15.09.2018

Piast Gliwice - Arka 1:0. Piast wykorzystał osłabienie gdynian

Grając od 42. minuty w dziesiątkę Arka nie zdołała uniknąć porażki w Gliwicach. Piast wykorzystał wykluczenie Bogdanova za dwie żółte kartki i po golu Papadopulosa sięgnął po komplet punktów. Warto odnotować, że debiuty w naszym zespole zanotowali: Adam Deja oraz Adrian Klimczak.

Lotto Ekstraklasa - 8. kolejka

Piast Gliwice - Arka Gdynia  1:0 (0:0)

Bramki: Papadopulos 62'

Piast: Plach - Kirkeskov, Czerwiński, Hateley, Dziczek, Felix (82' Jagiełło), Valencia, Mak (59' Badia), Konczkowski Papadopulos (77' Parzyszek), Korun.

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak (88' Da Silva) - Zarandia (65' Klimczak), Deja, Bogdanov, Janota, Siemaszko (52' Danielak) - Jankowski.

Żółte kartki: Bogdanov (dwie), Danielak.
Czerwona kartka: Bogdanov 42' (za dwie żółte)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Widzów: 4003

0 min - dwa tygodnie dzieliły Arkę od meczu Zagłębiem do spotkania z Piastem Gliwice. Gdynianie spożytkowali ten czas na pracę nad poprawą swojej gry i dziś powinniśmy zobaczyć tego efekty.

0 min - w wyjściowym składzie zadebiutuje dziś w Arce Adam Deja, ostatni z nabytków naszego klubu.

0 min - w kadrze żółto-niebieskich próżno wypatrywać dziś Nalepy, Aankoura, Sołdeckiego, Cvijanovića czy Koleva. Na ławce zasiądą za to da Silva, Młyński, Klimczak i Danielak.

0 min - wszyscy mocno liczymy dziś także na dobry występ Luki Zarandii, który w meczu młodzieżowej reprezentacji Gruzji przeciwko Malcie zanotował dwa gole i dwie asysty, a jego zespół wygrał 5:2.

0 min - najbardziej wysuniętym zawodnikiem Arki będzie Maciej Jankowski, który do Gdyni przyszedł na początku roku właśnie z Gliwic. Maciek zdążył już strzelić Piastowi gola w kwietniowym meczu w Gdyni, a wcześniej jako zawodnik Piasta zanotował dwa trafienia przeciwko Arce. Mamy zatem pełne podstawy, aby oczekiwać na kolejne gole Jankowskiego w meczach Piast - Arka.

0 min - Piast w ubiegłym sezonie dopiero w ostatnim meczu zapewnił sobie utrzymanie w Lotto Ekstraklasie. Bieżące rozgrywki podopieczni Waldemara Fornalika rozpoczęli jednak doskonale, zdobywając w siedmiu meczach 13 punktów. Kompletu oczek nie zgarnęli jedynie w meczach z Legią, Jagiellonią i Lechem.

0 min - w składzie Piasta zabraknie dziś ważnych ogniw w osobach Jodłowca i Pietrowskiego. Tych zawodników z meczu wykluczyły kontuzje.

0 min - spotkanie w Gliwicach będzie czwartym meczem 8. kolejki Lotto Ekstraklasy. W trzech wcześniejszych padały cztery gole - czy ta seria przedłuży także w tym spotkaniu?

0 min - pomimo meczu wyjazdowego, Arka zagra dziś w żółto-niebieskich kompletach strojów. Gospodarze na czerwono.

0 min - sędzią zawodów będzie Bartosz Frankowski z Torunia, który w poprzednim meczu Arki z Zagłębiem był sędzią VAR. Za to w wozie sędziowskim zasiadł dziś Krzysztof Jakubik, który z Zagłębiem biegał po boisku.

1 min - gramy!

1 min - to mogło być mocne otwarcie meczu przez gdynian! Zarandia wszedł z piłką w pole karne, zagrywał w kierunku Siemaszki, lecz piłka została odbita przez obrońcę. Futbolówka trafiła jednak pod nogi Jankowskiego, Maciek oddał strzał i został zablokowany!

6 min - cierpliwie, długo rozgrywali piłkę gospodarze na naszej połowie. W końcu wypracowali pozycję strzelecką dla Felixa, który uderzył płasko z 20 metrów, lecz znacząco chybił.

8 min - piłka w naszej bramce, lecz Mak był na 5-metrowym spalonym, zanim przejął piłkę.

9 min - Zbozień z prawej strony posłał piłkę w pole karne Piasta. Przedłużył to podanie Jankowski, ale Siemaszko nie miał dogodnej pozycji do strzału głową, więc jego zagranie spokojnie wyłapał Plach.

11 min - Bogdanov jako pierwszy ogląda w tym meczu żółtą kartkę. Ukrainiec powalił na murawę Maka.

15 min - tym razem z lewej strony Marciniak posyła piłkę w pole karne gospodarzy. Kirkeskov na rzut rożny.

16 min - i znów Duńczyk Kirkeskov wybija piłkę po dośrodkowaniu naszego piłkarza. Z narożnika centrował Bogdanov.

18 min - długo sędziowie VAR analizowali, czy Bogdanov nie faulował w polu karnym Maka, ale ostatecznie decyzja korzystna dla Arki.

20 min - Mak ograł Marciniaka z boku naszego pola karnego i zdołał zacentrować, a do piłki doszedł Valencia, lecz jej nie opanował i złapał ją Steinbors.

21 min - indywidualna akcja Zarandii w polu karnym Piasta. Gruzin jednak nie zdołał celnie podać do Siemaszki, czekającego na piłkę na siódmym metrze.

23 min - tym razem Marciniak skutecznie powstrzymał kolejny atak prawym skrzydłem Mateusza Maka.

25 min - strzał z dystansu Dziczka odbił się od nogi Adama Deji i będzie korner dla Piasta.

25 min - Steinbors pewnie chwyta piłkę po zagraniu Dziczka na piąty metr.

26 min - Zbozień posłał piłkę z prawej strony wprost w ręce słowackiego bramkarza Piasta.

27 min - Zarandia wywalczył rzut rożny dla naszego zespołu.

28 min - niewielkie zagrożenie było po rzucie rożnym wykonanym przez Janotę. Plach znów złapał futbolówkę.

32 min - celny strzał z dystansu Mateusza Maka pewnie chwycił Pavels Steinbors.

35 min - Arka stara się długo i dokładnie konstruować swoje akcje ofensywne. Niestety własnie tej dokładności ostatecznie brakuje przy dośrodkowaniach czy podaniach, które miałyby otwierać drogę pod bramkę gospodarzy.

36 min - znów mamy rzut rożny po akcji Luki Zarandii.

37 min - Janota zacentrował pod samą bramkę gospodarzy, a Plach przerzucił piłkę za linię końcową.

38 min - korner z drugiej strony boiska wybroniony przez gliwiczan i od razu ich kontra. Wszystko kończy 30 metrów od naszej bramki faulem Bogdanova. Musi Ukrainiec uważać, bo już ma jedną żółtą kartkę.

39 min - uderzał Kirkeskov i trafił w mur naszych obrońców.

40 min - Zbozień ofiarnie interweniuje w naszym polu bramkowym, uprzedzając w ostatniej chwili Valencię! Damian długo nie podnosił się z boiska, lecz ostatecznie wraca do gry.

42 min - no i mamy problem. Bogdanov wydaje się przypadkowo trafia w twarz Maka, ale sędzia Frankowski ocenił to na żółtą kartkę! To druga taka kara dla Andrija i Ukrainiec ogląda czerwoną kartkę!

45+2 min - Marciniak znów skutecznie, czysto przecina atak Maka.

45+2 min - jeszcze rzut rożny dla gospodarzy.

45+2 min - zagranie przed pole karne, tam jest Dziczek, który uderza bardzo niecelnie.

PRZERWA - Gdynianie byli skuteczni w defensywie, ale w ataku zabrakło akcji zakończonych strzałem w światło bramki. Niestety po zmianie stron będzie nam jeszcze trudniej, bo grać będziemy w osłabieniu po dwóch żółtych kartkach dla Bogdanova. Czy w tej sytuacji Arka będzie w stanie pokusić się o gola? Czy zdoła powstrzymać gospodarzy i nie dopuści do utraty bramki? Okaże się za niespełna godzinę.

46 min - gramy.

48 min - dośrodkowanie z rzutu rożnego Felixa spokojnie wybija głową Marciniak.

49 min - Mak posyła piłkę spod linii końcowej pod naszą bramkę, lecz tam pewnie interweniowali nasi defensorzy i spokojnie oddalamy zagrożenie.

52 min - pierwsza zmiana w Arce. Wejdzie na boisko Danielak, zastąpi Siemaszkę.

53 min - rzut wolny z prawej strony pola karnego Piasta wykonał Deja. Piłkę wybili obrońcy, ale ta spadła pod nogi Danielaka. Nasz piłkarz pokusił się o strzał, ale bardzo niecelny.

55 min - co to były za interwencje Steinborsa! Najbierw odbił strzał głową Papadopulosa z 7 metrów, a potem jeszcze dobitkę Maka z trzech metrów! Mak był już na pozycji spalonej, ale i tak interwencje Steinborsa - klasa światowa!

56 min - niecelny strzał Kirkeskova zza pola karnego.

58 min - Zarandia w kontrze powstrzymany przez Koruna. Szkoda, bo wychodziliśmy w tym ataku w proporcji dwóch na dwóch.

59 min - Mateusz Mak opuszcza plac gry. Za niego Gerard Badia.

59 min - znów dzięki Zarandii mamy rzut rożny w tym meczu.

60 min - dośrodkowanie Janoty z narożnika boiska wybijają gospodarze.

60 min - znów Steinbors ratuje Arkę. Świetnie do boku odbija strzał z 17 metrów Ekwadorczyka Valencii!

62 min - gol dla Piasta. Niestety Helstrup nie wybił zdecydowanie piłki zagranej przez Felixa w kierunku Papadopulosa na piąty metr. Czech dopadł futbolówkę i znajbliższej odległowści skierował do bramki...

65 min - Zarandia opuszcza boisko. W jego miejsce na boisko wszedł Adrian Klimczak, czyli mamy debiut!

67 min - Klimczak od razu odnotowuje strzał! Na razie jeszcze niecelny, ale mogło się podobać skuteczne wyjście do dośrodkowania Zbozienia z prawej strony.

68 min - rzut wolny dla Piasta. Nie zdołali jednak gospodarze wykorzystać dośrodkowania z tego stałego fragmentu gry Hateley'a.

71 min - dobra akcja Arki w ofensywie. Dwukrotnie jednak zagrania Jankowskiego zostały w ostatniej chwili powstrzymane przez obrońców Piasta.

74 min - Piast zdecydowanie przeważa. Arka szuka jednak jakiegoś błędu w ustawieniu gospodarzy, aby przeprowadzić skuteczną kontrę. Na razie bez efektów.

77 min - trener Fornalik postanowił zdjąć z boiska Papadopulosa. Za niego wszedł Parzyszek.

78 min - nie po raz pierwszy w tym meczu Zbozień bezbłędnie powstrzymuje Valencię w naszym polu karnym!

80 min - Arka teraz dłużej przy piłce na połowie gospodarzy. Nasze akcje jednak są skutecznie przerywane, gdy zbliżamy się do pola karnego.

82 min - na boisko wchodzi Jagiełło, niegdyś zawodnik Arki. Zmienia Felixa.

83 min - dobry, celny strzał Janoty z 18 metrów! Niestety w środek bramki, więc Frantisek Plach nie miał problemów ze złapaniem piłki.

84 min - indywidualna akcja i bardzo silny strzał z dystansu Jagiełły! Na nasze szczęście piłka minęła światło bramki Steinborsa.

86 min - bardzo nieudane uderzenie Parzyszka z 17 metrów.

88 min - Marcus wchodzi na boisko za Adama Marciniaka i przejmuje od niego opaskę kapitana.

90 min - Zbozień fauluje Jagiełłę z prawej strony naszej szesnastki. Gospodarze jednak nie wykorzystują okazji na dośrodkowanie lecz postanowili rozegrać piłkę i po prostu utrzymać ją w posiadaniu.

90+2 min - żółta kartka dla Danielaka.

KONIEC - mając przewagę jednego zawodnika Piast zdominował grę po przerwie i uparcie szukał gola, który miał dać mu trzy punkty. Znalazł go po godzinie gry Papadopulos i było jasne, że przed Arką stoi niezwykle trudne zadanie. Niestety gliwiczanie bardzo mądrze kontrolowali przebieg spotkania i nie pozwolili sobie na żaden błąd w obronie, więc dowieźli korzystny wynik do ostatniego gwizdka.