27.03.2011

Arka wygrała z drugoligowcem w Toruniu. (SportoweFakty.pl)

Arka Gdynia odniosła dopiero pierwsze zwycięstwo w roku 2011! Wcześniej nie udało jej się to ani w 8. zimowych meczach sparingowych ani w czterech grach ligowych. W meczu rozegranym w Toruniu żółto-niebiescy z Gdyni pokonali szóstą w tabeli II ligi grupy zachodniej - Elanę Toruń 3:0 (2:0). Drużyny z Ekstraklasy nie prowadził jeszcze nowy trener Frantisek Straka, który ma pojawić się w Gdyni dopiero we wtorek. Natomiast na trybunach w Toruniu widziany był jego asystent Słowak Roman Berta.

Spotkanie w Toruniu było doskonałą okazję na pokazanie się zawodnikom pomijanym w lidze oraz na przełamanie nieskuteczności w wykonaniu napastników. Jedno i drugie założenie zostało zrealizowane, choć gdynianie nie zachwycili stylem gry. Zespół żółto-niebieskich był dowodzony z ławki przez jeszcze II - trenera Grzegorza Witta oraz ... dyrektora sportowego Andrzeja Czyżniewskiego. Natomiast z trybun spotkanie obserwował asystent nowego trenera Frantiska Straki, który ma pojawić się w Gdyni dopiero we wtorek - Słowak Roman Berta

Pierwszy gol to zasługa szybkiego rajdu po skrzydle w wykonaniu Juniora Rossa, który w 20. minucie dokładnie dośrodkował wprost na głowę Mirko Ivanovskiego, a temu ostatniemu pozostało tylko umieścić futbolówkę w bramce gospodarzy. W 24. minucie wyrównać mogli gospodarze po rzucie rożnym ale dobrze spisał się bramkarz Hieronim Zoch. Gola na 2:0 w 36. minucie ponownie zdobył Macedończyk Ivanovski, a asystę zapisał na swoim koncie także Junior Ross. Pierwsza połowa upłynęła przy zdecydowanej przewadze gości z Gdyni. Pod bramką Arki kotłowało się tylko przy stałych fragmentach gry - dobrze wykonywanych przez torunian.

W drugiej odsłonie trenerzy Arki przemeblowali znacznie skład, co od razu odbiło się na poziomie gry. O dziwo to gospodarze mieli kilka groźnych kontrataków, gdzie po prostopadłych podaniach wychodzili na czyste pozycje. Jedna z takich akcji w 58 minucie zakończyła się interwencją brazylijskiego golkipera Marcelo Moretto poza polem karnym, za co został ukarany przez sędziego czerwoną kartką! Po dłuższej przerwie i konsultacjach na ławkach trenerskich szkoleniowcy obu drużyn doszli do porozumienia i Arka mogła kontynuować spotkanie w "11" - tylko za Moretto w bramce ponownie pojawił się Zoch

Bliski strzelenia gola dla Arki był napastnik Rafał Siemaszko, ale po błędzie bramkarza Elany - nie trafił lobem do bramki gospodarzy. Wynik spotkania ustalił w 68. minucie inny napastnik Arki - Joseph Mawaye, który wykorzystał sytuację z gatunku sam na sam z golkiperem z Torunia. Najlepszą okazję na honorowe trafienie zespół Elany miał W 86. minucie, gdy w dużym w zamieszaniu w polu karnym Arki - kilkukrotnie próbowali pokonać Zocha, ale bramkarz żółto-niebieskich wyszedł z tej sytuacji z czystym kontem.

W spotkaniu z Elaną w składzie Arki zagrali m.in. pomijani w lidze przez poprzedniego trenera Dariusza Pasiekę - napastnicy Mawaye i Siemaszko oraz pomocnik Filip Burkhardt, a także obrońca z zespołu Młodej Ekstraklasy Tomasz Mokwa. W Gdyni pozostali lekko kontuzjowani defensorzy: Marciano Bruma i kapitan zespołu Maciej Szmatiuk. Nie zagrał także Litwin Tadas Labukas, który w piątek wystąpił w swojej reprezentacji w meczu w Kownie z Polską. Dobrą informacją dla fanów żółto-niebieskich jest powrót do treningów defensywnego pomocnika Marcina Budzińskiego.