21.12.2018

Arka - Wisła Płock 3:3! Wielki comeback, ale tylko na remis

Ostatni mecz w 2018 roku w Gdyni dostarczył mnóstwo emocji, sześć goli, a w głównej mierze wykreowali to dwaj zawodnicy środka pola. Michał Janota zanotował dwa trafienia i asystę, a po stronie Wisły Dominik Furman raz trafił do siatki, a dwukrotnie podał piłkę kolegom. Arka pomimo dwubramkowej straty do przerwy wspaniale goniła wynik, objęła nawet prowadzenie, ale 120 sekund przed końcem spotkania dwa punkty wymknęły się żółto-niebieskim.

Lotto Ekstraklasa - 20. kolejka

Arka Gdynia - Wisła Płock 3:3 (0:2)

Bramki: Danch 47', Janota 62'(k), 83' - Furman 29', Zawada 35', Uryga 88'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak - Deja (46' Danch), Nalepa - Zarandia, Janota, Aankour (46' Młyński) - Siemaszko (82' Łoś)

Wisła Płock: Dahne - Łasicki, Dźwigała, Uryga, Stepiński, Szymański, Furman, Łukowski (84' Angielski), Ricardinho, Carlitos Oliveira (59' Rasak), Zawada (77' Stefańczyk)

Żółte kartki: Siemaszko - Zawada, Carlitos

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Widzów: 3901

0 min - zanim usiądziemy przy wigilijnym stole, siadamy na trybunach stadionu przy Olimpijskiej lub przed telewizorem, ew. komputerem i będziemy emocjonować się ostatnim meczem Arki w 2018 roku. Marzymy o zwycięstwie, które pozwoli w doskonałych nastrojach udać się do domu i odpocząć na kilkanaście dni od futbolu.

0 min - w Arce mamy jedną zmianę w wyjściowym składzie. Za poturbowanego w Zabrzu Jankowskiego od pierwszej minuty zagra Rafał Siemaszko. To nie jest dobra informacja dla naszych rywali, bo Rafał upodobał sobie strzelanie goli płocczanom - do tej pory uzbierał ich już cztery.

0 min - mecz z piątej kolejki w Płocku przyniósł Arce pierwsze zwycięstwo ligowe w sezonie. Skojarzenia zatem z tym rywalem wszyscy mamy pozytywne, oby tak pozostało również po dzisiejszym spotkaniu.

0 min - arbitrem dzisiejszego meczu będzie Tomasz Kwiatkowski z Warszawy. W wozie VAR zasiądzie Bartosz Frankowski.

0 min - aż pięciu zawodników Arki grać będzie z ryzykiem otrzymania czwartej żółtej kartki w sezonie, co eliminowałoby z premierowego meczu na wiosnę. Są nimi Nalepa, Marciniak, Janota, Marić i Deja.

0 min - termometry wskazują temperaturę 2 st.C, więc jak na pierwszy dzień zimy nie jest najgorzej. Oby nasi kibice, którzy zdecydowali się przybyć na nasz stadion zostali nagrodzenie ciekawymi zawodami i wygraną naszego zespołu.

0 min - oba zespoły już na murawie. Wisła Płock zagra dziś w białych kompletach strojów, gospodarze na żółto-niebiesko.

0 min - zanim rozpocznie się spotkanie, mamy minutę ciszy poświęconą katastrofie górniczej w Czechach, gdzie śmierć ponieśli polscy górnicy.

1 min - rozpoczęli żółto-niebiescy!

1 min - goście szybko przenieśli piłkę pod naszą bramkę. W polu karnym głową próbował piłkę sięgnąć Zawada, ale nie był w stanie oddać groźnego strzału.

2 min - jest też pierwsza groźna akcja Arki. Z prawej strony dobrze centrował Zbozień, lecz Aankour był dobrze pilnowany przez rywali, którzy oddalili zagrożenie.

5 min - po faulu na Siemaszce mamy rzut wolny z prawej strony pola karnego Wisły.

5 min - Dahne ratuje Wisłę! Piłka trafiła na lewe skrzydło, skąd przez siebie wrzucił na ósmy metr Marciniak, tam przedłużył lot piłki Helstrup, a w dogodnej sytuacji strzał głową oddał Aankour! Niemiecki bramkarz Wisły jednak przebił piłkę ponad poprzeczkę!

7 min - Siemaszko po faulu na Furmanie ogląda żółtą kartkę.

8 min - efektowna akcja Zarandii z Janotą! Szkoda, że Janocie uciekła spod nóg piłka w polu karnym Wisły!

8 min - i znów niewiele zabrakło! Po rzucie rożnym Nalepy i przedłużeniu piłki przez Deję, Zawada nieomal wpakował piłkę do własnej bramki! Zabrakło kilku centymetrów!

13 min - efektowny strzał z powietrza Zbozienia z ok. 13 metrów zmierzał pod poprzeczkę! Dahne jednak to obronił! Wcześniej bardzo dobrze centrował Nalepa.

14 min - raz po raz jest pożar w polu karnym Wisły. Póki co, goście szczęśliwie się bronią, oby tylko sił i pomysłów nie zabrakło podopiecznym trenera Smółki!

19 min - Wisła pod naszym pole m karnym. Zbozień sfaulował Łukowskiego z prawej strony naszego pola karnego. Może być groźnie.

20 min - Furman rozegrał piłkę z Łukowskim, ten chciał oddać strzał, lecz został skutecznie zablokowany.

23 min - po bardzo dobrym pierwszym kwadransie teraz gra nam się uspokoiła. Wciąż dłużej utrzymuje się przy piłce Arka, ale zdecydowanie trudniej teraz o składną akcję, która wykreowałaby pozycję strzelecką.

27 min - świetny pomysł Marcianiaka na dośrodkowanie w pole karne Wisły. Połapał się w tym jednak Uryga i wybił piłkę.

28 min - Nalepa gonił Carlitosa i sfaulował go 22 metry przed nasza bramką. Świetna okazja dla Wisły.

29 min - gol dla Wisły. Kapitalny strzał w okienko bramki Furmana!

31 min - Steinbors fantastycznie broni strzał z 16 metrów Zawady!

35 min - 2:0 dla Wisły! Stały fragment gry wykonał Furman, jego dośrodkowanie spadło na głowę Zawady, a ten precyzyjnym strzałem od słupka umieścił piłkę w naszej bramce.

41 min - rzut rożny wykonał Nalepa. Tyłem głowy trącił piłkę Marciniak, a ta przeleciał tuż obok słupka!

43 min - po efektownej akcji Zarandii rzut rożny dla Arki. Znów Nalepa w narożniku.

43 min - tym razem piłka trafiła wprost w ręce Dahne.

44 min - Carlitos trafił głową Deję i obaj potrzebują interwencji służb medycznych. Kartka dla zawodnika Wisły.

PRZERWA - rozczarowanie - to uczucie łączy chyba większość naszych kibiców po pierwszych trzech kwadransach. W pierwszym kwadransie Arka mogła, a nawet powinna strzelić co najmniej dwie bramki, jednak szczęście wybitnie sprzyjało płocczanom. Nie dość, że szczęśliwie uniknęli straty gola, to dwa stałe fragmenty gry przyniosły im dwa gole. To zdecydowanie niekorzystnie wpłynęło na grę Arki - ich akcje utraciły impet, o wiele trudniej przychodziło im kreować sytuacje pod bramką Dahne. Mamy jednak przerwę, aby wyczyścić głowy i ruszyć do przodu. Zdobywanie bramek jest możliwe, co pokazał początek spotkania, i na to liczymy po zmianie stron!

W Arce szykuje się podwójna zmiana. Do wejścia na boisko szykują się Danch i Młyński.

46 min - Danch i Młyński zmieniają Aankoura i Deję. Gra wznowiona.

47 min - goooolll dla Arki! Danch! Piłka z rzutu rożnego spadła wprost na głowę Dancha, który zdobył kontaktową bramkę! Świetne wyczucie trenera Smółki, aby właśnie tego zawodnika wprowadzić na boisko!

52 min - rzut wolny spod linii bocznej wykonał Furman. Piłka została wybita z naszej szesnastki i zagrożenie oddalone.

53 min - Wisła ma rzut wolny po każdym kontakcie z murawą ich zawodnika. Znów w pole karne zagrywa Furman, lecz tym razem Steinbors chwycił piłkę, pomimo że ta była lekko trącona przez jednego z płocczan.

56 min - Zboznień dośrodkował z prawego skrzydła, a Siemaszko złożył się do przewrotki! Uderzył, lecz tuż nad poprzeczką!

58 min - efektowna akcja Arki od własnego pola karnego, aż pod bramkę Wisły! Zarandia zszedł do linii końcowej i wyłożył piłkę Młyńskiemu, którego ostatniej chwili uprzedził obrońca!

59 min - zmiana w Wiśle. Za Carlitosa wchodzi Rasak.

61 min - Luka Zarandia! Pobiegł za straconą już wydawało się piłką, ale zdołał ją odzyskać i sprowokować do faulu! Karny!

62 min - Janota! Gol! Strzał nie do obrony!

65 min - Arka w natarciu, ale kontrę wyprowadzili goście! Kilkadziesiąt metrów z piłką przebiegł Furman, aż w końcu uderzył z 18 metrów, ale po rykoszecie obok bramki!

66 min - źle wykonany korner przez Furmana, piłka opuściła boisko.

69 min - znów oklaski zbiera Zarandia, bo fantastycznie urwał się Dźwigale! Tylko aut na wysokości pola karnego Wisły...

70 min - kapitalną szansę dostał Młyński! Piłka spadła mu pod nogi na szesnastym metrze, wbiegł z nią w pustą przestrzeń i oddał strzał, który minimalnie minął światło bramki!

72 min - kolejny rzut rożny dla Arki. Tym razem krótko rozegrany - najpierw piłkę z prawej strony wrzucał Nalepa, a chwilę później z drugiej strony Marciniak, jednak akcja bez strzału na bramkę.

75 min - goście są w dużych opałach, więc przedłużają grę nawet poprzez wiązanie butów na murawie, na co jednak przyzwala arbiter.

76 min - faul znów dla Wisły pod linią boczną boiska.

77 min - bardzo nieudane dośrodkowanie Furmana.

77 min - Za Oskara Zawadę wchodzi Cezary Stefańczyk.

79 min - znów piłkę wyłuskał rywalom Zarandia, zagrał wysoko wzdłuż linii bramkowej, a Dahne z kłopotami złapał piłkę, lecz o mało nie wrzucił jej sobie do bramki!

81 min - znów jeden z zawodników gości leży na boisku. Tym razem Łasicki.

82 min - zmiana w Arce. Za Siemaszkę wchodzi Jan Łoś.

83 min - goooolll!!! Janota! Fantastyczny strzał z 17 metrów pod poprzeczkę!

84 min - zszedł z boiska Łukowski, a w jego miejsce Angielski.

87 min - Janota w narożniku boiska. Kolejny korner.

87 min - po centrze Janoty główkował Marciniak, lecz ponad bramką!

88 min - znów rzut wolny dla Wisły i centrować będzie Furman.

89 min - i gol dla Wisły! 3:3! Furman wrzucił piłkę, a tam odnalazł się Uryga, który z bliska skierował piłkę do bramki!

KONIEC - niesamowite emocje dostarczyła nam druga połowa. Arka zanotowała fantastyczny comeback, wyprowadzając się z wyniku 0:2 na 3:2. Bohaterem Arki był Janota, który asystował przy golu Dancha, pewnie wykonał rzut karny, aż w końcu kapitalnym strzałem z dystansu dał Arce prowadzenie. Niestety dwa punkty uciekły gdynianom po trzecim skutecznie wykonanym stałym fragmencie gry przez Furmana i trafieniu Urygi.

Na kolejne ligowe emocje musimy poczekać do lutego!