05.12.2020

Radomiak Radom. Historia spotkań

Obecny sezon jest piątym, w którym skrzyżowały się drogi Arki i Radomiaka Radom. Za każdym razem spotykamy się na zapleczu ekstraklasy, a w XXI w. był tylko jeden sezon, w którym doszło do rywalizacji pomiędzy oboma klubami.

Do premierowego meczu doszło w Radomiu w 1985 roku. Gospodarze przystępowali do niego w roli faworyta, bo ledwie kilka miesięcy wcześniej opuścili szeregi ekstraklasy, z kolei w Arce doszło do zmiany szkoleniowca, którym został Krzysztof Szkoda. W wyjściowym składzie Radomiaka było aż dziewięciu zawodników, którzy grali na najwyższym szczeblu rozgrywek, a jednak to Arka w tamtym meczu przeważała, co udokumentowała golem z 16 metrów Ptaszyńskiego. Niestety gdynian zawodziła skuteczność i zamiast podwyższyć swoje prowadzenie, bramkę zdobyli gospodarza, a konkretnie ich najlepszy strzelec Mirosław Wnuk.

Niesamowity przebieg miał rewanż przy Ejsmonda, a szczególnie jego ostatnie minuty. Radomiak objął prowadzenie w pierwszej połowie i utrzymywał je aż do 89 minuty, kiedy to wyrównującą bramkę zdobył Bikiewicz. Trybuny wiwatowały, ale minutę później wpadły w kompletną ekstazę. Wznawiającym grę od środka boiska gościom piłkę natychmiast odebrał Bikiewicz, przedarł się z nią w pole karne, gdzie został sfaulowany. Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł Ptaszyński i pewnym strzałem dał zwycięstwo żółto-niebieskim.  W ten sposób Arka w dwie minuty niechybną porażkę zamieniła w wygraną.

Wojciech Ptaszyński był bohaterem nie tylko dwóch wspomnianych spotkań, ale także trzech innych meczów z Radomiakiem. W każdym z nich zdobywał bramkę i dzięki temu do dzisiaj pozostaje najskuteczniejszym piłkarzem w starciach obu klubów.

Po raz ostatni graliśmy z Radomiakiem w sezonie 2004/2005. W dwóch meczach padła zaledwie jedna bramka, której autorem był Bartosz Ława. Gol padł w Gdyni, Arka wygrała wówczas 1:0, a w rewanżu na Mazowszu padł bezbramkowy remis. Jeden punkt przywieziony z Radomia był dla żółto-niebieskich na wagę złota, bo już kilka dni później świętowaliśmy awans do ekstraklasy.