29.09.2017

Arka - Cracovia 1:1. Apetyty nienasycone.

Nie udało się Arce wykorzystać atutu własnego boiska i wygrać z ostatnią w tabeli Cracovią. Wydawało się, że gdy bramkę zdobył Adam Marciniak wszystko potoczy się po naszej myśli. Jednak ogromna chęć przerwania złej passy u gości wzięła górę i za sprawą Helika Cracovia wywozi z Olimpijskiej jeden punkt.

11. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia - Cracovia 1:1 (0:0)

Bramki: Marciniak 62' -  Helik 69'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Marciniak - Sołdecki - Kun (75' da Silva), Sambea (75' Szwoch), Nalepa (84' Zarandia), Piesio - Siemaszko

Cracovia: Sandomierski - Fink (67' Zenjov), Malarczyk, Helik, Siplak - Covilo, Deja - Wójcicki, Hernandez, Wdowiak - Szczepaniak

Żółte kartki: Marciniak, Sambea, Sołdecki, Nalepa - Hernandez, Covilo

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa)

Widzów: 8541

0 min - opromienieni sukcesami w minionym tygodniu, Arka może dorzucić kolejny sukces na swoje konto. Aby tak się stało, musi ograć outsidera ligowej tabeli - Cracovię.

0 min - zespół prowadzony w tym sezonie przez Michała Probierza boryka się ze sporymi problemami kadrowymi. Nie inaczej będzie w Gdyni, gdzie były trener Jagiellonii nie będzie mógł skorzystać z usług kontuzjowanych: Deleu, Dąbrowskiego, Drewniaka, Diego Ferraressa, Sowaha i Wilka. Na domiar złego, za kartki pauzują Dytyatev oraz najlepszy strzelec Pasów Krzysztof Piątek. Pewnym pocieszeniem jest powrót do kadry Malarczyka i Helika.

0 min - właśnie Malarczyk i Helik mają odmienić bardzo krytykowaną w ostatnich tygodniach grę defensywną Cracovii. Zobaczymy, na ile przerwa w grze wpłynęła na dyspozycję oby tych zawodników.

0 min - trener Ojrzyński zdecydował się wprowadzić jedną korektę do składu, który oglądaliśmy w Gliwicach. Od pierwszej minuty oglądać będziemy Patryka Kuna, kosztem Marcusa da Silvy. A zatem Brazylijczyk z polskim paszportem będzie musiał liczyć na wejście w roli zmiennika i w tej roli szukać swojego pięćdziesiątego gola w żółto-niebieskich barwach.

0 min - Damian Zbozień, jeśli nie chce aby przerwa reprezentacyjna, która nastąpi po obecnej kolejce, nie przedłużyła mu się o dodatkowy tydzień, musi unikać żółtych kartek. Damian ma ich w dorobku trzy, więc każda kolejna spowoduje przymusową pauzę.

0 min - arbitrem spotkania będzie Łukasz Szczech, którego kibice mogą pamiętać ze spotkania Arki jeszcze z 1. ligi z MKS Kluczborkiem, gdy w Gdyni zremisowaliśmy 1:1. W Ekstraklasie ten sędzia poprowadził do tej pory dwa mecze - w końcówce poprzedniego sezonu Wisła P. - Śląsk (0:3) oraz przed dwoma tygodniami Lechia - Jagiellonia (3:3).

0 min - hymn Cracovii, a po nim Rota. Nie ma wątpliwości, kto dziś gra w Gdyni.

0 min - oba kluby w swoich tradycyjnych barwach. Arka na żółto-niebiesko, goście w biało-czerwonych pasach i czarnych spodenkach.

1 min - zaczęła Cracovia! W pierwszej połowie atakować będzie bramkę ustawioną przed trybuną "Górka".

2 min - niebezpiecznie przebił się Szczepaniak z piłką w nasze pole karne, ale Marciniak dobrze przypilnował Wdowiaka.

3 min - rzut wolny dla Cracovii. Znów mieliśmy szczęście, bo zagrana piłka przez Hernandeza za plecy naszych obrońców o mały włos nie padła łupem jednego z rywali.

5 min - rzut rożny dla Arki. Dośrodkowywać będzie Nalepa.

6 min - było groźnie, bo piłka dotarła pod nogi Helstrupa, jednak strzał naszego stopera zablokowany.

6 min - goście odpowiedzieli błyskawiczną kontrą, w której Szczepaniak został powstrzymany dopiero w naszym polu karnym!

7 min - znów do wykonania kornera szykuje się Nalepa.

7 min - ponownie zagotowało się pod bramką Cracovii i pozostaje żałować, że nie udało się oddać strzału na bramkę gości.

8 min - po wyrzucie z autu i niedokładnym wybiciu piłki przez Pasy, piłka trafiła pod nogi Sołdeckiego, który oddał strzał z 18 metrów obroniony przez Sandomierskiego!

11 min - pierwsza żółta kartka w tym meczu. Otrzymuje ją Hernandez za dyskusje z arbitrem.

14 min - Zbozień wyrzucał piłkę z autu na połowie Cracovii. Goście przejęli piłkę i zaczęli wyprowadzać kontrę, ale wszystko faulem przerwał Marciniak, powalając na ziemię Covilo. Żółta kartka dla kapitana Arki.

15 min - znów fauluje Marciniak, tym razem podczas walki o górną piłkę. Uważaj Adam!

20 min - akcja Piesio zaowocowała rzutem rożnym dla Arki. Znów Nalepa.

21 min - piłka odbiła się od jednego z nabiegających Arkowców, ale minęła w dużej odległości bramkę Sandomierskiego.

25 min - dośrodkowanie Zbozienia z lewej strony wpada w ręce bramkarza Cracovii.

26 min - rzut wolny wykonał Deja. Dośrodkował piłkę w kierunku dalszego słupka, gdzie znalazł się Malarczyk. Ten próbował jeszcze zgrywać futbolówkę, ale sędzie dopatrzył się pozycji spalonej.

27 min - szybka akcja Arki zakończyła się celnym, ale zbyt słabym strzałem Piesio z 25 metrów.

29 min - strzał z dystansu na głowę przyjął Covilo. Problem w tym, że kapitan Cracovii gra w ochronnym kasku, więc taka interwencja mogła być niebezpieczna. Na szczęście nic się nie stało, gramy dalej.

31 min - fura szczęścia przy Arce! Najpierw stracił piłkę Nalepa, a goście skrzętnie skorzystali z prezentu. Hernandez oddał strzał z 18 metrów, piłkę odbił do boku Steinbors, a tam czekał już Wójcicki. Na nasze szczęście zawodnik Pasów nie zdecydował się na strzał, lecz zagranie wzdłuż bramki, co chyba uratowało nas przed stratą gola!

34 min - świetny indywidualny atak Siemaszki zakończył się strzałem, który po nogach obrońców wyszedł na rzut rożny.

34 min - tym razem bez większego zagrożenia pod bramką gości.

35 min - Sambea otrzymuje żółtą kartkę za faul na Heliku.

37 min - rzut wolny dla Cracovii. Piłkę na 32-33 metrze ustawił Deja. Fatalne zagranie tego zawodnika, prosto w najbliższego obrońcę, którym w tej sytuacji był Siemaszko.

39 min - tym razem faulowany Sambea i kartka dla Covilo.

40 min - centruje Nalepa, strzał głową Marciniaka został zablokowany, a piłka trafiło pod nogi Helstrupa! Niestety strzał Duńczyka z 12 metrów przeszedł wysoko nad poprzeczką!

42 min - kolejny korner dla Arki.

43 min - niezła piłka posłana przez Nalepę, ale nie udało się oddać strzału w kierunku bramki.

45+1 min - dośrodkowanie Zbozienia tuż znad murawy głową sięgnął Kun, ale ten strzał Patryka nie mógł sprawić problemów Sandomierskiemu.

PRZERWA - pierwsze 45 minut nie porwały kibiców nadmierną ilością emocji. Obie drużyny popełniały dość sporo błędów, ale żadna ze stron nie była w stanie z tego skorzystać. Arkowcy już wielokrotnie po zmianie stron potrafili znacząco odmienić swoją grę i na to liczymy także tym razem.

46 min - zaczęła Arka. Obie drużyny bez zmian w składach.

46 min - zaczynamy od kornera. Znów Nalepa.

47 min - świetna centra Nalepy, zagotowało się w szesnastce gości. Miał okazję Siemaszko, ale po jego strzale z niedużej odległości będzie tylko kolejny rzut rożny.

48 min - tym razem krótkie rozegranie tego stałego fragmentu i nie było zagrożenia w szesnastce Pasów.

50 min - Arka próbuje grać szybciej, czekamy na efekty!

51 min - szansa dla Cracovii. Po akcji na lewym skrzydle Szczepaniaka piłka trafiła na 20 metr do Deji. Strzał zawodnika z Krakowa jednak fatalny.

54 min - zaskakująca akcja Arki, bo Siemaszko przejął piłkę wyrzuconą z autu przez Kuna, wbiegł z prawej strony w szesnastkę i mimo asysty obrońcy oddał strzał z ostrego kąta, który nieznacznie minął dalszy słupek bramki Sandomierskiego!

55 min - Arka przejęła piłkę niedaleko pola karnego gości, z piłką zabrał się Piesio i zaraz po minięciu linii pola karnego przewrócił się o nogi obrońcy z Krakowa, lecz gwizdek sędziego milczy!

59 min - strzał z dystansu Piesio niecelny.

60 min - teraz Szczepaniak pokusił się o strzał z większej odległości. Efekt jeszcze gorszy.

61 min - świetnie powalczył przy linii końcowej Nalepa, zagrał wzdłuż bramki do wchodzącego między obrońców Siemaszki, ale wybronili się zawodnicy trenera Probierza! Będzie rzut rożny dla Arki.

62 min - goolllll dla Arki! Z rzutu rożnego zacentrował Nalepa, kapitalnie w powietrze wyszedł były piłkarz Pasów Adam Marciniak i uderzył nie do obrony!

65 min - Zbozień głową zagrał na szesnasty metr do Siemaszki, ten efektownie sobie przerzucił piłkę za plecy, ale wybił ją jeden z obrońców z Krakowa. Piłka spadła jednak pod nogę Kuna, który spróbował oddać strzał, lecz niezbyt czysto trafił w futbolówkę.

67 min - pierwsza zmiana w Cracovii. Zszedł Fink, na boisku pojawił się Zenjov.

69 min - strzał Wójcickiego odbija się od nóg naszych obrońców i będzie korner.

69 min - gol dla Cracovii!! Krótkie rozegranie tego stałego fragmentu, piłkę wrzucił pod bramkę Deja, na 5 metrze już w pozycji leżącej powalczył o piłkę Helik i jakimś cudem skierował ją do bramki!

71 min - świetne zagranie wzdłuż piątego metra Piesio w kierunku nabiegającego Siemaszki! Nasz napastnik o centymetry rozminął się z piłką!

74 min - niewiele brakowało, a Cracovia objęłaby prowadzenie! Deja zacentrował z rzutu wolnego, a Wójcicki uderzył głową w boczną siatkę!

75 min - podwójna zmiana w Arce. Schodzą Kun i Sambea, wchodzą da Silva i Szwoch.

76 min - Soldecki przerwał faulem atak Cracovii i obejrzał żółtą kartkę.

77 min - rzut rożny dla Pasów. Hernandez wprost na głowę Piesio.

78 min - znów Hernandez z rzutu rożnego, tym razem Steinbors przenosi piłkę ponad bramkę.

78 min - zdrugiej strony korner wykonał Deja i piłka po głowie Wójcickiego opuszcza boisko. Niewiele brakowało!

80 min - tym razem strzał zza pola karnego Szczepaniaka poszybował ponad naszą bramką.

81 min - dośrodkowanie Zbozienia z prawej strony dochodzi do głowy Siemaszki, ale Rafał nie miał szans na oddanie groźnego strzału.

82 min - żółta kartka dla Nalepy.

84 min - wybita piłka przez obrońców z Krakowa po wrzutce z autu Zbozienia  trafia do da Silvy. Ten kropnął potężnie, ale tuż obok słupka!

84 min - ostatnia zmiana w Arce. Za Nalepę wszedł Zarandia.

86 min - po wrzucie z autu tym razem przez gości piłka spadła na głowę Covilo, ale ten nie trafił w naszą bramkę.

89 min - Deja centruje spod linii bocznej z rzutu wolnego, lecz dobrze ustawili się nasi obrońcy.

90+1 min - Zbozień wrzuca zza linii bocznej pod bramkę Cracovii, ale tam rządzi Covilo.

90+4 min - Szybka akcja Siemaszki, strzał Rafała z 17 metrów bez problemów broni Sandomierski.

90+4 min - i jeszcze akcja Zarandii do linii końcowej, zagranie Gruzina przy bliższym słupku odbija bramkarz Cracovii.

KONIEC - dwie bramki w drugiej połowie niestety nie dały pełni szczęścia kibicom z Gdyni, bo jedną z nich zdobyli goście. Obie drużyny pragnęły dziś sięgnąć po trzy punkty, obie często, zwłaszcza po przerwie, gościły pod bramką przeciwnika, dlatego ten podział punktów trzeba uznać za sprawiedliwe rozstrzygnięcie.