TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

05.04.2013

Piłka sposobem na życie. Pokonać swoje słabości.

Już sam tytuł mówi niemal wszystko o tym czym jest piłka dla milionów ludzi na świecie. Potrafi być nie tylko celem, ale sposobem na dążenie do realizacji marzeń. Wiemy, że obok "wielkiego futbolu" istnieją rozgrywki dla bezdomnych, są także Mistrzostwa Świata dla niepełnosprawnych.

 

Z taką osobą mieliśmy okazję sie spotkać wczoraj podczas zajęć drużyn młodzieżowych Arki na stadionie rugby.  Wśród trenujących z Michałem Chamerą bramkarzy pojawił się Łukasz Wyszyński - reprezentant Polski. Od urodzenia nie posiada prawej dłoni. Urodzony w 1981 roku w Gdyni kadrowicz zaczynał tradycyjnie na podwórku grając jako ... napastnik.

 

 http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/IMG_6816_d3c80b6609edc02a17ae60fba2727a02.jpg

 

 

Teraz dzięki wsparciu Janusza Kupcewicza i życzliwych osób z klubu mógł podjąć współpracę z trenerem Chamerą, który nie ukrywa podziwu dla zapału i zaangażowania swojego nowego podopiecznego. 

 

 http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/IMG_6815_c6be81649a15e8b074aaec87ff676422.jpg

 

Łukasz obok treningów z kadrą, dla o dobrą formę także indywidualnie, na siłowni lub na rowerze. W zajęciach z trenerem Arki bierze udział w zależności od swoich ograniczeń zawodowych. 

 

A jak zaczęła się przygoda z kadrą? Od października 2011 roku po ogłoszeniu w internecie zgłosił swój akces do reprezentacji Polski niepełnosprawnych.  Założycielem i pomysłodawcą powołania tej drużyny jest student fizjoterapii - Mateusz Widłak. Trenerami są:  Marek Dragosz oraz Krzysztof Wajda (bramkarze).

 

Drużyna ta spotyka się raz w miesiącu w Warszawie . Trenujący w niej pochodzą  z całej Polski.  Po wypadkach , nowotworach i z wadami wrodzonymi tak jak Łukasz .

 

Zasady gry są następujące: W polu osoby grają o kulach ( zakaz dotykania piłki kulą i kikutem). Bramkarz także nie może bronić kikutem , jedynie zdrową ręka i nie może opuszczać pola karnego. Takie przewinienia skutkują bowiem rzutem wolnym lub czerwoną kartką .
 
Mimo, że nasza kadra jest powołana nie tak dawno to jest  11 drużyną na świecie ! Tak było na Mistrzostwach Świata w Rosji w 2012 roku, gdzie wygrał Uzbekistan, pokonując gospodarzy.

 

Sukcesy naszej kadry to właśnie wygrana  z Japonią na MŚ , a wcześniej na turnieju w Anglii - 2 miejsce ( wygrana z Niemcami 4:0  i 2x razy z Irlandią 2:0 oraz 2:1) .

 

Warto dodać, że powstają w Europie kolejne reprezentacje  min. Holandia , Belgia , Włochy. W Turcji zarejestrowanych jest ponad 300 zawodników.


http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/IMG_6818_52660c6873fb0d2ef045d7bedec3ec26.jpg
 
Link promujący naszą drużynę i dyscyplinę.
 
http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/IMG_6819_7e076e73a0b6a612a9feecc2bcfe834e.jpg
 

Łukasz podkreśla, że całe swoje życie starał się działać tak jak inni, bez taryfy ulgowej! Nigdy nie odpuszczałem! - mówił.

 

Chciałby wypromować Ampfutbol - taka jest też oficjalna strona naszej reprezentacji wspieranej przez PZPN i Ministerstwo Sportu.

 

Uważam, że sport jest najlepszą formą rehabilitacji  fizycznej oraz umysłowej.  Nawet tak jak dzisiaj  gdy było zimno i padał śnieg z deszczem .  30-40 min wysiłku nawet dla mnie z " jedną ręką" to "pestka".

 
Dziękuję wszystkim życzliwym osobom z Arki za możliwość dania mi szansy . Jest to pozytywny przykład dla innych. Wszystko podsumuję słowami trenera Marka Dragosza :" Piłka jest w głowie, a nie w nogach ".

 

My podajemy przykład Łukasza, wszystkim, którzy czasami wątpią i zastanawiają się nad tym, czy warto "poświęcić" się dla swojej pasji, czy lepiej spędzać np.  czas przed komputerem lub telewizorem...

 

Ma swoje cele i marzenia. Te najbliższe to  w sobotę 13 kwietnia dwumecz z reprezentacją Francji, a trochę poźniej Mistrzostwa Świata w Meksyku i Mistrzostwa Europy w Turcji!

 

Warto dodać, że ostatni trening naszej kadry przed meczami z Francją, a zarazem mecz pokazowy, odbędzie się na głównej płycie Stadionu Narodowego!

 

Brawo Łukasz! Powodzenia!

 

tryb

 

 

 
Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia