28.09.2020

Nasi rywale: GKS Tychy

Arka w poprzedniej kolejce wygrała spotkanie na trudnym terenie w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką. Teraz żółto niebieskich czeka mecz na swoim boisku z GKS-em Tychy.

Podopieczni Artura Derbina zajmują 7. miejsce w tabeli z dorobkiem 8 punktów.

GKS, jak na razie niepokonany na własnym stadionie, w ostatniej odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie. W Tychach 1:2 poległa Resovia, dla której była to czwarta porażka z rzędu.

• W poprzednim sezonie tyszanie zajęli 9. miejsce w tabeli z dorobkiem 47 punktów.

Sukcesy GKS-u Tychy:

• Wicemistrzostwo Polski 1975 /1976

W przerwie między sezonami doszło do zmian w kadrze GKS-u Tychy. Do drużyny dołączyli: Bartosz Biel, Anatolij Kozłenko, Nemanja Nedić, Łukasz Norkowski, Damian Nowak, Oskar Paprzycki, Marcel Stefaniak, Kamil Szymura oraz Krzysztof Wołkowicz.

Z drużyny odeszli natomiast: Marcin Biernat, Keon Daniel, Marek Igaz, Ken Kallaste, Wilson Kamavuaka, Marcin Kowalczyk, Dario Kristo, Maciej Mańka, Omar Monterde, Mateusz Piątkowski, Paweł Szołtysik oraz Wojciech Szumilas.

Spotkania GKS- u Tychy w sezonie 2020/2021:

1. Stomil Olsztyn (d, liga) 0 - 0
2. Zagłębie Sosnowiec (w, liga) 0 - 3
3. Sandecja Nowy Sącz (d, liga) 2 - 0 Bartosz Biel 4, Bartosz Szeliga 56
4. GKS Bełchatów (w, liga) 1 - 1 Łukasz Grzeszczyk 10 (k)
5. Resovia (d, liga) 2 - 1 Sebastian Steblecki 41, Rafał Mikulec 82 (s)

W sobotnim wygranym meczu z Resovią tyszanie oddali 5 strzałów na bramkę rywali. Dwa z nich były celne i znalazły drogę do siatki. GKS minimalnie przeważał też jeśli chodzi o posiadanie piłki (51-49), zdecydowanie więcej faulował (24-11), co znalazło odzwierciedlenie w 3 żółtych kartkach.

Z kolei, jak podaje Statscore, w pierwszych pięciu meczach sezonu zawodnicy GKS-u oddawali średnio niemal 4 celne strzały na każde spotkanie (19 celnych uderzeń w 5 meczach). Przełożyło się to na 5 zdobytych bramek (3 z ataku pozycyjnego, 1 po karnym i 1 po rzucie rożnym). 3 z nich w pierwszych połowach spotkań, a 2 po zmianie stron.

Statystyki zawodników:

• Konrad Jałocha, Krzysztof Wołkowicz, Nemanja Nedić - po 450 minut (5 spotkań),
  • Łukasz Grzeszczyk - 412 minut (5 spotkań).

Strzelcy:

• Bartosz Biel, Łukasz Grzeszczyk, Sebastian Steblecki, Bartosz Szeliga - po 1 bramce.

• Kamil Szymura - 1 żółta i 1 czerwona kartka,
  • Jan Biegański, Łukasz Grzeszczyk, Dawid Kasprzyk, Damian Nowak, Jakub Piątek, Dominik Połap, Bartosz Szeliga, Krzysztof Wołkowicz - po 1 żółtej kartce.

W zespole GKS-u Tychy w kadrze I zespołu było dwóch zawodników mających na koncie występy w Arce. W bramce powinniśmy zobaczyć Konrada Jałochę, który zagrał w Arce 28 spotkań w Ekstraklasie i 33 mecze w 1. lidze. Drugim zawodnikiem był Szymon Lewicki, który jednak niedawno został przesunięty do drużyny rezerw.

Wtorkowe spotkanie na Stadionie Miejskim w Gdyni zapowiada się bardzo ciekawie. Tyszanie w tym sezonie nie wygrali jeszcze spotkania na wyjeździe, natomiast Arka punktuje do tej pory skutecznie u siebie i na wyjazdach.  Liczymy na dobre spotkanie i trzy punkty w meczu z GKS-em.

opracował: Sebastian Jędrzejewski