17.04.2017

Lechia - Arka 2:1. Nie zabrakło wiele do zapunktowania w derbach.

O jedną bramkę lepsi okazali się gospodarze w meczu derbowym. Arka pod wodzą nowego trenera Leszka Ojrzyńskiego zaprezentowała się w Gdańsku z bardzo dobrej strony i była bliska wywiezienia punktów. Tym razem jeszcze się nie udało.

29. kolejka Lotto Ekstraklasy

Lechia Gdańsk- Arka Gdynia 2:1 (1:0)
Bramki: M. Paixao 27', Peszko 62' - Hofbauer 70'

Lechia: Kuciak - Stolarski, Janicki, Maloca, Wawrzyniak - Peszko (86' Sławczew), Borysiuk, Wolski, Krasić - F.Paixao (72' Haraslin) - M.Paixao (77' Kuświk)

Arka: Jałocha - Zbozień, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Formella (66' Błąd), Marciniak, Łukasiewicz, Bożok (81' Nalepa) - Hofbauer - Siemaszko (66' Barisić)

Żółte kartki: Wawrzyniak, Peszko - Bożok, Łukasiewicz.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Widzów: 28145

0 min - w świąteczny poniedziałek przyszło grać Arce mecz derbowy z Lechią. Spotkanie wyjątkowe będzie nie tylko ze względu na przeciwnika, ale również na debiut trenera Ojrzyńskiego w roli szkoleniowca żółto-niebieskich.

0 min - Po przerwie związanej z kontuzją wraca do składu Antoni Łukasiewicz. Jest również inny rekonwalescent, najskuteczniejszy z Arkowców na wiosnę, Rafał Siemaszko.

0 min - patrząc na ligową tabelę trudno mieć wątpliwości, kto jest faworytem dzisiejszego starcia. Jednak derby to zawsze inna historia, odrębne prawa i zdarzyć się może wszystko. Tym bardziej, że Arka po zmianie szkoleniowca to całkowita niewiadoma, także dla naszych kibiców i tak naprawdę nie wiemy, czego się spodziewać. Liczymy na udany debiut trenera i grę Arki, która pozwoli na dużą dawkę optymizmu przed końcową fazą sezonu.

0 min - nie ma dużych zaskoczeń nie tylko w naszym składzie, ale także w Lechii. Trener Nowak postanowił posadzić na ławce dobrze spisującego się Haraslina i postawić na wracającego po przymusowej pauzie Sławomira Peszkę.

0 min - dziś niestety zabraknie kibiców Arki na stadionie w Gdańsku, więc dzisiejsze derby sporo tracą na swojej atrakcyjności. Mamy jednak przekonanie, że to nie zdeprymuje naszych piłkarzy, którzy z pewnością czują wsparcie gdyńskich kibiców, choćby tych siedzących przed telewizorami.

0 min - zespoły wyszły na murawę. Arka na żółto-niebiesko, gospodarze w białych kompletach strojów z zielonymi wstawkami.

1 min - zaczęli gospodarze.

1 min - nie upłynęła minuta, a trener Ojrzyński już przy linii bocznej instruuje swoich podopiecznych.

2 min - daleki wrzut Warcholaka z autu w pole karne Lechii, dochodzi do piłki Siemaszko i oddaje strzał, lecz zostaje zablokowany!

2 min - rzut rożny wykonał Hofbauer, piłka spadła pod nogi Łukasiewiczowi, ale nie było szansy na oddanie strzału.

4 min - tym razem korner wykonali gdańszczanie, ale bardzo nieudanie.

5 min - rzut rożny dla Arki. Dośrodkowywać będzie Hofbauer.

7 min - poprzeczka ratule Lechię!! Piłka trafiła do Formelli, który oddał techniczny strzał z 16 metrów, ale trafił w obramowanie bramki Kuciaka!

8 min - w odpowiedzi lewym skrzydłem do linii końcowej szarżował Peszko, ale ostatecznie piłka trafiła w ręce Jałochy.

9 min - niecelny strzał z dystansu oddał Borysiuk.

10 min - ależ gorąco pod bramką Lechii! Siemaszko dostał piłkę od Warcholaka i był naprawdę bliski ogrania obrońców gospodarzy!

14 min - indywidualna akcja Wolskiego na lewym skrzydle do linii końcowej. Wyjechał z piłką poza boisko zawodnik Lechii.

15 min - za nami pierwszy kwadrans, w którym zdcydowanie lepsze wrażenie sprawiają Arkowcy! To oni byli bliżsi zdobycia bramki.

17 min - poszkodowany na środku boiska leży Darek Formella. Potrzebna pomoc naszych masażystów.

18 min - próba zagrania od Flavio w kierunku Marco Paixao, ale nie było to nic z czym nie poradziliby sobie nasi obrońcy i Konrad Jałocha.

19 min - najgroźniejsza sytuacja pod naszą bramką! Z prawej strony zacentrował Stolarski, a Marco Paixao nie trafił w piłkę na 12 metrze!

22 min - teraz mocniej przycisnęli gospodarze. Dwukrotnie z lewej strony naszego pola karnego pokazał się Peszko, ale poradziła sobie nasze defensywa. Lechia ma jednak rzut rożny.

23 min - znów bliski szczęścia był Marco Paixao! Centra z lewej strony spada mu na głowę na 10 metrze, ale uderzenie okazało się minimalnie niecelne!

25 min - faul Formelli pod linią końcową boiska, tuż przy naszym polu karnym. Będzie groźnie.

26 min - Wolski zaskakująco wykonał ten rzut wolny, zagrywając na 18 metr do Borysiuka, ale jego strzał świetnie odbija Jałocha!

27 min - gol dla Lechii! Niestety kolejna centra w nasze pole karne przyniosła bramkę gospodarzom. Zacentrował Flavio Paixao, a na wślizgu sięgnął piłkę jego brat Marco i mamy prowadzenie gospodarzy.

29 min - to mogła być szybka odpowiedź Arki! Siemaszko w indywidualnej akcji z prawej strony wszedł w pole karne Kuciaka i oddał strzał, jednak po nodze obrońcy. Rzut rożny.

30 min - dośrodkowanie Hofbauera spada na głowę Siemaszki, a strzał naszego napastnika trafia w boczną siatkę!

31 min - Kuciak ratuje Lechię! Najpierw Siemaszko został zablokowany na 18 metrze, ale piłka trafiła na lewą stronę do Formelli, który uderzył znów technicznie, ale nie zdołał oszukać Słowaka w bramce Lechii.

33 min - sędzia Musiał odgwizdał faul Bożoka na Wolskim w odległości ok. 27-28 metrów od bramki Jałochy.

34 min - uderzał bezpośrednio na naszą bramkę Wolski, ale niecelnie.

35 min - żółta kartka dla Bożoka za kopnięcie Wawrzyniaka.

40 min - nieudana próba uruchomienia Warcholaka przez zagranie Marciniaka za plecy obrońców.

41 min - czujnie zachował się Łukasiewicz w naszej szesnastce i przejął piłkę zacentrowaną przez Wawrzyniaka.

42 min - znów ze stałego fragmentu dośrodkowuje Wolski, ale wprost w "koszyczek" Jałochy.

43 min - dobrze zapowiadała się akcja, którą wyprowadzał Formella. Niestety podanie w kierunku kolegów w pole karne Lechii zostało przecięte.

45 min - z lewej strony Krasićowi wyłożył piłkę na 14 metr M. Paixao. Strzał Serba świetnie zablokował Sobieraj! Po chwili zza pola karnego uderzał Flavio Paixao, lecz pewnie broni Jałocha.

PRZERWA - Arka rozpoczęła bardzo obiecująco, bo w pierwszym kwadransie zdominowała Lechię. Niestety nie potwierdziła swej przewagi golem. To, co nie udało się Arce w pierwszych 15 minutach, udało się Lechii w drugim kwadransie. Gospodarze osiągnęli w tej fazie meczu przewagę i przekuli to na bramkę. Żal naprawdę dogodnych sytuacji Arkowców, ale ich postawa pozwala na optymizm przed drugą częścią spotkania.

46 min - wznowił spotkanie Dominik Hofbauer.

47 min - gra przerwana, raca na boisku.

49 min - będzie rzut wolny dla Arki z prawej strony pola karnego Lechii. Faulowany Siemaszko.

51 min - dobra centra Hofbauera, ale ratują się jednak obrońcy z Gdańska wybiciem piłki głową.

53 min - Wawrzyniak otrzymuje kartkę za faul na Bożoku.

54 min - zbyt krótko zacentrował Hofbauer z rzutu wolnego, wychodzą z piłką lechiści.

54 min - teraz kartka dla Łukasiewicza za przerwanie akcji gospodarzy.

58 min - znów niezła akcja Arki. Wyprowadzał piłkę środkiem pola Marcin Warcholak, zagrał do Siemaszki, ale ten niestety znalazł się na nieznacznym spalonym.

60 min - nieprzepisowo Zbozień zatrzymał Wolskiego., Zawodnik Lechii za chwilę będzie centrował piłkę w naszą szesnastkę.

61 min - piłka dotarła do Malocy, ale strzał głową obrońcy z Gdańska zupełnie niegroźny.

62 min - 2:0 dla Lechii. Niestety bład w wyprowadzeniu piłki z własnej połowy popełnił Marcjanik, futbolówkę przejął Peszko, który popędził w swoim stylu linii końcowej i mimo ostrego kąta oddał strzał, który po nogach naszych zawodników wpadł do siatki.

63 min - to mógł być bolesny trzeci cios. Tym razem błąd popełnił Hofbauer, a piłkę przejął Paixao. Uderzył z 17 metrów tuż przy słupku, ale kapitalnie obronił Jałocha!

66 min - podwójna zmiana trenera Ojrzyńskiego. Za Formellę wszedł Adrian Błąd (zdobywca gola dla Arki w poprzednich derbach), oraz Barisić zastąpił Siemaszkę, który dziś grał pierwszy raz od kontuzji.

69 min - ręką zagrywa jeden z gospodarzy tuż przed swoim polem karnym po zagraniu Łukasiewicza. Będzie dobra okazja dla Arki!

70 min - fenomenalny strzał Hofbauera z rzutu wolnego w lewe okno bramki Kuciaka! Tylko 2:1 dla Lechii!

72 min - zmiana w Lechii. Za Flavio Paixao na boisku melduje się Haraslin.

72 min - daleki wyrzut Zbozienia z autu, ale tym razem bez większego zagrożenia bramce gdańszczan. Nieudany strzał z dystansu Błąda.

74 min - tym razem z autu wrzucił piłkę Warcholak. Zagotowało się w polu karnym Lechii, ale do pozycji strzeleckiej żaden z Arkowców nie doszedł.

76 min - schodzi drugi z braci Paixao, Marco. Wchodzi Kuświk.

79 min - żółta kartka dla Peszki za faul na Zbozieniu.

81 min - na boisku Michał Nalepa. Zmienia Bożoka.

82 min - zbyt głęboko centrował Warcholak, piłka pada łatwym łupem Kuciaka.

83 min - Warcholak nie dał się ograć Haraslinowi na lewym skrzydle. Rzut rożny dla Lechii.

84 min - dobrze bronimy się przy tym stałym fragmencie.

84 min - fauluje Peszko, ale nie otrzymuje drugiej żółtej kartki dla tego zawodnika. Z rzutu wolnego centruje natomiast Hofbauer i Barisić był o włos od sięgnięcia piłki głową i pokonania Kuciaka!

86 min - za Peszkę wszedł Sławczew. trener Nowak przestraszył się wykluczenia swojego zawodnika.

88 min - kontratak wyprowadzany przez Wolskiego dobrym wejściem przerwał Błąd.

90 min - kolejna daleka piłka z autu wrzucona przez Zboziena. Futbolówka spadła na głowę Marciniaka, ale na 16 metrze niewiele można był z tym zrobić.

90+1 min - nerwowo w obronie zachowują się już gospodarze. Nie udało się z tego skorzystać...

90+3 min - kolejne zagranie w pole karne gospodarzy przejmuje Kuciak. Piłkę posyłał tam Marciniak.

KONIEC - niestety komplet punktów został na Energa Stadionie w Gdańsku. Arka jednak pod wodzą nowego trenera zaprezentowała się bardzo korzystnie, a to optymistyczna zapowiedź przed kolejnymi meczami w lidze.