03.06.2019

Komplet zwycięstw juniorów!

Nasi juniorzy zwycięstwami zakończyli rywalizację ligową w sezonie 2018/19. SI Arka rozgromiła na wyjeździe AP Reissa Poznań i zapewniła sobie utrzymanie w Centralnej Lidze Juniorów U15.

Centralna Liga Juniorów U18 - 30. kolejka

Śląsk Wrocław - Arka Gdynia 0:3 (0:0)
Bramki:
Wilczyński 55', Bohm 70', Szałecki 77'

Arka: Michniewicz - Talaśka, Branicki, Blok, Sławek - Bohm (82' Lubowicz), Bednarski - Parulski (60' Goyke), Zbiranek, Wiśniewski (33' Szałecki) - Wilczyński

W czwartek swój ostatni mecz przegrała Wisła Kraków, dlatego zwycięstwo we Wrocławiu dawało naszej drużynie 7. miejsce na koniec sezonu. Żółto-niebiescy spisali się świetnie we Wrocławiu i zrealizowali ten cel.

W pierwszych minutach meczu to jednak Śląsk uzyskał przewagę głównie za sprawą agresywnej gry wysokim pressingiem. Żółto-niebiescy nie mogli zaś złapać rytmu, a w ich akcjach brakowało płynności. Wraz z upływem minut to się jednak zmieniało i Arkowcy zaczęli coraz śmielej radzić sobie na boisku wicelidera. Jeszcze przed przerwą trener Arki musiał dokonać pierwszej zmiany - narzekającego na ból Wiśniewskiego zmienił Szałecki.

Po przerwie gra Arkowców wyglądała dużo lepiej, a zdecydowane ataki na bramkę rywali dały efekty w postaci trzech bramek. Pierwszą z nich zdobył w 55 min. spotkania Wilczyński. W kolejnych minutach wynik mógł podwyższyć Zbiranek, ale przy rzucie karnym skuteczną interwencją popisał się bramkarz Śląska. Gospodarze cieszyli się z tego faktu zaledwie kilkadziesiąt sekund, bo już chwilę później piękną akcję Arki skutecznym uderzeniem zakończył Bohm. W 77 min. gdynianie ustalili wynik po strzale z dystansu Szałeckiego i prowadząc 3:0 do końca kontrolowali losy meczu.

Trener Jakub Frydrych po meczu:

- W pierwszym kwadransie Śląsk grał bardzo agresywnie, ale z czasem coraz lepiej wychodziliśmy spod pressingu i tworzyliśmy groźne akcje. Druga połowa w pełni należała do nas.

Po dwóch sezonach kończymy pracę z tymi chłopakami. Runda wiosenna w naszym wykonaniu była bardzo udana. 11 meczów bez porażki i najlepszy bilans bramkowy w roli gospodarza. Cieszę się, że ostatni mecz zwyciężyliśmy tak wysoko. Fantastyczna grupa chłopaków, z których kilku trafiło do pierwszego zespołu, a kolejni czekają na swoją szansę. Praca, która przynosi takie efekty, napawa optymizmem i daje poczucie spełnienia. Życzę tym chłopakom, aby osiągnęli sukces w piłce. Praca z nimi była dla mnie przyjemnością.

Arka zakończyła sezon w Centralnej Lidze Juniorów U18 na 7. miejscu w tabeli, wyprzedzając m.in. Pogoń, Lecha czy Górnika. Podopieczni trenera Frydrycha imponowali szczególnie w końcówce sezonu - byli niepokonani od 23. kolejki.

Centralna Liga Juniorów U17 - 14. kolejka

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 0:1 (0:1)

Bramka: Własny 43'

Arka: Rejman - Tomczak, Życzyński, Stec, Chmurzyński (62' Dopierała), Nowicki, Rusnak (74' Motyl), Przyborowski, Książkiewicz (70' Zwoliński), Własny, Kamiński

W ostatniej kolejce ligowej sezonu 2018/19 w Centralnej Lidze Juniorów U17 Arkę czekały derby Trójmiasta z Lechią. Nasi zawodnicy stanęli na wysokości zadania i wygrali z lokalnym rywalem na wyjeździe 1:0.

Od początku pierwszej połowy lekką przewagę posiadali Arkowcy, którzy stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. Przez długi czas nie potrafili jednak skutecznie zakończyć żadnej z nich. Bramkarza rywali udało się pokonać dopiero przed przerwą. W 43 min po dośrodkowaniu w pole karne precyzyjnym strzałem popisał się Własny i wyprowadził Arkę na prowadzenie.

Jak się potem okazało, było to trafienie na wagę zdobycia kompletu punktów. Co prawda, w drugiej połowie obraz gry uległ zmianie i zespołem, który posiadał inicjatywę była Lechia, ale pomimo tej przewagi wynik do końca meczu nie uległ już zmianie.

Trener Krzysztof Janczak po meczu:

- Zwycięstwo w derbach zawsze cieszy. Jestem szczególnie zadowolony z pierwszej połowy, w której posiadaliśmy przewagę. Zagraliśmy konsekwentnie w obronie i z wieloma ciekawymi akcjami w ofensywie. W drugiej połowie niestety graliśmy zbyt nerwowo, brakowało dłuższego utrzymania się przy piłce i w rezultacie oddaliśmy inicjatywę drużynie przeciwnej. Ostatecznie udało się jednak utrzymać korzystny wynik do końca.

Arka zakończyła wiosenną część rozgrywek na 5. miejscu w tabeli. W 14 meczach żółto-niebiescy zdobyli 22 pkt. Z grupy B do finałowej rywalizacji o mistrzostwo Polski w kategorii do lat 17 awansował Lech Poznań.

Centralna Liga Juniorów U15 - 14. kolejka

AP Reissa Poznań - SI Arka Gdynia 1:7 (0:4)
Bramki:
53' - Galiński 8', Bojarczuk 23', Babś 45', Kościów 2 (41', 62',) Puścikowski 2 (58', 80')

Arka: Styn (60' Gołoś) - Capar, Krasiński, Skrobański, Gontarz (60' Sobieszczyk) - Galiński ( 55' Krause), Łyszkiewicz-Dustet - Luchowski (50' Adkonis), Babś, Kościów - Bojarczuk (55' Puścikowski)

Aby utrzymać miejsce w CLJ U15 Arka musiała wygrać w ostatniej kolejce z AP Reissa i liczyć na brak zwycięstwa Bałtyku Koszalin z FASE Szczecin. Żółto-niebiescy rywalizowali o godz. 11, natomiast mecz w Szczecinie był rozgrywany o 15.

Nasz zespół wykonał znakomicie swoją część zadania. Do przerwy Arka prowadziła z AP Reissa po golach Galińskiego z rzutu karnego i Bojarczuka, a zaraz po zmianie stron kolejne bramki dołożyli Kościów i Babś. Przy stanie 4:0 bramkę zdobyli rywale, ale potem trafiali już tylko gdynianie. Swoje drugie trafienie zanotował Kościów, dwie bramki dołożył Puścikowski i mecz zakończył się wynikiem 7:1.

Po ostatnim gwizdku Arkowcy oczekiwali na wieści ze Szczecina. Te okazały się bardzo pomyślne, gdyż FASE wygrało z Bałtykiem 5:0. To oznacza, że Arka zachowała miejsce w Centralnej Lidze Juniorów U15 i będzie w niej występować także w sezonie 2019/20.

Trener Ireneusz Michalik po meczu:

- Drużyna w dzisiejszym meczu pokazała, że ma duże umiejętności piłkarskie, którym przeciwnik nie potrafił się przeciwstawić. Byliśmy zespołem skutecznym i pod każdym względem lepszym, za co chłopakom należą się duże słowa uznania, bo mecz odbywał się w blisko 30 stopniowym upale. Był to ostatni mecz w CLJ U15. W dwóch ostatnich kolejkach zdołaliśmy się utrzymać, za co należą się wszystkim duże brawa, ale na podsumowanie pozwolę sobie poczekać jeszcze dwa tygodnie, po których zakończymy również rozgrywki w Pomorskiej Lidze Juniora C1.