TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

23.02.2010

Piłkarze Arki mogą grać w Gdyni! (trojmiasto.pl)

Komisja ds. Licencji dla Klubów Ekstraklasy wyraziła dziś zgodę - bez żadnych warunków dodatkowych - na rozgrywanie wiosną meczów ekstraklasy przez Arkę na Stadionie Narodowym Rugby w Gdyni przy ul. Górskiego 10. Niestety, nadal obowiązuje kara odnośnie rozegrania pierwszych trzech spotkań bez udziału publiczności. Tym samym w sobotę o godzinie 19.15 z Ruchem Chorzów żółto-niebiescy zagrają przy pustych trybunach.

OFICJALNY KOMUNIKAT PZPN
Komisja ds. Licencji dla Klubów Ekstraklasy na posiedzeniu 23 lutego 2010 r. po zapoznaniu się z opinią prawną sporządzoną przez Departament Prawny PZPN oraz opinią prawną firmy zewnętrznej, świadczącej usługi prawne Kancelaria Adwokacka Dr Marcin Wojcieszak i Wspólnicy Sp. K. podjęła decyzję o zmianie warunków zawartych w licencji nr 4/2009, z dnia 28 maja 2009 r. Komisja wyraziła zgodę na grę przez klub Arka Gdynia SSA na stadionie wyposażonym w boisko ze sztuczną nawierzchnię o wielkości 100m×68m (przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni) do końca sezonu rozgrywkowego 2009/2010.

Po ogłoszeniu decyzji przez PZPN do Arki wpłynął oficjalny komunikat z Ekstraklasy SA. Został on jednocześnie przekazany do wszystkich klubów najwyższej klasy rozgrywek. Ekstraklasa SA zakomunikowała:

Mecze zespołu Arka Gdynia w rundzie wiosennej sezonu 2009/2010 będą rozgrywane na Narodowym Stadionie Rugby ul. Kazimierza Górskiego 10. W tej sytuacji mecze MESA Arki Gdynia również mogą być rozgrywane na ww. obiekcie bez konieczności uzyskania zgody przeciwnika.

Kibiców Arki z pewnością zainteresują też fakt, że po dzisiejszych obradach tejże samej komisji cieszą się również zaprzyjaźnieni z nimi fani Cracovii. "Pasy" otrzymały zgodę, aby wiosną grać mecze ekstraklasy w Krakowie na stadionie Hutnika. Przypomnijmy, że jesienią ta drużyna musiała wypełniać gospodarskie obowiązki w Sosnowcu.

Poniżej najważniejsze fakty z kalendarium walki o dopuszczenie boiska o sztucznej nawierzchni w Gdyni do rozgrywek ekstraklasy:

Wiosna 2009 - władze Gdyni zdecydowały, że w grudniu zburzony zostanie stadion przy ul. Olimpijskiej, a na czas nowego i większego obiektu na tym miejscu piłkarze zostaną przeniesieni na powstający Stadion Narodowy Rugby. Tym samym podjęto prace, aby ten obiekt spełniał kryteria niezbędne do obu tych dyscyplin. Zainstalowano dodatkowo m.in. podgrzewanie murawy, monitoring. Koszt stadionu wzrósł zatem z zakładanych początkowo 24 do około 30 milionów złotych.

Grudzień 2009 - zakończono układanie murawy produkcji Greenfields, jednej z pięciu firmy, która ma certyfikat FIFA w tym zakresie. Specjaliści z laboratorium w Szkocji, jednej z trzech tego typu instytucji na świecie uznawanych przez FIFA, przeprowadzili testy murawy.

14 stycznia - piłkarze Arki odbyli pierwszy trening na tej płycie. Musieli uzyskać zgodę wykonawcy stadionu, gdyż obiekt nie został jeszcze przekazany do użytku.

19 stycznia - murawa otrzymuje certyfikat "FIFA QUALITY CONCEPT FOOTBALL TURF -2 STAR". Pod dokumentem jest podpis szefa FIFA, Josepha Blattera. Dokument o numerze licencji AZ-01.05 zezwala na organizowanie meczów piłkarskich przez najbliższy rok z międzypaństwowymi włącznie, a przez dwa kolejne lata na szczeblu rozgrywek krajowych.

2 lutego - budowniczowie stadionu oficjalnie przekazują obiekt do GOSiR, który z ramienia miasta będzie nim zarządzać.

4 lutego - na zlecenie Komisji Licencyjnej PZPN stadion wizytowali Andrzej Bińkowski i Mirosław Starczewski. W sporządzonym przez nich "Raporcie z wizytacji obiektu" miało znaleźć się sześć zaleceń głównie natury doposażenia pomieszczeń socjalnych stadionu. Najistotniejsza uwaga odnosi się jednak do długość murawy. Boisko zalecane przez Ekstraklasę SA ma wymiary 105x68, gdy gdyńskie liczy 100x68, bo zostało przygotowane według wymagań rugby.

11 lutego - zarząd PZPN uznał, że nie może wpływać na przebieg procesu licencyjnego i dlatego sprawą stadionu dla Arki zajmować się nie będzie. Powszechnie oczekiwano, że to gremium wyda uchwałę o możliwości rozgrywania meczów ekstraklasy na sztucznych murawach. Wcześniej na takich płytach piłkarze grali tylko do III ligi włącznie.

14 lutego - Gdynia oficjalnie i uroczyście inauguruje działalność stadionu. Otwarcie ogłosił Wojciech Szczurek, prezydent miasta, a poświęcenia dokonał Leszek Sławoj-Głódź, metropolita gdański. W meczu otwarcia zagrali rugbiści. Reprezentacja Polski wygrała z Arką 33:5.

15 lutego - wobec pojawiających się nieoficjalnie głosów sprzeciwu dla gry na sztucznej nawierzchni płynących z niektórych klubów, Arka występuje do klubów ekstraklasy z prośbą o wyrażenia akceptacji dla rozgrywek na takim podłożu. Do Arki napłynęły - jak poinformował klub - :listy poparcia dla rozstrzygania rywalizacji w sportowy sposób od klubów: Legia Warszawa, Lech Poznań, Zagłębie Lubin i co ważne od naszego sąsiada Lechii Gdańsk!. Dzień później nadeszła również pozytywna odpowiedź od Polonii Bytom. W ten sposób Arka polemizowała z twierdzeniem, że nikt nie chce grać na sztucznej murawie.

16 lutego - Komisja ds. Licencji dla Klubów Ekstraklasy wyraziła zgodę na rozgrywanie przez Arkę meczów ekstraklasy na stadionie przy ul. Górskiego, ale jednocześnie poczyniła dopisek, że "Decyzja o zmianie warunków zawartych w Licencji nr 4/2009 z dnia 28 maja 2009 wejdzie w życie w momencie uzyskania zgody Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, zgodnie z zapisami kryteriów I.14 i I.15 zawartych w załączniku XXIX do Podręcznika Licencyjnego PZPN". Wspomniane paragrafy mówią o rodzaju nawierzchni i wymiarach boiska, które można dopuścić do rozgrywek.

17 lutego - Witold Nowak, przewodniczący Rady Nadzorczej Arki pisze list do Grzegorza Laty z prośbą o jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie. Zarząd bowiem najbliższe posiedzenie ma wyznaczone na 3 marca, a ekstraklasa startuje 27 lutego.

19 lutego - na konferencji prasowej Andrzej Czyżniewski przyznaje, że nie ma nadal formalnej zgody Arki na grę w Gdyni. "Nie ma żadnego innego pisma poza tym z komisji. Dlatego choć nadal chcemy i wierzymy, że będziemy grać w Gdyni, to musimy być przygotowani na warianty awaryjne. Na pewno nie dopuścimy do takiej sytuacji, aby inne drużyny za mecze z Arką otrzymywały walkowery!" - zapewnia dyrektor sportowy klubu.

20 lutego - na sparing z Zawiszą Bydgoszcz przyszło około trzech tysięcy kibiców. Gdynia jednoznacznie opowiedziała się, gdzie chce oglądać mecze piłkarzy Arki.

23 lutego - Komisja ds. Licencji dla Klubów Ekstraklasy modyfikuje swoje poprzednie stanowisko i bez żadnych dodatkowych warunków dopuszcza gdyński stadion do rozgrywek.

jag.Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia