TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

06.02.2017

Gdzie zaczynali? Część 1.

Pierwszy trening w życiu, pierwsze sukcesy, ale też ciężkie chwile. Tego się nie zapomina. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie klubów, w których nasi zawodnicy zaczynali swoją przygodę z piłką nożną. 
 
W części pierwszej przedstawimy kluby, w których pierwsze kroki w przygodzie z piłką stawiali zawodnicy zagraniczni reprezentujący barwy naszego klubu. W tym zestawieniu uwzględnimy również Pawła Abbotta, który urodził się w York (Wielka Brytania) i posiada obywatelstwo polskie oraz brytyjskie.
 
 
1. Pavels Steinbors, Skonto Ryga, Łotwa
 
Pavels Steinbors urodził się 21 września 1985 roku w Rydze. Pierwszym klubem w karierze Pavelsa było Skonto Ryga. Klub założony został w 1991 roku pod nazwą Forums-Skonto, a w 1992 jego nazwa została zmieniona na Skonto FC. Co ciekawe klub zdobywał mistrzostwo Łotwy w kolejnych 14 sezonach od założenia ligi, tj. 1991- 2004. W 2005 roku Pavels przeszedł do FK Jurmala (aktualna nazwa klubu to Daugava Ryga) i nigdy później nie zagrał już w swoim pierwszym klubie.
Debiut w Arce: 26 lipca 2016r., Puchar Polski, Rominta Gołdap- Arka Gdynia 1:4
 
2. Miroslav Bożok, MFK Zemplin Michalovce, Słowacja
 
Miroslav Bożok urodził się 19 października 1984 roku w Michalovcach. Jest wychowankiem miejscowego klubu MFK Zemplin Michalovce. Miro na pierwszy trening udał się w wieku 8 lat, a na początku 2002 roku został włączony do kadry pierwszego zespołu. W marcu 2002 roku zadebiutował w 2. lidze słowackiej w spotkaniu z Lokomotivą Koszyce, a pierwszą bramkę zdobył w meczu 23. kolejki przeciwko TJ Cementar Turna nad Bodvou. Przed sezonem 2002/03 Bożok przeszedł do FC Senec, który wówczas występował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Słowacji.
Debiut w Arce: 27 lutego 2010r., Ekstraklasa, Arka Gdynia- Ruch Chorzów 0:3
Pierwsza bramka: 1 kwietnia 2016r., 1 liga, Arka Gdynia- Pogoń Siedlce 3:0 
 
3. Dominik Hofbauer, SK Eggenburg, Austria
 
Dominik Hofbauer urodził się 19 września 1990 roku w Eggenburgu. Treningi rozpoczął w klubie SK Eggenburg, skąd szybko trafił do grup juniorskich stołecznej Austrii Wiedeń.
Debiut w Arce: 19 września 2016r., Ekstraklasa, Arka Gdynia- Cracovia Kraków 1:0
Pierwsza bramka: 29 listopada 2016r., Puchar Polski, Arka Gdynia- Drutex-Bytovia Bytów 1:0  
 
4. Yannick Sambea, ESV Saarbrucken, Niemcy
 
Yannick Sambea urodził się 26 stycznia 1990 roku w Saarbrucken. Swoją przygodę z piłką nożną zaczynał w miejscowym ESV Saarbrucken. Jeszcze jako junior, dość szybko przeniósł się do większego klubu z rodzimego miasta- 1.FC Saarbrucken.
Debiut w Arce: 6 marca 2016r., 1 liga, GKS Katowice- Arka Gdynia 0:2
Pierwsza bramka: 6 maja 2016r., 1 liga, Rozwój Katowice- Arka Gdynia 1:4 
 
5. Paweł Abbott, Beagle Boys, Anglia
 
Paweł Abbott urodził się 5 maja 1982 roku w angielskim York. Pierwsze treningi piłkarskie podjął w malutkim klubie Beagle Boys z miasta York. Nie udało nam się odnaleźć herbu tej drużyny, ani żadnych informacji o klubie i tylko chyba sam Paweł wie gdzie zaczynał swoją karierę ;) Jeszcze jako junior Abbott kontynuował swoją karierę w Polsce, gdzie zaczynał w klubie Kujawiak Włocławek.
Debiut w Arce: 3 sierpnia 2014r., 1 liga, Dolcan Ząbki- Arka Gdynia 0:0
Pierwsza bramka: 9 sierpnia 2014r., 1 liga, Arka Gdynia- Sandecja Nowy Sącz 1:1 
 
6. Andrii Vatseba, Spartak Iwano- Frankowsk, Ukraina
 
Andrii Vatseba urodził się 7 grudnia 1995 roku w Iwano- Frankowsku. Treningi rozpoczął w miejscowym klubie Spartak Iwano- Frankowsk. Dzięki niemałym umiejętnościom trafił do drużyny juniorskiej Dynama Kijów, zaliczając jeszcze po drodze kilka innych klubów.
 
7. Josip Barisić, NK Osijek, Chorwacja
 
Josip Barisić urodził się 14 listopada 1986 roku w Osijeku. Jego pierwszym klubem jest NK Osijek, gdzie rozpoczął treningi w wieku juniorskim. Barwy swojego macierzystego klubu reprezentował do 2011 roku, będąc w tym okresie również na wypożyczeniach w innych klubach. Następnie kontynuował karierę, występując na Ukrainie i w Chorwacji. W sezonie 2013/14 wrócił do swojego pierwszego klubu, gdzie grał przez półtora roku, po czym trafił do Polski.
 
8. Luka Zarandia, Lokomotivi Tibilisi, Gruzja
 
Luka Zarandia urodził się 17 lutego 1996 roku w Tibilisi. Karierę rozpoczynał w Lokomotivi Tibilisi. W 2014 jego talent został zauważony i odszedł do belgijskiego KRC Genk, gdzie spędził dwa lata.
 
9. Marcus da Silva, CF Zico, Brazylia
 
Marcus da Silva urodził się 29 marca 1984 roku w brazlijskim Belford- Roxo. Marcus treningi rozpoczął w Centro de Futebol Zico Sociedade Esportiva. Następnie trafił do Vasco da Gama, z którym podpisał pierwszy kontrakt. Przeczytajcie jak początki swojej przygody z futbolem wspomina sam Marcus:
 
"Moim pierwszym klubem był klub założony przez Zico i nazywał się Centro de Futebol Zico. Pamiętam, że miałem wtedy 13- 14 lat i był to już klub, który działał profesjonalnie. Mój wujek załatwił mi testy w tym klubie. Testy były zorganizowane poza klubem i było naprawdę wielu chętnych, ponad 100 chłopaków. Trenowałem mocno i przechodziłem kolejne etapy, w których słabsi zawodnicy byli eliminowani. Tak się złożyło, że przeszedłem testy pozytywnie, wróciłem do klubu i zostałem zgłoszony do federacji, tym samym na poważnie rozpoczęła się moja przygoda z piłką. W wieku ok. 15 lat rozpocząłem grę w lidze juniorskiej."
 
Tak swoje kariery poza granicami Polski rozpoczynali zawodnicy Arki. W kolejnej części przedstawimy Wam pierwsze kluby tych zawodników, którzy zaczynali treningi na terytorium Polski, z pominięciem naszego województwa. Zaplanowaliśmy również część trzecią, w której pod lupę weźmiemy województwo pomorskie.
 
ARPoprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia