TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

01.08.2006

Stadion z europejskim certyfikatem

Gdyńscy kibice piłkarscy zainteresowani są najbardziej grą Prokomu Arki Gdynia, ale sądzę, że nie bez znaczenia dla każdego z fanów futbolu jest to, w jakich warunkach ogląda sportowe widowisko. Stadion GOSiR już teraz wygląda ładnie, ale to nic w porównaniu z tym, jak będzie wyglądał w najbliższych latach.
Najważniejszą inwestycją już na teraz jest montaż podgrzewania murawy boiska.
- Dopiero w drugim podejściu udało nam się zakończyć procedurę przetargową – mówi dyrektor GOSiR, Jerzy Jałoszewski. – Ostatecznie instalację podgrzewającą murawę zakładać będzie warszawska firma Zielona Architektura. 4 sierpnia podpiszemy oficjalnie umowę, a już następnego dnia pracownicy firmy mają rozpocząć prace związane z instalacją podgrzewania murawy. Dodam może jeszcze, że ta firma kładła podobne instalacje na boiskach Pogoni Szczecin i Wisły Kraków. Sama technologia kładzenia instalacji jest taka, że istniejąca aktualnie murawa nie zostanie zniszczona i nadal będzie służyć piłkarzom. Po prostu trawa na boisku zostanie nacięta, a pod murawę zostaną wciągnięte specjalne rurki, w których będzie przepływał glikol i woda, bo za pomocą tego roztworu murawa będzie podgrzewana. Przed 9 września, kiedy do Gdyni przyjedzie na mecz Legia Warszawa, zdążymy jeszcze zregenerować murawę, a tak naprawdę to z podgrzewania murawy skorzystamy dopiero w przyszłym roku, na początku rundy wiosennej. No, chyba że warunki atmosferyczne będą tak niekorzystne na koniec rundy jesiennej, że to podgrzewanie trzeba będzie wykorzystać – zakończył dyrektor Jałoszewski.
Podgrzewana murawa to będzie wygoda dla piłkarzy, a co dla kibiców? Plany modernizacji gdyńskiego stadionu są już znane. Przyjęto koncepcję, trwają prace nad projektem roboczym. Kiedy ruszą prace modernizacyjne? Na ten temat wypowiada się wiceprezydent Gdyni, Marek Stępa:
- Chcielibyśmy, aby modernizacja ruszyła w 2007 roku. Staramy się, aby to zadanie było w części finansowane z funduszy Unii Europejskiej. To wymaga przeprowadzenia odpowiednich procedur. Oczywiście, sama modernizacja odbędzie się bez względu na to, czy te fundusze uda nam się pozyskać, czy nie. Jeżeli jednak będziemy korzystali tylko z budżetu miasta, to modernizacja potrwa dłużej, nawet 5-6 lat. Jeżeli natomiast uda nam się pozyskać pieniądze z funduszu UE, to modernizacja może zacząć się nieco później, np. w 2008 roku, ale skończona zostanie szybciej. Nawet w ciągu dwóch lat.
Tak czy inaczej powstanie w Gdyni nowoczesny stadion na około 15 tysięcy kibiców, z czterema krytymi trybunami, z całą stosowną infrastrukturą. Można powiedzieć, że to będzie stadion z europejskim certyfikatem, bo po modernizacji obiekt GOSiR będzie odpowiadał standardom pozwalającym organizować mecze piłkarskie do fazy półfinałowej europejskich pucharów – zakończył wiceprezydent, Marek Stępa.

Janusz WoźniakPoprzedni Następny

Mapa Strony


    

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia

 

|