09.02.2018

Nasi rywale: Lech Poznań.

Przerwa zimowa w Lotto Ekstraklasie dobiega końca. Pierwszy mecz żółto- niebiescy rozegrają już w niedzielę, a rywalem będzie wicelider Lech Poznań. Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się zwycięstwem Lecha w Poznaniu 3:0. Zarówno drużyna Lecha jak i Arki przygotowywały się do rundy wiosennej na zgrupowaniu w Turcji.

Lech zajmuje drugie miejsce w tabeli z dorobkiem  36 punktów.

• Superpuchar Polski/Ekstraklasy - (6x) - 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016

W poprzednim sezonie zespół Lecha zajął 3 miejsce w tabeli z dorobkiem 42 punktów (55 przed podziałem).

W przerwie zimowej w kadrze Lecha doszło do sporych zmian, drużynę opuścili: Nicki Bille Nielsen,  Dawid Kurminowski, Miłosz Mleczko, Lasse Nielsen, Tymoteusz Puchacz, Deniss Rakels, Abdul Aziz Tetteh oraz Marcin Wasilewski.

Do zespołu dołączyli: Ołeksij Chobłenko, Elvir Koljić, Thomas Rogne, Jakub Serafin, oraz znany z występów w Arce Piotr Tomasik.

W przerwie zimowej Lech rozegrał 6 sparingów, przegrywając tylko z HNK Haujduk Split 0:1. Pozostałe spotkania zakończyły się zwycięstwami.

Bilans spotkań Lecha Poznań w sezonie 2017/2018: 9 zwycięstw – 9  remisów – 3 porażki

U siebie: 7 zwycięstw  – 3 remisy – 0 porażek

Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 6 remisów  – 3 porażki

Wyniki rozegranych spotkań w lidze zespołu z Poznania:

1. Sandecja Nowy Sącz (d, liga) 0 - 0
2. Wisła Płock (w, liga) 0 - 1
3. Piast Gliwice (d, liga) 5 - 1 Nicki Bille Nielsen 40 (k), Maciej Makuszewski 44, Christian Gytkjær 78, Łukasz Trałka 83, Christian Gytkjær 85
4. Cracovia (w, liga) 2 - 0 Kamil Jóźwiak 82, Christian Gytkjær 84
5. Zagłębie Lubin (d, liga) 1 - 1 Mario Šitum 53
6. Bruk-Bet Termalica Nieciecza (w, liga) 3 - 1 Christian Gytkjær 44, Artem Putiwcew 60 (s), Radosław Majewski 87
7. Arka Gdynia (d, liga) 3 - 0 Maciej Gajos 20, Maciej Makuszewski 74, Mario Šitum 83
8. Pogoń Szczecin (w, liga) 0 - 0
9. Korona Kielce (d, liga) 1 - 0 Łukasz Trałka 35
10. Śląsk Wrocław (w, liga) 0 - 2
11. Legia Warszawa (d, liga) 3 - 0 Maciej Gajos 12, Łukasz Trałka 38, Maciej Makuszewski 65
12. Jagiellonia Białystok (w, liga) 1 - 1 Darko Jevtić 27
13. Lechia Gdańsk (w, liga) 3 - 3 Maciej Gajos 37, Christian Gytkjær 70, Maciej Makuszewski 72

Robert Gumny - 1669 minut (19 spotkań),

Łukasz Trałka - 1546 minut (19 spotkań).

Najlepszy strzelec:

Christian Gytkjear - 10 bramek,

Maciej Makuszewski- 5 bramek,

Łukasz Trałka, Emir Dilaver - po 3 bramki.

Emir Dilaver - 5 żółtych kartek,

Mihai Radut - 4 żółte kartki (czerwona po dwóch żółtych),

Maciej Makuszewski, Lasse Nielsen oraz Mario Situm - po 4 żółte kartki, żaden z tych piłkarzy nie zagra w niedzielę. Maciej Makuszewski ze względu na kontuzję, Lasse Nielsen odszedł z Lecha, natomiast Mario Situm otrzymał czwartą żółtą kartkę w poprzednim meczu.

Drużyna Lecha najlepiej radzi sobie na własnym stadionie.  Co ciekawe dwa wyjazdowe zwycięstwa poznaniaków miały miejsce przed pierwszym meczem z Arką. Od tamtej pory Lech tylko remisuje i przegrywa na wyjazdach.

Powrót po przerwie do ligowych rozgrywek jest zawsze wielką niewiadomą., ponieważ dużo zależy od przepracowanego okresu przygotowawczego i zgrania zawodników.  W niedzielę przekonamy się jak "wiosnę" rozpocznie Lech i Arka. Żółto - niebiescy na pewno będą chcieli zrewanżować się za  porażkę w Poznaniu.

opracował: Sebastian Jędrzejewski