06.03.2015

Nasi rywale w liczbach: GKS Tychy.

Już w najbliższą niedzielę "Arkowcy" wracają do ligowych rozgrywek. Pozycją wyjściową będzie 9 miejsce w tabeli z 26 punktami zdobytymi w 19 spotkaniach. Pierwszym rywalem po przerwie będzie GKS  Tychy, drużyna która zajmuje obecnie 16 miejsce w tabeli z dorobkiem 15 punktów.

Tyszanie to jedna z dwóch drużyn, która zmieniła się najbardziej podczas zimowego okienka transferowego. Zmiana nastąpiła także na stanowisku trenera. Nowy szkoleniowiec Tomasz Hajto ma  za zadanie utrzymać GKS w I lidze i dać możliwość zagrać w nowym stadionie na nowo wybudowanym obiekcie. Póki co Tyszanie będą grać w Jaworznie. O zmianach w kadrze pisaliśmy w osobnym artykule "Startuje runda wiosenna: Podsumowanie zmian kadrowych."

GKS Tychy podczas przerwy zimowej rozegrał aż 18 sparingów.

Bilans: 10 zw. - 5 rem - 3 por.

Drużyna przygotowując się w Polsce nie przegrała żadnego meczu kontrolnego, remisując z Górnikiem Zabrze 1:1 i wygrywając z Cracovią 3:1.

Trzy przegrane sparingi odbyły się na obozie w Turcji, gdzie przeciwnikiem był m.in. Szachtar Donieck. W ostatnim sparingu przed ligą tyszanie zremisowali 2:2 z Karpatami Krosno.

Bilans spotkań GKS - u Tychy w sezonie 2014/2015:  3 zwycięstwa - 6  remisów –10 porażek

U siebie: 3 zwycięstwa – 1 remis – 6 porażek

Na wyjeździe: 0 zwycięstw – 5 remisów – 4 porażki

Jesienią 2014 roku, zespół prowadzony najpierw przez Przemysława Cecherza, a później przez Tomasza Wolaka zdobyli 15 punktów. Większość z nich nasi rywale zdobyli na własnym boisku.

W meczach wyjazdowych Tychy nie potrafiły wygrać. W spotkaniach domowych drużyna remisowała tylko raz, natomiast na obcych boiskach aż  pięciokrotnie.

Sezon rozpoczął się od dwóch remisów na wyjeździe z Sandecją oraz Stomilem. Później Tychy przyjechały do Gdyni, gdzie musiały uznać wyższość żółto - niebieskich.  Arka wygrała 2:1, po bramkach Ławy i Łukasiewicza. Bramkę dla GKS - u zdobył Maciej Kowalczyk. Pierwsze zwycięstwo tyszanie odnieśli dopiero w 5 kolejce w meczu z Miedzią Legnica 2:1.

Na kolejną wygraną trzeba było czekać 6 kolejek, na mecz z Bytovią Bytów. GKS prowadził najpierw 1:0, by w 4 minuty za sprawą Janusza Surdykowskiego stracić prowadzenie. Losy meczu jednak rozstrzygnęli Mateusz Bukowiec oraz ... Karol Piątek, zawodnik Bytovii zdobył samobójczą bramkę w 90 minucie.  Po tym spotkaniu Tychy zremisowały z Pogonią Siedlce 1:1.

Po tym spotkaniu GKS przegrywał aż czterokrotnie. Zwycięstwo udało się odnieść dopiero w ostatnim meczu rundy jesiennej z Dolcanem.  Bramkę dla GKS - u zdobył Marcin Radzewicz. Dwa mecze rozgrywane awansem z rundy rewanżowej zakończyły się porażkami. Z Sandecją aż 2:7 a ze Stomilem 0:1.

Bilans bramek: 17 strzelonych – 31 straconych

U siebie: 10 strzelonych – 17 straconych

Na wyjeździe: 7 strzelonych – 14 straconych

Tyszanie są jednym z zespołów z największą liczbą straconych bramek, więcej o jednego gola stracił Chrobry, a tyle samo bramek - 31 straciła drużyna Sandecji. Natomiast 17 zdobytych bramek to jeden z gorszych wyników. Mniej zdobytych ma jedynie Widzew. Na wyjazdach GKS zdołał zdobyć tylko 7 goli i stracić dwukrotnie więcej.

Statystyki indywidualne

Minuty na boisku:

Maciej Kowalczyk - 1666 minut (19 spotkań),

Mariusz Masternak - 1581 minut (18 spotkań)

Marcin Radzewicz - 1349 minut (19 spotkań)

Bramki:

Maciej Kowalczyk - 7 bramek,

Marcin Wodecki - 2 bramki.

Kartki:

Mateusz Mączyński - 6 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych),

Mateusz Grzybek - 6 żółtych kartek,

Kamil Nitkiewicz, Wojciech Trochim - po 4 żółte kartki (czerwona po dwóch żółtych)

Pod względem statystyk indywidualnych najwięcej minut na boisku spędził Maciej Kowalczyk, których jest jednocześnie najlepszym strzelcem Tyszan. Marcin Wodecki zdobył 2 bramki, a 7 zawodników ma po 1 bramce zdobytej. Najwięcej żółtych kartek uzbierali Mateusz Mączyński oraz Mateusz Grzybek.

Jesień i dokonania GKS -u to już historia.  jednak trzeba pamiętać o zmianach jakie nastąpiły w przerwie zimowej. Aby marzyć o osiągnięciu celu jakim jest utrzymanie, drużyna musi zacząć punktować jak najszybciej. My jednak wierzymy, że to żółto - niebiescy rozpoczną efektownie i efektywnie 2015 rok.