19.04.2013

Nasi rywale w liczbach: Flota Świnoujście

Niestety ostatnie dwa spotkania z czołowymi zespołami I ligi przyniosły żółto- niebieskim zaledwie jeden punkt. Najbliższym rywalem „Arkowców” będzie Flota, zespół który rundę jesienną zakończył na pierwszym miejscu. Wydawało się, że ta drużyna po tak dobrej jesieni, wzmocniona dodatkowo zimą, "przypieczętuje" wiosną awans. Jednak zły początek tej rundy sprawił, że zespól ze Świnoujśca stracił przewagę.

Złe wyniki spowodowały także zmiany na stanowisku trenera. Przez kilkanaście dni mieliśmy spektakl spowodowany tą zmianą. Ostatecznie za dotychczasowego szkoleniowca Dominika Nowaka zatrudniono Tomasza Kafarskiego. Wydawało się, że zespół w przerwie zimowej został odpowiednio wzmocniony, aby utrzymać dobre wyniki z jesieni. Do drużyny dołączyli między innymi Arkadiusz Aleksander, Charles Nwaogu, Michał Stasiak oraz Maciej Mysiak. Z zawodników, którzy odeszli zimą jedynie Piotr Chyła otrzymywał regularnie szansę gry w pierwszej jedenastce.

Bilans spotkań Flota Świnoujście w sezonie 2012/2013: 13 zwycięstw  – 3 remisy  –  6 porażek

U siebie: 8 zwycięstw – 1 remis – 2 porażki

Na wyjeździe: 5 zwycięstw – 2 remisy – 4 porażki

„Wyspiarze” zanotowali fantastyczny początek tego sezonu, świadczą o tym liczby. Po 15 rozegranych kolejkach zespół Floty miał jedynie 1 porażkę i 1 remis, a na koncie 40 punktów. W chwili obecnej zespół ma rozegrane 22 spotkania i tylko o 2 punkty więcej. Ostatni raz drużyna ze Świnoujścia odniosła zwycięstwo 4 listopada 2012 roku w spotkaniu z Kolejarzem Stróże 2:1. Od tamtej pory zdołała jedynie zremisować w ostatnich dwóch kolejkach z Miedzią Legnica 1:1 oraz Okocimskim Brzesko 2:2. W tym drugim spotkaniu Flota przegrywała 0:2, a w ostatnich 3 minutach meczu za sprawą Arkadiusza Aleksandra oraz Ensara Arifovicia doprowadziła do wyrównania.

Zespół Floty skuteczniejszy jest na własnym stadionie gdzie zdobył do tej pory 25 punktów. Ze Świnoujścia z trzema punktami wyjeżdżały jedynie drużyny Zawiszy Bydgoszcz i Cracovii. Podziałem punktów zakończyło się spotkanie z Miedzią Legnica 1:1. W spotkaniach wyjazdowych „Wyspiarze” spisują się gorzej, chociaż zdołali wygrać w poprzedniej rundzie w Gdyni z Arką 1:0 po bramce Krzysztofa Bodzionego.

Od poprzedniego spotkania zespół prowadzi nowy trener Tomasz Kafarski. Zobaczymy, czy to efekt nowej miotły podziałał na drużynę w spotkaniu zremisowanym w dramatycznych okolicznościach. Odpowiedzią będzie sobotnie spotkanie i to jak zespół zagra przeciwko grającej odważniej niż jesienią Arce.

Bilans bramek: 36 strzelonych – 23 stracone

U siebie: 17 strzelonych – 9 straconych

Na wyjeździe: 19 strzelonych – 14 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 33                                   Bramki stracone z akcji: 21

Bramki zdobyte z rzutów karnych: 3                   Bramki stracone z rzutów karnych: 2

Bramki zdobyte samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 0

Bramki strzelone w 1. połowie: 13                       Bramki stracone w 1. połowie: 12

Bramki strzelone w 2. połowie: 23                       Bramki stracone w 2. połowie: 11

Bilans bramkowy zespołu Floty jest dodatki, zarówno na własnym boisku jak i na wyjeździe „Wyspiarze” więcej bramek zdobywają niż tracą. Co ciekawe więcej bramek drużyna zdobyła na wyjeździe – 19 goli, jest to drugi najlepszy wynik w lidze. Trzy bramki zdobyte zostały z rzutu karnego, dwie bramki stracono w ten sposób. Drużyna ze Świnoujścia jest dużo skuteczniejsza w drugich połowach spotkań. Bramki stracone natomiast rozkładają się prawie po równo pomiędzy obie części gry.

4

Jeżeli chodzi o czas zdobywanych bramek to zespół Floty najskuteczniejszy jest w końcówkach spotkań – 10 goli. Natomiast „Wyspiarze” najmniej strzelają w pierwszych minutach meczów. W przypadku bramek traconych to najgorszym czasem są ostatnie kwadranse pierwszych połów, kiedy to Flota straciła 7 goli. Tylko jedna bramka stracona padła w drugim kwadransie pierwszej połowy.

Statystyki zawodników:

Grzegorz Kasprzik - 1980 minut (22 spotkania),

Marek Niewiada - 1800 minut (20 spotkań),

Sebastian Zalepa - 1774 minuty (20 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Sebastian Olszar - 10 bramek,

Ensar Arifovic – 5 bramek,

Krzysztof Bodziony – 4 bramki,

Arkadiusz Aleksander – 3 bramki (plus 7 bramek w poprzednim klubie – Sandecja).

Piotr Kieruzel - 7 żółtych kartek,

Radosław Jasiński - 5 żółtych kartek (czerwona kartka po dwóch żółtych)

Ensar Arifović, Marek Niewiada, Sebastian Olszar, Marek Opałacz - 5 żółtych kartek.

Wśród statystyk indywidualnych pod względem ilości minuta na boisku wyróżnia się Grzegorz Kasprzik który rozegrał dotychczasowe 22 spotkania w pełnym wymiarze czasowym. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji jest Marek Niewiada, natomiast na trzecim Sebastian Zalepa. Najlepszym strzelcem zespołu jest Sebastian Olszar z 10 bramkami na koncie. Co prawda tyle samo bramek w I lidze w tym sezonie zdobył Arkadiusz Aleksander, jednak on 7 goli zdobył jeszcze dla Sandecji gdzie występował jesienią. Wśród najskuteczniejszych jest także inny były zawodnik Arki – Ensar Arifović z 5 bramkami. Najostrzej grającym zawodniekiem jest Piotr Kieruzel, który aż 7 – krotnie był napominany przez arbitrów żółtymi kartkami. Po 5 „żółtek” ma pięciu zawodników Floty.

Sobotnie spotkanie Arki z Flotą Świnoujście ma wiele dodatkowych smaczków. Świnoujście to poprzednie miejsce pracy obecnego trenera Arki, wtedy jeszcze w roli asystenta. Zarówno w jednym i drugim zespole znajdują się zawodnicy grający w obu klubach. Chociażby takie nazwiska jak Arkadiusz Aleksander, Ensar Arifović, Bartłomiej Niedziela czy Charles Nwaogu, a po drugiej stronie Damian Krajanowski, Piotr Tomasik, Radosław Pruchnik, a takze Dawid Kubowicz i Peres.

Dodatkowo ostatnio trenerem „Wyspiarzy” został Tomasz Kafarski, który do Gdyni przyjeżdżał na pojedynki derbowe siedząc na ławce Lechii Gdańsk. Mecz w Świnoujściu zarówno w statystykach jak i w prasowych spekulacjach zapowiada się bardzo ciekawie. Mamy nadzieję, że wydarzenia na boisku również takie będą, a wynik będzie satysfakcjonujący dla kibiców Arki.

opracował: Sebastian Jędrzejewski