08.04.2014

1/2 PP: Zagłębie - Arka 3:0. Miedziowi o krok od finału

Zagłębie Lubin jest bliskie awansu do finału Pucharu Polski. Miedziowi niestety pewnie pokonali Arkę 3:0 i mogą spokojnie oczekiwać rewanżu w Gdyni. Przed podopiecznymi Pawła Sikory stoi teraz bardzo trudne zadanie zaaplikowania czterech goli Zagłębiu, które nie straciło jeszcze w tej edycji PP ani jednej bramki.

1/2 finału Pucharu Polski, mecz 1:

Zagłębie Lubin - Arka Gdynia 3:0 (1:0)
Bramki: Piech - 2 (15', 70'), Abwo 75'

Zagłębie: Rodić - Cotra, Dżinić, Bilek, Rymaniak, Curto, Guldan (88' Banaś), Bertilsson (67' Papadopoulos), Kwiek, Abwo, Piech

Arka: Szromnik - Glauber, Cichocki, Juraszek, Oleksy (51' Koziara) - Budka, Jarzębowski (46' Radzewicz), Pruchnik, Kowalski - Szwoch - Aleksander (85' Bach).

Żółte kartki: Kwiek, Piech - Glauber, Aleksander

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

0 min - nasz zespół po dwóch latach znów staje w Pucharze Polski naprzeciwko drużynie prowadzonej przez Oresta Lenczyka. Poprzednio ten doświadczony szkoleniowiec prowadząc Ślask Wrocław, musiał uznać wyższość Arki, co było postrzegane jako spora sensacja. O powtórzenie takiej samej sensancji będą starać się dziś w Lubinie podopieczni Pawła Sikory.

0 min - nie wolno zapominać, że Orest Lenczyk był trenerem Wisły Kraków w 1979 roku, a więc wtedy, gdy Arka pokonała ten klub w finale Pucharu Polski.

0 min - sporo zmian w zespole Arki. Od pierwszej minuty zagrają Glauber, Oleksy, Kowalski i Jarzębowski. Dla tego ostatniego będzie to pierwszy oficjalny mecz tej wiosny. Ponadto do gdyńskiej bramki powraca po kontuzji Michał Szromnik. W obwodzie pozostają Miszczuk, Bach, Koziara, Radzewicz, Sobieraj, Sulewski i Szubert.

2 min - bardzo spokojny początek meczu. Arkowcy skutecznie gasili w zarodku akcje gospodarzy.

4 min - bardzo dobry pomysł Pruchnika z dograniem do Aleksandra, ale tym razem dobrze w obronie zawodnicy Zagłębia

5 min - Bertilsson umiejętnie "rozczytany" przez naszą defensywę, bo Szwed próbował uruchomić jednego ze skrzydłowych już w polu karnym

7 min - dobra próba gry na jeden kontakt Pruchnika, Szwocha i Aleksandra, lecz wszystko skończyło się w rękach Rodića

8 min - Piech bliski powodzenia! Kwiek doszedł do piłki w naszym polu karnym i bez zastanowienia wyłożył piłkę najlepszemu snajperowi Zagłębia. Ten uderzył z 7 metrów, ale obok słupka!

10 min - dobrze Szwoch z Budką z prawej strony pola karnego gospodarzy, ale wszystko się skończyło "tylko" rzutem rożnym

11 min - Kowalski z 30 metrów posłał piłkę tuż nad poprzeczką!

14 min - błąd w środku pola lubinian próbował wykorzystać Szwoch, ale był sam i ta akcja nie miała dużych szans powodzenia

15 min - gol dla Zagłębia! Kontrę gospodarzy wyprowadził Abwo, na dużej szybkości wbiegł w pole karne i wyłożył piłkę Piechowi, który nie miał problemów z otworzeniem wyniku spotkania!

18 min - nieudana próba strzału Adriana Budki z ok. 22 metrów

20 min - dwukrotnie proste błędy w podaniach popełnili zawodnicy trenera Lenczyka, lecz arkowcy, choć byli blisko, to jednak nie przejęli piłki

24 min - zbyt głębokie dośrodkowanie Curto w kierunku Piecha i od bramki rozpocznie Szromnik.

26 min - Glauber sfaulował Kwieka w okolicy narożnika pola karnego i otrzymuje za to żółta kartkę. Stały fragment gospodarzy bez konsekwencji dla Arki

29 min - dobre dośrodkowanie Pruchnika z rzutu rożnego i Juraszek blisko był uderzenia piłki głową. Uporali się z tą sytuacją gospodarze

31 min - niezła próba centry Cotry na szczęście mija wszystkich w polu karnym naszego zespołu

31 min - Kowalski faulowany w odległości 25 metrów od bramki Rodića. Będzie okazja do uderzenia bezpośredniego na bramkę Zagłębia

33 min - strzał Budki po krótkim rozegraniu piłki przez Jarzębowskiego i Pruchnika nieudany.

34 min - Guldan uderzył z dystansu, ale nie sprawił tym dużych problemów Szromnikowi

36 min - Aleksander ukarany za faul żółtą kartkę, ale naszym zdaniem zdecydowanie na wyrost...

39 min - arkowcy próbują nieco dłużej utrzymać piłkę na połowie lubinian

40 min - dobra akcja Arki. Kowalski otrzymał piłkę na 18 metrze, ale zdecydował się przełożyć ją z lewej na prawą nogę, co zaskutkowało stratą

41 min - groźnie pod bramką Arki! Bertilsson wszedł w pole karne i bliski był dojścia do zagranej płasko piłki od Abwo!

42 min - Budka był przed szansą na wyrównanie! Dośrodkował Oleksy, a Budka oddał strzał z powietrza, lecz niecelny!

43 min - Kowalski przejął piłkę po błędzie i Cotry i niedokładnie zagrał do Aleksandra, a to była duża szansa przed naszą drużyną!

44 min - Bertilsson wyszedł świetnie do zagrania prostopadłego z głębi pola i uderzył w kierunku dalszego słupka, lecz niecelnie! Było bardzo niebezpiecznie!

PRZERWA - do przerwy prowadzą gospoadrze i trudno nazwać to niespodzianką. Arka jednak prezentuje się naprawdę dobrze na tle lubinian i sa dla nich z pewnością równorzędnym przeciwnikiem. Przy odrobinie szczęścia zespół trenera Sikory mógł się pokusić o zdobycie gola, co byłoby mocnym argumentem w kontekście meczu rewanżowego. Żółto-niebiescy mają szansę osiągnąć ten cel w drugiej połowie.

46 min - trener Sikora zdecydował się na pierwszą zmianę. Za grającego po raz pierwszy w tym roku Jarzebowskiego, na boisko wszedł Radzewicz.

47 min - po rzucie rożnym dla Arki, na odważny strzał zza pola karnego zdecydował się Budka, ale nie była to udana próba. Nie zmienia to faktu, że Budka nalezy dziś do najbardziej strzelecko usposobionych zawodników z Gdyni.

48 min - Szromnik wychodzi poza pole karne i skutecznie ekspediuje piłkę w aut

50 min - gdy jeden z naszych zawodników długo nie podnosi się z murawy, są powody do niepokoju. Zwłaszcza, że dotyczy to Oleksego, który dopiero co zaleczył kontuzję. Konieczna będzie zmiana! Na boisku zamelduje się Koziara, a to debiut w Arce!

53 min - po indywidualnej akcji Pruchnika, dośc nerwowo zachowywali się we własnym polu karnym obrońcy gospodarzy, ale ostatecznie udało im się oddalić piłkę od szesnastki.

55 min - Miedziowi nie mieli kłopotu z przerwaniem nieźle zorganizowanego kontrataku naszego zespołu. Ważniejsze, że nasi obrońcy mają chwilę oddechu.

57 min - groźna akcja Arki! Szwoch świetnie zagrał do Kowalskiego, który spod linii końcowej dośrodkował do Aleksandra, ale w ostatniej chwili uprzedził go Rymaniak!

58 min - zabrakło precyzji Szwochowi w polu karnym Zagłębia, a na czystej pozycji czekał już Aleksander!

59 min - bardzo groźna kontra Arki, ale znów zabrakło dokładności! Najpierw zbyt do boku wyrzucony został Kowalski, a później Aleksander został ograny przez Kwieka.

61 min - dobrze wygląda Koziara, a przypomnijmy, że to debiutant w tym meczu. Tym razem sprowokował Abwo do faulu w miejscu, które będzie idealne do posłania dobrego dośrodkowania.

62 min - niestety tym razem źle rozgrany stały fragment gry przez żółto-niebieskich.

63 min - Arka już od kilku minut dłużej utrzymuje się przy piłce i stara się konstruować atak pozycyjny.

64 min - Aleksander długo biegł z piłką przy nodze, ale też w asyście jednego z obrońców Zagłebia, któremu ostatecznie udało się zablokować strzał gdyńskiego napastnika.

69 min - kontra Zagłębia! Abwo zagrał z prawej strony do Piecha, ten przedłużył piłkę do Papadopoulosa, ale Czech nie sięgnął piłki!

70 min - gol dla Zagłębia! Błąd w naszej obronie, ale ładnych kilka podań wykonali rywale i po podaniu Kwieka Piech skierował piłkę do pustej bramki!

73 min - 2:0 to już solidna zaliczka Zagłębia przed rewanżem w Gdyni. Jedna bramka dla Arki mogłaby to jednak całkowicie odwrócić

75 min - to już 3:0 dla lubinian! Z kontrą pobiegł Abwo, który uporał się z Cichockim, a potem oszukał Szromnika i podwyższył prowadzenie Zagłębia!

78 min - rzut wolny z prawej strony wykonał Budka, walczył o piłkę w polu karnym Cichocki, ale znów uporali się z tą sytuacją gospodarze.

84 min - od kilku minut Arka nieco bezradnie próbuje cokolwiek zdziałać na połowie Zagłebia. Lubinianie czekają tylko na błędy naszych piłkarzy, aby przeprowadzić kolejną zabójczą kontrę.

87 min -prostopadłe podanie do Budki byłozbyt mocne, aby nasz prawoskrzydłowy mógł wygrać pościg za piłką rywalami.

90 min - Zagłębie wymienia dużo podań na własnej połowie, wyczekując już końcowego gwizdka. Arkowcy nie są w stanie przerwać tego sposobu gry przeciwnika.

90+1 min - nieźle wyglądała akcja Arki, ale Bach znalazł się na minimalnym spalonym i sędzia prawidłowo przerwał grę

90+3 min - powalczył z lewej strony Radzewicz i podał do Bacha w pole karne, ten się przewraca, ale rzutu karnego nie ma

90+4 min - do piłki doszedł Kowalski, stojąc kilka metrów od bramki Rodića, ale nie był w stanie oddać strzału!

KONIEC - niestety pierwszy mecz półfinałowy jasno pokazał, który z zespołów gra w ekstraklasie, a który walczy o awans do tej klasy rozgrywkowej. Przetrzebiona kartkami i kontuzjami Arka nie zdołała wywalczyć korzystnego rezultatu w Lubinie i do odrobienia ma aż trzy gole. Szkoda zwłaszcza pierwszej połowy, która była bardzo wyrównana i w której gdynianie mieli okazję, aby zdobyć bramkę. Martwi też fakt, że to już trzeci kolejny mecz Arki bez zdobytej bramki.