13.09.2011

Nasi rywale w liczbach: Dolcan Ząbki.

Wyniki arkowców w ostatnich spotkaniach to niestety pasmo niepowodzeń. Następną okazją do pokazania, że żółto-niebieskich stać na lepszę grę i zwycięstwa w I lidze będzie jutrzejsze spotkanie z Dolcanem Ząbki. Drużyna prowadzona przez trenera Roberta Podolińskiego w 8 spotkaniach nowego zdobyła 9 punktów i zajmuje 11 miejsce w tabeli. Ostatnie dwa spotkania zespół z Ząbek przegrał, najpierw w meczu wyjazdowym z Zawiszą Bydgoszcz 1:3, a  następnie na własnym stadionie z Wisłą Płock 1:2.

Poprzedni sezon dla Dolcana był bardzo trudny. Zespół heroicznie walczył o utrzymanie na zapleczu ekstraklasy. Po 26 kolejkach drużyna z Ząbek zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli ze stratą 12 punktów do bezpiecznego miejsca w tabeli. Fantastyczna postawa w 8 ostatnich meczach spowodowała, że ostatecznie sezon na 13 miejscu w tabeli. W 34 meczach ząbkowianie zdobyli 37 punktów.

Przed nowym sezonem w ich zespole doszło do kilku roszad w składzie. Odeszli między innymi napastnicy Paweł Buśkiewicz do Olimpii Elbląg, oraz Tomasz Chałas do Zawiszy Bydgoszcz. Z zespołem pożegnał się także doświadczony obrońca Piotr Dziewicki. Do Ząbek przybyli natomiast głównie zawodnicy z niższych lig. Z bardziej znanych nazwisk można wymienić Macieja Tataja, napastnika który przybył z Korony Kielce, a także Michała Pulkowskiego z Ruchu Chorzów.

Bilans spotkań Dolcana Ząbki w sezonie 2011/2012: 2 zwycięstwa – 3 remisy – 3 porażki
U siebie: 1 zwycięstwo – 2 remisy – 2 porażki
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 1 remis – 1 porażka

Nowy sezon piłkarze Dolcana rozpoczęli w bardzo dobrym stylu wygrywając na własnym stadionie z Ruchem Radzionków 2:0, a w następnej kolejce na wyjeździe z Flotą Świnoujście 2:1. Kolejne spotkanie ząbkowianie zremisowali na własnym stadionie 1:1 z KS Polkowice. Pierwsza porażka przyszła w 4 kolejce, Dolcan przegrał na własnym stadionie z Kolejarzem Stróże 1:2. Kolejne dwa spotkania to remisy, najpierw z Bogdanką Łęczna 1:1 a następnie 0:0 Z GKS Katowice. Ostatnie dwa spotkania zespół z Ząbek przegrał, najpierw na wyjeździe z Zawiszą Bydgoszcz 1:3, a w ostatniej kolejce na własnym stadionie z Wisłą Płock 1:2.

Bilans bramek: 9 strzelonych – 10 straconych
U siebie: 5 strzelonych – 5 straconych
Na wyjeździe: 4 strzelone – 5 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 8                                       Bramki stracone z akcji: 7
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 1                        Bramki stracone z rzutów karnych: 3
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                              Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 4                            Bramki stracone w 1. połowie: 1

Drużyna Dolcana w 8 spotkaniach strzeliła 9 bramek, a straciła 10. Na własnym stadionie bramki się bilansują – po 5 bramek. W meczach wyjazdowych natomiast ząbkowianie mają ujemny bilans. Wśród bramek strzelonych 8 padło z akcji natomiast 1 z rzutu karnego. Gracze z Ząbek więcej bramek strzelają w drugich częściach spotkań. Na uwagę zwraca fakt aż 3 bramek straconych z rzutów karnych. Dolcan bramki traci z reguły w drugich połowach aż 9 bramek. W dotychczasowych spotkaniach najwięcej bramek ząbkowianie strzelili w pierwszym spotkaniu z Ruchem Radzionków – 2. Natomiast najwięcej stracili w meczu z Zawiszą Bydgoszcz - 3.

5

Wśród szczegółowych statystyk strzelonych bramek widać, że największą skutecznością mogą się pochwalić w pierwszych minutach spotkań oraz w samych końcówkach. Najgorzej ze skutecznością jest pomiędzy  16 a 60 min. kiedy to ząbkowianie zdobyli tylko jedną bramkę. Jeżeli chodzi i bramki tracone to w pierwszej minucie padła tylko jedna taka bramka, w pierwszych minutach spotkania z Bogdanką Łęczna trafił Michał Pulkowski.  W drugich częściach najwięcej bramek stracili zawodnicy Dolcana w ostatnim kwadransie – 5 bramek.

Statystyki zawodników:

Maciej Tataj – 719 minut (8 spotkań),

Daniel Chylaszek – 692 minuty ( 8 spotkań),

Piotr Bazler – 686 minut (8 spotkań).

Najlepsi strzelcy:

Maciej Tataj  – 4 bramki,

Piotr Charzewski, Piotr Kosiorowski, Michał Pulkowski, Łukasz  Sierpina, Damian Świerblewski – po 1 bramce.

Tomasz Ciesielski – 4 żółte kartki

Tomasz Wełna, Grzegorz Piesio  –  po 3 żółte kartki,

Marcin Korkuć – 2 żółte kartki (Czerwona kartka po dwóch żółtych).

Najwięcej minut w dotychczasowych spotkaniach rozegrał Maciej Tataj, napastnik sprowadzony przed sezonem z Korony Kielce. Jest on równocześnie najlepszym strzelcem drużyny z Ząbek. Drugi w klasyfikacji ilości spędzonych minut jest obrońca Daniel Chylaszek. Trzecim w tej klasyfikacji jest, dobrze znany w Gdyni, pomocnik Piotr Bazler. Poza najlepszym strzelcem Maciejem Tatajem do bramek rywali po jednym golu trafiło 5 zawodników Dolcanu. Najwięcej kartek w obecnym sezonie uzbierał Tomasz Ciesielski który po 4 żółtych kartonikach musiał pauzować w 7 kolejce spotkań. Po 3 żółte kartki otrzymali Tomasz Wełna i Grzegorz Piesio.

Dolcan Ząbki po dobrym początku sezonu zanotował serię słabszych spotkań. Do środowego spotkania obie drużyny podejdą więc wystarczająco zmotywowane. Dla arkowców będzie to kolejne bardzo ważne spotkanie które muszą koniecznie wygrać.