27.06.2019

Arka w Centralnej Lidze Juniorów U15

W Centralnej Lidze Juniorów U15 nasz klub reprezentowała w sezonie 2018/19 drużyna SI Arka 2004. Po emocjonującej końcówce wiosennej części rozgrywek żółto-niebiescy zajęli ostatecznie 6. miejsce i zachowali miejsce w lidze dla kolejnego rocznika.

Podopieczni trenera Ireneusza Michalika, podobnie jak ich starsi koledzy z CLJ U17, mierzyli się z zespołami z czterech: województw: wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Arka zajęła wspomniane już 6. miejsce, dzięki czemu w przyszłym sezonie w lidze CLJ U15 zagra zespół SI Arka z rocznika 2005. Rywalizację w naszej grupie wygrała Akademia Pogoń Szczecin, która awansowała do finałowej fazy rywalizacji o mistrzostwo, a z ligą pożegnały się AP Reissa Poznań i Bałtyk Koszalin. Ostatecznie, mistrzem Polski w kategorii do lat 15 została Legia Warszawa.

Poniżej krótko podsumowujemy występy żółto-niebieskich na wiosnę.

• Arka zdobyła wiosną 13 punktów za 3 zwycięstwa i 4 remisy.
  • Na własnym boisku zdobyła 9 pkt. (2 zwycięstwa, 3 remisy), a pozostałe 4 "oczka" (zwycięstwo, remis) dołożyła na boiskach rywali.
  • Żółto-niebiescy w 14 meczach zdobyli 26 bramek, co dało średnią 1,86 gola na mecz. Nasi zawodnicy skuteczniejsi byli na wyjeździe (17 bramek) niż u siebie (9 bramek).
  • Najwyższe zwycięstwo Arka odniosła w ostatniej kolejce, gdy w meczu decydującym o utrzymaniu rozgromiła AP Reissa 7:1.
  • Arka, podobnie jak jesienią, ma korzystny bilans derbów Trójmiasta. W Gdyni nasi zawodnicy wygrali 3:1, podczas gdy mecz w Gdańsku zakończył się wygraną Lechii 3:2.
  • 29 straconych bramek to 5. wynik w lidze.
W drużynie trenera Michalika najwięcej czasu na boisku spędzili na wiosnę Jakub Krasiński i Krzysztof Babś. Ogółem, czterech zawodników rozegrało w 14 meczach tym roku powyżej 900 minut.

Klasyfikacja rozegranych minut:
Jakub Krasiński - 952 min.
Krzysztof Babś - 929 min.
Adrian Łyszkiewicz-Dustet - 928 min.
Kacper Skrobański - 920 min.
Jakub Kościów - 871 min.

Najskuteczniejszym strzelcem zespołu był natomiast Igor Kucharzewski, który sześciokrotnie pokonywał bramkarzy rywali. O jedno trafienie mniej zanotował Krzysztof Babś, a cztery bramki miał na swoim koncie Jakub Kościów.

Trener Ireneusz Michalik podsumowuje sezon:

- Wiosna w rozgrywkach CLJ U15 była dla nas bardzo emocjonująca i trzymała w napięciu do samego końca. Zaczęliśmy dobrze, bo od zwycięstwa w derbach, ale potem przyszła zła seria, której długo nie mogliśmy przerwać. Wielokrotnie w ostatnich minutach, a niekiedy nawet w doliczonym czasie gry, traciliśmy bramki, które kosztowały nas punkty. Tak było chociażby w przegranym meczu z Wartą Poznań u siebie czy w obu spotkaniach z Bałtykiem Koszalin. Na szczęście w dwóch ostatnich meczach karta się odwróciła. W spotkaniu z liderem AP Pogoń Szczecin to my strzeliliśmy gola na wagę zwycięstwa w ostatniej minucie, a w ostatniej kolejce pokazaliśmy umiejętności i rozgromiliśmy AP Reissa. W decydującym momencie odnieśliśmy dwa ważne zwycięstwa, które pozwoliły wyprzedzić AP Reissa i Bałtyk Koszalin i tym samym utrzymaliśmy miejsce w lidze dla kolejnego rocznika.

W 14 meczach zdobyliśmy 13 pkt. Oczywiście bilans mógł być lepszy, gdyż mieliśmy potencjał, by lepiej punktować i zająć wyższe miejsce. W ostatecznym rozrachunku najważniejsze jest jednak utrzymanie, gdyż nasza sytuacja w tabeli była w pewnym momencie już bardzo trudna. My jednak do końca wierzyliśmy, że uda się wyjść z kłopotów. Po dwóch latach pracy z rocznikiem 2004 przekazuje go następnemu trenerowi, który wejdzie z nim na wyższy poziom. To dobry i wartościowy zespół i mam nadzieję, że paru chłopaków z tej drużyny zagra kiedyś minimum w polskiej Ekstraklasie. Dziękuję sztabowi i zawodnikom za cały okres wspólnej pracy, za lepsze i gorsze dni, za zaangażowanie i walkę do końca która pozwoliła zachować klubowi miejsce w CLJ U15. Nasz cel był trochę inny, ale cieszymy się, że wszystko dobrze się skończyło. Drużyna w przyszłym sezonie na pewno personalnie się zmieni, paru zawodników odejdzie lub zmieni klub, będą też jakieś wzmocnienia.