11.02.2017

Arka - Legia 0:1. Doświadczenie wzięło górę.

Udanie za porażkę w Warszawie zrewanżowali się zawodnicy Legii Warszawa. Mistrz Polski wygrał w Gdyni 1:0 po golu Tomasza Jodłowca, choć ambitna Arka kilkakrotnie napędziła stracha podopiecznym Jacka Magiery.

21. kolejka Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia - Legia Warszawa 0:1 (0:1)
Bramki: Jodłowiec 39'

Arka: Jałocha -  Socha, Marcjanik, Sobieraj, Marciniak - Łukasiewicz (61' Sambea), Hofbauer - Marcus da Silva, Szwoch (76' Trytko), Bożok (61' Formella) -  Barisić.

Legia: Malarz - Jędrzejczyk, Dąbrowskii, Pazdan, Hlousek - Kopczyński, Jodłowiec - Kazaiszwili (76' Guilherme), Odjidja-Ofoe, Radović - Necid (88' Hamalainen).

Żółte kartki: Marcjanik, Hofbauer - Guilherme.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).

Widzów: 9154

0 min - w Gdyni pogoda, jak na luty przystało, mroźna. Wiatru na szczęście praktycznie nie ma, więc tragedii nie ma. Atmosfera będzie z pewnością gorąca, zresztą jak zwykle na meczach Arki.

0 min - z czwórki nowych zawodników, którzy zimą pojawili się w Gdyni, od pierwszej minuty zobaczymy jednego - na szpicy zagra Chorwat wypożyczony z Piasta Gliwice, Josip Barisić.

0 min - do składu Arki powraca jej kapitan Miro Bożok, który czerwoną kartką w spotkaniu Bruk-Betem Termalicą nieco przedwcześnie zakończył ligowe zmagania jesienią ub. roku.

0 min - zespół Mistrza Polski również pokaże się dziś w nowej odsłonie. Z kadry ubyli najlepsi strzelcy - Nikolić i Prijović. W ich miejsce Legia pozyskała Chukwu i Necida, a w pierwszym zakładzie zobaczymy tego drugiego, czyli reprezentanta Czech. Roszada nastąpiła też w tyłach, gdzie za Bereszyńskiego do kadry powrócił Jędrzejczyk.

0 min - trybuny, mimo temperatury poniżej zera, coraz szczelniej się zapełniają. Oblężenie również na trybunie prasowej, gdzie dziś dominują dziennikarze ze stolicy.

0 min - od pierwszej minuty na boisku zobaczymy także Szwocha i Jałochę, którzy mają status zawodników wypożyczonych właśnie z Legii Warszawa.

0 min - gościa w białych kostiumach, Arka na żółto-niebiesko!

1 min - zaczęła Legia!

3 min - doskonała okazja Arki! Rzut rożny z lewej strony wykonał Hofbauer, a w polu karnym najwyżej pofrunął Barisić, który sięgnął piłkę głową i posłał ją tuż nad poprzeczką!

7 min - z rzutu wolnego dośrodkowywał Szwoch, ale to nie było udane zagranie Mateusza, bo zatrzymało się na pierwszym zawodniku Legii.

8 min - indywidualna akcja Odjidji-Ofoe, który zagrał prostopadle w nasze pole karne, ale tam przypilnował sytuacji Marcjanik.

11 min - Łukasiewicz dopadł bezpańską piłkę na 20 metrze od bramki i zagrał ją od razu w światło bramki. Spokojnie chwycił ją Malarz.

13 min - przy piłce dłużej utrzymuje się Legia. Na razie jednak nie potrafi przeprowadzić składnej akcji.

15 min - kapitalnie da Silva przejął piłkę zagraną do Pazdana. Wyprowadził kontrę, lecz nie zdołał dokładnie dograć do wchodzącego w pole karne Barisića. Chwilę później z okazji do strzału skorzystał Hofbauer, lecz piłka minęła słupek bramki Malarza.

18 min - znów Marcus skorzystał ze złego rozegrania Legii w środku pola i zabrał się z piłką. Zdecydował się na strzał z 20 metrów, ale zabrakło mu szczęścia, bo piłka podskoczyła ma tuż przed uderzeniem i próba nie mogła okazać się udana.

20 min - z nieporozumienia w naszym polu karnym nie skorzystali goście. Lekki strzał Radovića chwyta Jałocha.

21 min - żółta kartka dla Marcjanika za faul taktyczny.

22 min - Odjidja-Ofoe zagrywa piłkę w nasze pole karne, ale tylko lekko głową musnął ją Necid i wznowi grę Jałocha.

26 min - Bożok sfaulował Jędrzejczyka tuż przy linii bocznej naszego pola karnego. Będzie dobra okazja dla gości.

27 min - Odjidja-Ofoe zacentrował idealnie na głowę Dąbrowskiego, a ten uderzył nad bramką!

32 min - znów świetna kontra, którą zainicjował przechwytem i podaniem Marciniak. Prawą stroną pognał Bożok, ale jego dośrodkowanie przeciął Pazdan.

33 min - dwukrotnie rzut rożny egzekwował Hofbauer, za każdym razem radzili sobie obrońcy z Warszawy.

35 min - Bożok idealnym podanie w pole karne obsłużył Szwocha. Niestety Mateusz nie poradził sobie z Pazdanem i od bramki rozpocznie grę Malarz.

39 min - gol dla Legii! Pierwsza zazębiająca się akcja Mistrza Polski przyniosła mu prowadzenie. Kilkoma podaniami wyprowadzili Necida na skrzydle, a ten zagrał wzdłuż bramki i z najbliższej odległości piłkę do siatki skierował Tomasz Jodłowiec.

43 min - Marciniak wstrzelił płaską piłkę w pole karne Legii, a tam Hofauer uprzedził obrońcę i skierował futbolówkę w swiatło bramki! Niestety nie zaskoczyło to Malarza.

45+1 - znów bardzo dobra akcja Arki! Spod linii końcowej Mateusz Szwoch płasko dograł na 12 metr do da Silva, a uderzenie Brazylijczyka zostało zablokowane! Poprawiał jeszcze Bożok, ale jego strzał również trafił w defensorów Legii.

PRZERWA - niestety do szatni schodzimy z jednobramkową zaliczką Legii, ale za postawę Arkę trzeba pochwalić. Choć to goście dłużej utrzymywali się przy piłce i starali się prowadzić grę, to jednak zespół trenera Nicińskiego był bardziej konkretny i to żółto-niebiescy byli zespołem groźniejszym. Niestety nie ustrzegliśmy się jednego błędu, z którego tak doświadczony zespół skorzystał. Legia, uczestnik tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, jest jednak "do ugryzienia" i na to liczymy po zmianie stron.

46 min - gramy!

48 min - Odjidja-Ofoe zagrywa w nasze pole karne za plecy obrońców, ale połapał się w tym Jałocha i chwycił piłkę.

49 min - w światło bramki główkował Necid! Dobrze spisał się Jałocha, chwytając piłkę.

55 min - Arka w natarciu. Wysoki pressing przyniósł nam rzut rożny.

56 min - znów w powietrzu radzą sobie goście. Z narożnika centrował tym razem Szwoch.

57 min - skutecznie interweniował we własnej szesnastce Tadeusz Socha, który zatrzymał akcję Kazaiszwilego.

60 min - Arkowcy wyprowadzili kolejną ciekawą akcję, który zakończyła się na próbie podania Bożoka w kierunku Barisića. Osamotniony Chorwat był bez szans w otoczeniu trzech defensorów Legii.

61 min - w Arce podwójna zmiana. Formella i Sambea zastępują Bożoka i Łukasiewicza.

64 min - tym razem dobra akcja kombinacyjna gości. Wszystko sfinalizował minimalnie niecelnym strzałem Kazaiszwili, który uderzał tuż sprzed pola karnego.

67 min - pierwszy strzał Formelli z 18 metrów spokojnie wyłapuje Malarz.

70 min - Pazdan znów skuteczny we własnym polu karnym. Przeciął dośrodkowanie da Silvy i będzie korner.

71 min - ależ blisko Arka! Zacentrował Szwoch, da Silva przedłużył dośrodkowanie na dalszy słupek, a tam Formella głową posłał ją obok bramki!

73 min - znów brawa zbierają Arkowcy! Formella idealnie dośrodkował z lewej strony na głowę Szwocha, a strzał Mateusza z 11 metrów broni bramkarz Legii!

76 min - ostatnia zmiana w Arce. Trytko zastępuje Szwocha i zgarnia powitalne oklaski.

76 min - zmienia też trener Magiera. Za Kazaiszwilego wpuszcza Guilherme.

76 min - w międzyczasie żółtą kartkę otrzymuje Hofbauer. Zupełnie niepotrzebnie, bo zapłaci za to pauzą w następnej kolejce.

83 min - Guilherme wykonał rzut wolny spod linii bocznej. Jego dośrodkowanie bez kłopotów przejmuje Jałocha.

88 min - Tomas Necid opuszcza plac gry. W jego miejsce Hamalainen.

90 min - zółta kartka dla Guilherme.

90+1 min - z rzutu wolnego dogrywał piłkę da Silva, ta spadła pod nogi Hofbauera, a strzał Austriaka niestety okazał się niecelny.

90+2 min - ależ blisko był Marciniak! Idealnie zacentrował mu na głowę da Silva, ale strzał Marciniaka pod poprzeczkę odbił Malarz!

90+2 min - potężna bomba Sambei, ale bardzo niecelna!

KONIEC - niestety ambitna postawa żółto-niebieskich dziś nie została wynagrodzona punktami. Arka stawiła duży opór Mistrzowi Polski, ale defensywa Legii nie popełniła dziś błędu. Ten przytrafił się drużynie trenera Nicińskiego i zapłaciła za to stratą punktów. Gra gospodarzy jednak może budzić optymizm przed kolejnymi spotkaniami.