TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

15.12.2009

Podsumowanie statystyczne rundy (90minut.pl)

Ciekawe podsumowanie zakończonych właśnie rozgrywek przygotował Serwis 90minut.pl.

W porównaniu z zeszłym sezonem nasi ligowcy zanotowali przyrost liczby zdobywanych bramek - w bieżącym sezonie jest to średnio 2,257 na mecz, w poprzednim - 2,183. Zwiększył się także udział obcokrajowców. W całych rozgrywkach 2008/09 wystapiło 89 zawodników zagranicznych, co stanowiło 20% wszystkich graczy. W tym sezonie tylko w rundzie jesiennej zagrało 81 zawodników spoza naszego kraju, co daje wynik - 22%.

Sędziowie rzadziej karzą żółtymi kartkami. W zeszłym sezonie - 3,8 żółtej kartki na mecz, w bieżącym 3,67. Za to częściej mamy do czynienia z czerwonymi kartkami - w minionych rozgrywkach było to 1,54 czerwonej kartki na kolejkę, a w tym już 1,77.

Arbitrzy dyktują mniej rzutów karnych. W sezonie 2008/09 podyktowano 46 jedenastek, zaś w pierwszych 17 kolejkach bieżącego sezonu było ich tylko 22. Polepszyła się skuteczność ich wykorzystywania z 72% do 77%.

Z uwagi na przebudowy wielu ligowych stadionów gwałtownie obniżyła się średnia widzów na meczach - z 7400 do 5200 widzów na mecz.

Obniżył się także średni wiek zawodnika naszej ligi z 27 lat i 50 dni do 26 lat i 336 dni.

Zawodnikiem najczęściej wchodzącym z ławki jest Roman Maciejak, któremu udało się w ten sposób wystąpić w aż 15 meczach. Na przeciwległym biegunie znajduje się Marcin Radzewicz, który aż 13-krotnie był zmieniany.

Najlepszymi strzelcami, biorąc pod uwagę pierwsze połowy meczów, zostali Paweł Brożek, Grzegorz Podstawek i Artur Sobiech - wszyscy trzej pięciokrotnie trafiali do siatki w pierwszych 45 minutach meczów. W przypadku dwóch pierwszych stanowi to cały dorobek strzelecki w bieżącym sezonie. W drugich połowach meczów najlepiej spisywał się Robert Lewandowski, który strzelał bramki sześciokrotnie. Tuż za nim znaleźli się Tomasz Frankowski i Andrzej Niedzielan (po pięć trafień).

Andrzej Niedzielan jest z kolei najlepszym strzelcem na własnym boisku (6 goli). Na wyjazdach najskuteczniejszy był Patryk Małecki (również 6 bramek).

Jeśli chodzi o skuteczność w przeliczeniu na czas gry, to bezkonkurencyjny jest napastnik Śląska Wrocław - Vuk Sotirović. Trapiony kontuzjami Serb w tym sezonie wystąpił zaledwie w pięciu spotkaniach (tylko 270 minut), a strzelił aż pięć bramek, co daje imponującą przeciętną jednej bramki na 54 minuty gry.

Tylko ośmiu zawodników wystąpiło we wszystkich spotkaniach od pierwszej do ostatniej minuty. Są to: Grzegorz Baran, Andrzej Bledzewski, Rafał Grzyb, Peter Hricko, Marcin Malinowski, Ján Mucha, Krzysztof Pilarz i Łukasz Sapela.

Najczęściej - siedmiokrotnie - karano żółtymi kartkami Mate Lacicia, zaś pięciu innych piłkarzy zdołało uzbierać jesienią po dwie czerwone kartki. Najczyściej grającymi zespołami były Polonia Bytom i Legia Warszawa, zaś na przeciwległym biegunie znalazły się Odra Wodzisław i Korona Kielce.

Najwięcej zawodników zagrało w barwach Polonii Warszawa i Zagłębia Lubin (po 27), zaś najmniej - w Polonii Bytom i Ruchu Chorzów (po 21).

Najliczniejszą widownię miała Korona Kielce (średnio 11 tys. widzów na mecz), a najskromniejszą Cracovia (600). Najwięcej widzów na spotkania wyjazdowe przyciągały czołowe zespoły - Wisła (8200), Lech (8000) i Legia (6000). Najmniej atrakcyjnymi rywalami były zaś Polonia Bytom (3800), GKS Bełchatów (3900) i Piast Gliwice (4100).

Najwięcej młodzieżowców (zawodników poniżej 21. roku życia) występowało w barwach Ruchu (16%), Arki (16%) i Legii (12%). Żadnego młodzieżowca w swych szeregach nie miały Lechia i Polonia Bytom.

Jagiellonia miała największy udział zawodników zagranicznych - ponad 50%! Z kolei żadnego obcokrajowca nie wystawiła Cracovia.

Najmłodszym zawodnikiem Ekstraklasy został Jan Pawłowski (16 lat i 355 dni), zaś najstarszym - Dariusz Ulanowski (38 lat i 180 dni). Najmłodszym strzelcem był Artur Sobiech (19 lat i 57 dni), a najstarszym - Jacek Trzeciak (37 lat i 259 dni).

Pełne podsumowanie statystyczne znajduje się tutaj: 90minut.plPoprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia