfinałów w Arce zadecydowano o zmianach wśród trenerów drużyn młodzieżowych. Nowe stanowiska - trenera koordynatora młodzieży - otrzymał Jacek Dziubiński, a drużynę Młodej Ekstraklasy po nim przejął Dariusz Mierzejewski.

Trener Wilczyński ze swoją grupą przejdzie po wakacjach do juniorów starszych. Natomiast nowego angażu nie otrzyma pracujący dotychczas z tą kategorią wiekową (m.in. współtwórca brązu MP przed rokiem), Maciej Cieślik.

Nowym szkoleniowcem w spółce piłkarskiej będzie Krzysztof Janczak. 42-letni szkoleniowiec będzie prowadzić w nowym sezonie drużynę juniorów młodszych. Na mocy współpracy pomiędzy Arką SA a Stowarzyszeniem Inicjatywa Arka wejdzie on do klubu z piłkarzami rocznika 1994, którzy w 2008 roku byli wicemistrzami Polski w swojej kategorii. Trenerowi pomagać ma Artur Górski z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży Pomorskiego ZPN.

Natomiast na ćwierćfinałach marzenia o medalach mistrzostw Polski zakończyli juniorzy starsi Lechii. Gdańszczanie szanse na awans pogrzebali w pierwszym spotkaniu, w którym na wyjeździe przegrali z Zawiszą 0:2 (0:1), tracąc gole po strzałach Jakuba Bojasa w 8. oraz Mateusza Fredyka w ostatniej minucie spotkania.

W rewanżu przy Traugutta był niesamowicie emocjonujący mecz, ale podopieczni Józefa Gładysza strat nie odrobili, gdyż gola stracili już w piątej minucie, a na domiar złego mecz kończyli w "9" po czerwonych kartach dla Kaja Ziółkowskiego i Damiana Tofila.

Ostatecznie Lechia zremisowała u siebie 2:2 (1:1) i została wyeliminowana z dalszych rozgrywek. Gole dla biało-zielonych zdobyli Łukasz Wiśniewski 10, i Łukasz Puczyński w 67. minucie, a dla gości bramki strzelali Adam Szal w 5. i ponownie Bojas, tym razem w 71. minucie z karnego.

LECHIA: Ziółkowski - T. Kila, Rosiński, Prusaczyk, Sterczewski, Pruchnik, Puczyński, Kostrzewa, Żmijewski, Tofil, Ł. Wiśniewski oraz Korzępa, Brzeski, Trybała, G.Kila, Woźniak, Piankowski, Rybiałek.