TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

12.08.2006

Komunikat Ekstraklasy SA

Spółka Ekstraklasa SA wystosowała do wszystkich klubów 1. ligi pismo następującej treśći:


Szanowni Państwo,

Ekstraklasa SA uprzejmie informuje, co następuje:

I. Naruszenia porządku, transparenty
Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej w zakresie bezpieczeństwa delegaci zostali zobligowani do przeprowadzania zdecydowanych interwencji (do przerwania meczu włącznie) w sytuacji, gdy na stadionie dochodzi do naruszeń porządku, w szczególności takich jak wrzucanie przedmiotów na boisko, wywieszanie obraźliwych transparentów, czy wtargnięcie publiczności poza teren ogrodzenia.

Mając powyższe na uwadze prosimy o zwrócenie uwagi na treść wywieszanych transparentów, które nie mogą obrażać innych drużyn, sponsorów, osób ani też nie mogą prowokować kibiców czy też stanowić pozdrowienia dla osób odbywających kary pozbawienia wolności itp. W przypadku pojawienia się transparentów o zabronionej treści kluby zobowiązane do podjęcia natychmiastowych działań celem ich usunięcia. Podobnie rzecz się ma z wywieszanymi w celu spalenia szalikami drużyny przeciwnej; tego typu wykroczenia będą z całą surowością karane przez Komisję Ligi Ekstraklasy SA.

Uprzejmie prosimy o przekazanie stosownych informacji stowarzyszeniom kibiców i podjęcie dialogu z osobami, które są odpowiedzialne wśród kibiców za oprawy meczów. Zamierzeniem Ekstraklasy SA nie jest karanie klubów, lecz promowanie wszelkich działań, które pozwolą na likwidację stereotypu kibica-chuligana i doprowadzą do poprawy wizerunku polskiej ligi.

Ekstraklasa SA zwraca szczególną uwagę na plagę wulgarnych zachowań widzów, które to zachowania pozostają bez reakcji spikerów i organizatorów zawodów. Jako spółka odbieramy coraz więcej sygnałów, świadczących o zmęczeniu i zniechęceniu widzów niestosownym zachowaniem na trybunach. W naszych działaniach widzimy konieczność pełnego zaangażowania wszystkich klubów, w tym praca z kibicami, którym trzeba przekazać wiadomość, że takie negatywne zachowania niszczą wizerunek klubów, ligi i całej piłki, której to jakość staramy się sukcesywnie podnosić. Wreszcie takie zachowanie powstrzymują pozyskiwanie nowych, następnych generacji kibiców (teraz dzieci). Taka widownia zniechęca do przychodzenia rodziców nie zgadzających się na wulgaryzm panujący na stadionach.

Prosimy o promowanie pozytywnych wzorców kibicowania, pozbawionych zachowań, mogących doprowadzić do przerwania meczów, a tym samym do nałożenia kar dyscyplinarnych.

Ekstraklasa SA przypomina o respektowaniu przepisów regulaminowych dotyczących uczestnictwa trenerów w konferencjach prasowych, jak również apeluje o unikanie jakiegokolwiek niesportowego zachowania osób zasiadających na ławkach rezerwowych. Informujemy, iż wszelkie przypadki naruszeń będą rozpatrywane przez Komisję Ligi zgodnie z jej kompetencjami.

II. Delegaci PZPN
W związku z pojawiającymi się przypadkami nieporozumień pomiędzy obserwatorem a delegatem PZPN podczas wykonywania swoich funkcji na zawodach Polski Związek Piłki Nożnej ustalił poniższy tok postępowania:

1. Osobą reprezentującą PZPN i działającą w jego imieniu podczas meczu Orange Ekstraklasy jest delegat PZPN.

2. Delegat PZPN powinien zakończyć swoje czynności organizacyjne przed zawodami z udziałem sędziów w najmniej jedną godzinę przed ich rozpoczęciem. Pozostały czas przed rozpoczęciem zawodów powinien pozostać do dyspozycji sędziów celem właściwego przygotowania się do ich prowadzenia.

3. Po zakończonych zawodach delegat uzgadnia niezbędne zdarzenia z sędziami lecz nie uczestniczy w omawianiu przez obserwatora błędów i niedociągnięć sędziów.

Delegaci nie mogą sankcjonować łamania prawa, czyli zgadzać się na niezgodne z przepisami wpuszczanie kibiców przyjezdnych (właściwe sektory, prawidłowe listy kibiców) i nie respektowanie zasad ustalonych przed sezonem (tolerowanie obraźliwych transparentów) .

III. Canal+
W związku ze stanowiskiem Canal Cyfrowy Ekstraklasa SA uprzejmie prosi o udzielenie wszelkiej pomocy oficjalnym przedstawicielom Canal+ i firmy realizującej transmisje - MultiProduction podczas meczów Orange Ekstraklasy i zapewnienie swobodnego poruszania się po stadionie z wyjątkiem miejsc, do których przedstawiciele TV nie powinni mieć dostępu.

Prosimy o wpuszczanie na obiekty osób, legitymujących się identyfikatorem Canal+; w przypadku wątpliwości Canal+ będzie – na wniosek klubu – przekazywać listę oficjalnych przedstawicieli stacji na danym meczu ligowym.

Prosimy o udzielanie wszelkiej możliwej pomocy komentatorom Canal+, w tym także umożliwienie korzystania z toalet, itp.

Utrudnianie i nierespektowanie umowy licencyjnej może grozić konsekwencjami finansowymi dla spółki, a tym samym dla klubów.

IV. Wywiady
Ekstraklasa SA stwierdza, iż szereg wywiadów po meczach nie jest przeprowadzana na tle ścianek sponsorskich. Spółka poinformowała stację Canal+ o fakcie naruszania regulaminów przez reporterów, tym niemniej prosimy o zwrócenie baczniejszej uwagi na sposób i miejsce przeprowadzania wywiadów przez przedstawicieli wszystkich stacji, w tym także tych nie posiadających praw do transmisji z meczów, a robiących wyłącznie wywiady, czy relacje z konferencji prasowych. Prosimy o interwencję w przypadku naruszeń i wskazanie pracownikom TV miejsca na przeprowadzanie wywiadów.

Ekstraklasa SA przypomina, iż zgodnie z regulaminem robienie wywiadów jest możliwe jedynie w miejscu wskazanym przez klub i wyłącznie na tle ścianek sponsorskich.

V. Fotoreporterzy, ekipy telewizyjne, ustawienie reklam itp.
W związku z prośbami zapytaniami ze strony klubów Ekstraklasa SA informuje, iż wciągu najbliższych dni do Państwa zostanie przekazana odrębną korespondencją informacja na temat zasad rozmieszczania reklam na meczach Orange Ekstraklasy wraz z informacją o możliwościach i sposobach wykorzystania przestrzeni reklamowej, jak również zostaną przesłane precyzyjne zasady dotyczące stanowisk fotoreporterskich, ekip TV itp.

Nadmieniamy, iż niedopuszczalne są przypadki, gdy fotoreporterzy zasłaniają reklamy za bramkami np. stojąc przed nimi, czy opierając swój sprzęt o kubiki reklamowe Orange. Niedozwolone jest również wkraczanie fotoreporterów na płytę boiska przed, w trakcie czy po meczu.

Ekstraklasa SA zwraca uwagę, iż nie wolno ustawiać reklam (przede wszystkim balonów) na stadionie w sposób ograniczający widoczność kibicom. W sezonie 2006/2007 taki przypadek miał już miejsce na jednym ze stadionów, co doprowadziło do niepotrzebnego spięcia pomiędzy widzami a służbami ochrony.

I. Kibice przyjezdni
Po zapoznaniu się z raportami delegatów Ekstraklasa SA stwierdza, iż przepisy dotyczące zasad wpuszczania zorganizowanych grup kibiców przyjezdnych nie są należycie respektowane.

Ekstraklasa SA przypomina, iż sprzedaż biletów dla kibiców gości może się odbywać jedynie za pośrednictwem klubu, którego kibice zamierzają udać się na mecz wyjazdowy i na podstawie list wyjazdowych, na których powinny znajdować się następujące dane: imię, nazwisko oraz numer PESEL. Zgodnie z ustaleniami, poczynionymi na spotkaniu kierowników ds. bezpieczeństwa z delegatami PZPN w dniu 22 lipca br. dla usprawnienia wchodzenia kibiców na każdym bilecie powinien być umieszczony także numer porządkowy, przypisany do konkretnej pozycji na liście wyjazdowej.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi, iż nie jest dozwolone wpuszczanie zorganizowanych grup kibiców przyjezdnych bez listy autoryzowanej przez klub.


Z poważaniem

Dyrektor Logistyki Rozgrywek
Marcin Stefański

Dyrektor Zarządzający
Bogdan BasałajPoprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia