21.09.2018

Arka - Lech Poznań 1:0. 10 lat i starczy, Arka wygrywa z Lechem!

10 lat i starczy! Arka wreszcie pokonuje w lidze Lecha Poznań i zdobywa bezcenne trzy punkty. Komplet oczek zapewnił Arce Michał Janota, który zamienił na bramkę kapitalną akcję Luki Zarandii.

Lotto Ekstraklasa - 9. kolejka

Arka Gdynia - Lech Poznań 1:0 (0:0)

Bramki: Janota 76'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak - Nalepa, Deja - Zarandia (90' Socha), Janota (88' Danch), Jankowski - Kolev (75' Siemaszko)

Lech: Putnocky - Cywka, Goutas, Janicki, Kostevych, Gajos, Trałka, Tomczyk (65' Gytkjaer), Tiba, Jóźwiak (90' Tomasik), Amaral (82' Klupś).

Żółte kartki: Trałka, Amaral

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin)

Widzów: 9501

0 min - w meczu z Lechem Poznań Arka będzie szukać dziś drugiego zwycięstwa w sezonie. Bardzo na nie liczą nie tylko piłkarze i trenerzy żółto-niebieskich, ale też nasi kibice, którzy na zwycięstwo swoich pupili przy Olimpijskiej czekają od meczu z Cracovią jeszcze w poprzednim sezonie.

0 min - w składzie Arki tradycyjnie brak zmian w bramce i linii obrony. Do korekt trenera Smółki w pozostałych formacjach już zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Do środka pola powraca dziś Michał Nalepa, a do ataku Aleksandar Kolev, ostatnio nieobecny na skutek kontuzji.

0 min - po słabym występie w Warszawie przeciwko Legii nie brakuje także zmian u naszego rywala. Na skutek kontuzji lub decyzji trenera Djurdjevića na boisku z pewnością nie ujrzymy dziś Raduta, Rogne, Jevtića, Makuszewskiego, Gumnego, Vujadinovića i Doniego. Na ławce rezerwowych rozpocznie mecz Gytkjaer.

0 min - na ławce rezerwowych gości zasiadł także nasz dobry znajomy - Piotr Tomasik. Nasz były zawodnik w ostatnim czasie najczęściej właśnie w roli rezerwowego rozpoczyna spotkania swojego zespołu.

0 min - dziś 33. urodziny obchodzi Pavels Steinbors. Trudno o lepszy prezent dla naszego bramkarza niż czyste konto i zwycięstwo z utytułowanym rywalem.

0 min - na ligowe zwycięstwo nad Lechem czekamy dokładnie 10 lat. Pora najwyższa zakończyć dekadę niepowodzeń z Kolejorzem, choć oczywiście najważniejszy mecz Arka z lechitami wygrała, w pamiętnym finale Pucharu Polski w zeszłym roku.

0 min - spotkaniu zgodnie z prognozą ma dziś towarzyszyć ciekawe zjawisko pogodowe. Między pierwszym a ostatnim gwizdkiem ma nastąpić ochłodzenie powietrza o ok. 10 st.C...

0 min - z głośników na naszym stadionie właśnie rozbrzmiewa hymn Lecha Poznań.

0 min - a teraz już czas na Rotę! Nasz zespół, jak zwykle w żółtko-niebieskich strojach, wyprowadził kapitan Adam Marciniak. Goście w zagrają dziś w białych kostiumach.

0 min - w pierwszej połowie Arka atakować będzie bramkę przed trybuną GOSiR.

1 min - zaczęli podopieczni trenera Smółki!

4 min - pierwsze "gościny" gdynian pod bramką Lecha. Niestety zakończyły się trochę zbyt szybko nieudanym zagraniem Macieja Jankowskiego.

7 min - spokojny początek. Obie drużyny próbują na razie rozgrywać swoje ataki wypracowanymi schematami, lecz wszystko przerywane jest skutecznie przez przeciwników.

10 min - najpierw efektowny drybling Zarandii na środku boiska, a chwilę później dokładne, ale zaskakujące podanie Janoty do Jankowskiego. Na tyle zaskakujące, że Maciek nie zdołał opanować piłki.

11 min - zagranie "z rąk do rąk'. Marciniak wrzucił piłkę z autu w pole karne, a Putnocki pewnie ją wyłapał.

14 min - zagranie w pole karne Amarala wybijają gdynianie, ale za linię końcową, więc będzie pierwszy w tym meczu korner dla Lecha.

14 min - centrował Kostevych, a Kolev głową wybija piłkę poza szesnastkę.

15 min - dośrodkowanie z lewej strony Zarandii chyba wbrew oczekiwaniom autora poszybowało w światło bramki, lecz Putnocky kontrolował sytuację i przejął piłkę.

18 min - akcja Zarandii na lewym skrzydle przynosi nam rzut rożny.

19 min - do centry Janoty z narożnika boiska nie doszedł żaden z gdyńskich piłkarzy.

21 min - bardzo groxna kontra Lecha! Kamil Jóźwiak, mimo precyzyjnego dogrania Amarala z prawej strony, nie zdołał sfinalizować akcji celnym strzałem z 5 metrów! Duże szczęście Arki!

22 min - Steinbors! Sytuacja sam na sam z Tomczykiem, strzał napastnika Lecha, ale górą nasz dzisiejszy jubilat! Fantastyczna interwencja!

24 min - rzut rożny wykonał Kostevych, a piłkę głową sięgnął Goutas! Na szczęście oddał strzał ponad naszą bramką.

27 min - okres przewagi gości. Na szczęście poznaniacy nie zdołali przekuć tego na bramkę, choć okazje mieli wyborne.

30 min - rzut rożny dla Arki. Piłkę ustawia Janota.

31 min - nim piłka doleciała w pole karne, sędzia Myć odgwizdał przewinienie gdynian.

33 min - dwie okazje Arki na zawiązanie groźnej akcji pod bramką Lecha zakończyły się na złym dograniu w pole karne. Najpierw Kolev nie miał żadnych szans na dojście do podania od Zarandii, a chwilę później źle zagrywał Marciniak.

35 min - znów jesteśmy w polu karnym Lecha, lecz nie zdołaliśmy stworzyć sobie pozycji do oddania strzału.

38 min - za nami najlepsza okazja Arki jak do tej pory! Janota dobrym podaniem uruchomił na prawym skrzydle Zbozienia, a ten dobrze zagrał na siódmy metr, gdzie znalazł się Jankowski i sięgnął piłkę, lecz ta mija bramkę o kilka centymetrów!

39 min - Kolev doszedł przy bliższym słupku do dośrodkowania Marciniaka i o mały włos piętą nie pokonał Putnocky'ego!

40 min - rzut rożny wykonał Janota, zakotłowało się w polu karnym Lecha, a po chwili piłka znów o kilka centymetrów mija słupek bramki Lecha! Niestety był w tej sytuacji także spalony naszego zawodnika.

44 min - kolejny raz powstrzymany jest Zarandia, co przynosi nam rzut rożny.

44 min - centrę Janoty wybija głową Łukasz Trałka.

45 min - tym razem rzut rożny będzie miał Lech Poznań.

45+1 min - jak to nie wpadło do bramki Lecha??? Kontrę wyprowadził Nalepa, który uruchomił Zarandię. Luka pognał z piłką w kierunku pola karnego Lecha, skąd chyba niepotrzebnie wybiegł Putnocky! Gruzin minął bramkarza i skierował piłkę w kierunku bramki, lecz jak spod ziemi przed liniąwyrósł Kostevych i wybił piłkę!

PRZERWA - pierwsza połowa długimi fragmentami nie była porywającym widowiskiem, ale mimo to obie drużyny stworzyły kilka doskonałych okazji do zdobycia bramki. Obu zawiodła skuteczność albo nie dopisała odrobina szczęścia, więc można uznać, że wynik remisowy jest sprawiedliwy. Kibice mogą żałować, że remis nie jest bramkowy, ale pozostaje nam liczyć, że bramek gdynian doczekamy się po przerwie.

46 min - gra wznowiona.

49 min - dobra interwencja Helstrupa, ale korner dla Lecha.

49 min - rozegrana piłka przed pole karne, a z jego prawej strony faulował Nalepa. Rzut wolny dla Lecha.

50 min - zagranie Kostevycha ze stałego fragmentu wybijają nasi obrońcy.

53 min - rykoszet po strzale Tiby zza pola karnego i znów rzut rożny dla poznaniaków.

54 min - niebezpiecznie uderzył głową Trałka po dośrodkowaniu Kostevycha, lecz na szczęście sędzia dostrzegł przewinienie kapitana Lecha.

55 min - ładna akcja Arki, skuteczny zwód Nalepy, lecz Michał nie zorientował się, że ma przed sobą wolną przestrzeń i odegrał piłkę do Marciniaka pod linię boczną. Dośrodkowanie naszego kapitania już nie było dokładne.

59 min - rzut rożny dla gości.

59 min - Helstrup pewnie oddala niebezpieczeństwo po dośrodkowaniu narożnika boiska Amarala.

60 min - pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Ukarany został Trałka za faul na Zarandii.

61 min - to mogła być groźna i efektowna akcja naszych zawodników. Szkoda, że intencji Janoty nie zrozumiał Zbozień i nie wszedł w pole karne do zagranej prostopadle piłki.

63 min - Kolev zewnętrzną częscią stopy szukał podaniem Jankowskiego na szóstym metrze. Był blisko, lecz Putnocky nie pozwolił, aby Maciek doszedł do piłki.

65 min - pierwsza zmiana w Lechu. Schodzi Tomczyk, a za niego Christian Gytkjaer.

67 min - Steinbors znów fantastycznie broni! Łotysz tym razem kapitalnie obronił strzał z dystansu Gajosa!

67 min - po rzucie rożnym ponownie było groźnie, ale piłka poszybowała ponad poprzeczką.

68 min - dobry pomysł Nalepy na rozegranie rzutu wolnego. Podanie za plecy obrońców w kierunku Jankowskiego było bliskie powodzenia, lecz ostatecznie sięgneli piłki lechici.

69 min - Gytkjaer strzela z 20 metrów, jednak wyraźnie chybia.

70 min - znów faul na Zarandii i znów kartka dla lechity. Tym razem ukarany Amaral.

73 min - niecelny strzał Jóźwiaka z 18 metrów.

75 min - pierwsza zmiana trenera Smółki. Zdejmuje z boiska Koleva, którego zastąpi Siemaszko.

76 min - gooooolll dla Arki! Co za akcja Zarandii! Bardzo ważny pojedynek wygrał Deja i skierował piłkę do Gruzina, ten popędził z piłką do końcowej linii, potem wzdłuż niej w kierunku bramki i zagrał na szósty metr, gdzie akcję zamknął Janota! Trzeci gol Michała w tym sezonie!

78 min - znów Zarandia i Janota zabawili się z rywalami w ich polu karnym! Znów szansę po podaniu Luki miał Janota, lecz tym razem zbyt lekko spróbował posłać piłkę obok Putnocky'ego! Mogło być już 2:0!

81 min - Nalepa pozazdrościł Zarandii i kilkoma dryblingami przedarł się pod pole karne Lecha, lecz tam zdaniem sędziego czysto odebrano mu piłkę.

81 min - w odpowiedzi Amaral bardzo groźnie uderzył zza pola karnego! Na szczęście Steinbors odprowadził piłkę wzrokiem... poza światło bramki!

82 min - Amaral schodzi z boiska, a za niego Klupś.

83 min - duuużo szczęścia przy Arce po rzucie rożnym Kostevycha! Przedłużona piłka na dalszy słupek spadła na nogę Gytkjaera, lecz ten nie trafia!

85 min - rzut wolny dla Lecha. Będzie okazja do dośrodkowania.

86 min - centra Kostevycha nie dochodzi do żadnego z zawodników Kolejorza. A tymczasem w Gdyni zaczęło padać.

88 min - Michał Janota opuszcza plac gry. W jego miejsce wchodzi Adam Danch.

90 min - po rzucie rożnym piłka w bramce Arki, ale sędzia dostrzega faul na naszym obrońcy! Co na to powie VAR? Nie ma gola Trałki!

90+1 min - zmiany w obu zespołach. Za Jóźwiaka wchodzi Tomasik, a za Zarandię Socha!

90+3 min - rzut rożny dla Lecha.

90+3 min - skuteczne piąstkowanie Steinorsa. Jeszcze minuta!

90+4 min - jeszcze jeden róg dla gości. Steinbors broni strzał głową Tomasika!

KONIEC - doczekali się gdyńscy kibice pierwszego zwycięstwa Arki w tym sezonie. Po ostatnim gwizdku hucznie odśpiewali Steinborsowi "Sto lat", ale nie tylko Łotysz był dziś bohaterem naszej drużyny. Dziś bohaterów było więcej, a na wyróżnienie zasłużyli Janota i Zarandia, autorzy akcji bramkowej i chyba najlepsi zawodnicy na boisku.