30.03.2011

Nasi rywale w liczbach: Widzew Łódź.

Ciężkie dwa wyjazdy czekają drużynę Arki Gdynia w Ekstraklasie. Już w sobotę o godzinie 17:00 żółto niebiescy rozegrają bardzo ważne  spotkanie wyjazdowe z Widzewem Łódź. Natomiast za tydzień czeka ich kolejny wyjazdowy pojedynek z mistrzem rundy jesiennej – drużyną Jagiellonii Białystok. W meczu z Widzewem Łódź arkowców poprowadzi nowy szkoleniowiec Frantisek Straka. Pierwsi rywale nowego trenera zajmują w tabeli 12 miejsce z dorobkiem 24 punktów.

Bilans spotkań Widzewa Łódź: 6 zwycięstw – 6 remisów – 7 porażek
U siebie: 4 zwycięstwa – 3 remisy – 2 porażki
Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 3 remisy – 5 porażek

Drużyna Widzewa Łódź zdecydowanie lepiej spisuje się na własnym boisku, 15 punktów zdobytych na własnym stadionie i 9 punktów zdobytych na obcych boiskach dają łodzianom 12 miejsce w ligowej tabeli. Twierdzę Łódź zdobyły tylko drużyny Wisły Kraków oraz Legii Warszawa - obie wygrały z Widzewem po 1:0. Ostatnia porażka na własnym obiekcie miała miejsce 15 października 2010 roku. Od tamtej pory żadnej z ekstraklasowych drużyn nie udało się wywieźć trzech punktów z obiektu przy Al. Marszałka Piłsudskiego. Należy dodać że obecny trener Widzewa, dobrze znany w Gdyni - Czesław Michniewicz, jeszcze nie przegrał spotkania na własnym stadionie.

W tym roku zespół Widzewa rozegrał dotychczas dwa mecze u siebie i dwa na wyjeździe, dorobek punktowy zdobyty w tych czterech meczach wynosi 6 punktów. Zwycięstwo w 17. kolejce  z Koroną Kielce 3:1 oraz wyjazdowa wygrana z Polonią Warszawa 1:0 w ostatniej kolejce. Wśród punktów zdobytych na wyjazdach jest jeden wywieziony z Gdyni. 11 września w pierwszym meczu Arki z Widzewem padł remis 1:1.

Bilans bramek: 27 strzelonych - 22 straconych
U siebie: 19 strzelonych – 9 straconych
Na wyjeździe: 8 strzelonych – 13 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 25                                      Bramki stracone z akcji: 22
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  2                      Bramki stracone z rzutów karnych: 0
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 11                          Bramki stracone w 1. połowie: 11

Widzew Łódź to jedna z najskuteczniejszych drużyn w Ekstraklasie, lepszym bilansem może pochwalić się jedynie Wisła Kraków która zdobyła 29 bramek. Podobnie pod względem bramek zdobytych na własnym stadionie Widzew wspólnie z Jagiellonią zajmuje pozycję wicelidera tuż za wiślakami. Na tak dobry bilans strzelecki na własnym stadionie złożyły się wysokie zwycięstwa łodzian nad: Śląskiem Wrocław 5:2, Jagiellonią Białystok 4:1, Górnikiem Zabrze 4:0 oraz wcześniej wspomniane zwycięstwo 3:1 z Koroną Kielce. Jednak słabsze mecze wyjazdowe Widzewa spowodowały że zespół ten znajduje się w dolnej części tabeli. Widzew Łódź więcej bramek strzela w drugich połowach.  Bramki stracone przez łodzian dotychczas rozłożyły się równomiernie- po 11 bramek.

8

Statystyki dotyczące czasu strzelania bramek pokazują że słaby punkt Widzewa to pierwsze 15 minut spotkania. W tym czasie zdobyli tylko jedną bramkę, a było to w meczu z Jagiellonią Białystok. Prowadzenie łodzianom w 8. minucie spotkania dał, nie grający już w Widzewie, Marcin Robak. Jeżeli chodzi o bramki stracone, warto zwrócić uwagę na fakt, iż Widzew  tuż po przerwie nie stracił bramki. Druga liczba warta uwagi to aż 8 bramek straconych w ostatnich 15 minutach spotkania.

Bruno Pinheiro –  4 żółte kartki.

Wśród statystyk zawodników wyróżnia się Dudu, boczny obrońca Widzewa zagrał dotychczas we wszystkich spotkaniach w pełnym wymiarze czasowym. Zawodnik ten ma na swoim koncie 3 żółte kartki, co powoduje że kolejny żółty kartonik będzie się wiązać z „odpoczynkiem” w jednym spotkaniu.  Na lidera drużyny z Al. Piłsudskiego, według statystyk, wyrasta najlepszy strzelec Darvydas Sernas, który również wystąpił we wszystkich spotkaniach Ekstraklasy i 7 razy trafił do bramki rywali. Drugi najlepszy strzelec tej drużyny Marcin Robak, w przerwie zimowej przeniósł się do tureckiej ekstraklasy. Na jego następców pod względem ilości strzelonych bramek wyrastają Piotr Grzelczak oraz Adrian Budka- po 3 strzelone bramki. Wśród kartkowiczów najbardziej wyróżnili się do tej pory obrońcy Widzewa, najwięcej napomnień zebrał Ben Radhia, do tej pory pięciokrotnie ukarany żółtym kartonikiem.

Statystyki Widzewa Łódź zwłaszcza na własnym stadionie wyglądają bardzo okazale. Przed nowym szkoleniowcem żółto- niebieskich trudne zadanie.