TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

07.09.2007

Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa dla Dyrektorów Sportowych w Warszawie

W ubiegłą środę w siedzibie Polskiego Komitetul Olimpijskiego w Warszawie, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa Dla Dyrektorów Sportowych. Na zaproszenie Ekstraklasy S.A., do stolicy zjechała się większość dyrektorów z drużyn polskiej I i II lig. Impreza miała na celu ukazanie bardzo ważnej roli dyrektora sportowego w życiu każdego klubu piłkarskiego.

W ciągu kilku godzin prelekcji i wykładów, pojawili się przedstawiciele włoskiej ligi, z dyrektorem zarządzającym Sampdorii Genua, Giuseppe Marottą oraz dyrektorem sportowym Piacenzy F.C. Claudio Garzellim oraz menedzerowie niemieccy ( Holger Hieronymus – członek zarządu Bundesligi, wieloletni dyrektor sportowty w klubach Bundesligi oraz Andreas Rettig - członek zarządu Bundesligi, wieloletni dyrektor sportowy w Bundeslidze, odpowiedzialni za prowadzenie rozgrywek ligowych u naszych zachodnich sąsiadów.
W Warszawie nie mogło zabraknąć Piotra Burlikowskiego, który od 1 lipca pełni funkcję dyrektora sportowego w Arce. Kolejne doświadczenie i kolejna wiedza, która przyda się w pracy codziennej. Bardzo się cieszę, że uczestniczyłem w tej konferencji. Było to moje kolejne doświadczenie, po stażu w Glasgow Rangers i kilku jeszcze innych szkoleniach dotyczących zarządzania profesjonalnym klubem – opowiada dyrektor sportowy Arki. Zawód dyrektora sportowego wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji aby zwiększać swoją skuteczność na rynku transferowym i móc sprawnie zarządzać pionem sportowym klubu. Czy zatem organizowane są zagraniczne staże dla dyrektorów sportowych, analogiczne do tych trenerskich? Takich specjalnych stażów nie ma, ale miałem okazję poznać zasady funkcjonowania klubu Glasgow Rangers pod katem zarządzania i budowy pionu sportowego. Ale choćby we Włoszech organizowane są specjalne 6 tygodniowe szkolenia, po których uzyskuje się licencje dyrektora sportowego. Na Półwyspie Apenińskim jest ich kilkudziesięciu i są to zawsze byli piłkarze. Natomiast w Niemczech nie ma specjalnych szkoleń ani nie uzyskuje się licencji, a dyrektorami sportowymi są również byli piłkarze – w ten sposób pan Piotr przybliża sytuację w Europie, dodając kolejną ciekawostkę na temat pozyskiwania zawodników przez kluby Serie A: We Włoszech finalizacja rozmów transferowych kończy się na specjalnym zebraniu, które odbywa się zawsze na koniec okienka transferowego, w Mediolanie. Tam finalizowane są wszystkie krajowe transfery. Odbywa się to w hotelu, gdzie w specjalnie przygotowanej sali dobija się targu i podpisuje kontrakty. I jeszcze jedna ciekawa rzecz z Sampdorii Genua. W pionie sportowym pracuje 32 etatowych pracowników, którzy zajmują się wyszukiwaniem zawodników na całym świecie.

A pomyśleć, że w niektórych polskich klubach funkcja dyrektora sportowego traktowana jest jak fanaberia prezesa bądź straszak na trenera.

Było to pierwsze spotkanie tego typu, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Ekstraklasa SA już dziś zapowiada, że nie była to jednorazowa impreza i w przyszłości będzie organizowała podobne.

Krzysztof PaciorekPoprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia