25.10.2012

Nasi rywale w liczbach: GKS Katowice

Poprzednie spotkanie na własnym stadionie z Olimpią Grudziądz nie przyniosło punktów żółto - niebieskim. Okazją do poprawy bilansu punktowego będzie sobotnie spotkania z GKS Katowice. "Gieksa" po 13 kolejkach zgromadziła 14 punktów na swoim koncie i zajmuje 13 miejsce w tabeli.

W zespole Rafała Góraka w przerwie letniej doszło do kilku zmian w kadrze. Zespół wzmocnili głównie zawodnicy zespołu juniorów oraz z niższych lig. Jedynym zawodnikiem ze znanym nazwiskiem był Grzegorz Fonfara. Natomiast zespół z Katowic opuścili m.in.: Damian Chmiel, Tomasz Hołota, Krzysztof Kozik, Kamil Szymura oraz Mateusz Zachara.

Bilans spotkań GKS Katowice w sezonie 2012/2013: 4 zwycięstwa  – 2 remisy – 7 porażek
U siebie: 3 zwycięstwa – 2 remisy – 4 porażki
Na wyjeździe: 1 zwycięstwo – 0 remisów – 3 porażki

Pierwsze trzy spotkania ligowe podopieczni Rafała Góraka rozegrali na własnym stadionie. Zdobyli w nich jedynie dwa punkty, po remisach 1:1 z Wartą Poznań oraz Cracovią. Pierwsze zwycięstwo przyszło na własnym stadionie z Kolejarzem Stróże, Gieksa wygrała 2:0. Kolejne trzy spotkania to porażki z Zawiszą, Termalicą oraz Flotą. W kolejnych trzech spotkaniach katowiczanie wygrali, najpierw z Polonią Bytom 4:2, Sandecją 2:0 oraz z GKS Tychy 2:1. W ostatnich dwóch kolejkach GKS przegrał, najpierw z Miedzią na własnym stadionie 0:2, a w ostatniej kolejce z Okocimskim 1:2.

Gieksa na wyjeździe zdobyła zaledwie 3 punkty po wygranej nad Sandecją. Na własnym stadionie bilans wygląda lepiej - 11 zdobytych punktów. W poprzednim sezonie Arka dwukrotnie zremisowała z Katowicami, najpierw na wyjeździe 0:0, a następnie u siebie 1:1. Bramki w tamtym meczu zdobyli Piotr Kuklis i Mateusz Zachara.

Bilans bramek: 16 strzelonych – 19 straconych
U siebie: 12 strzelonych – 12 straconych
Na wyjeździe: 4 strzelone – 7 straconych

Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 13                                    Bramki stracone z akcji: 17
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 3                    Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 5                          Bramki stracone w 1. połowie: 10
Bramki strzelone w 2. połowie: 11                        Bramki stracone w 2. połowie: 9

Bilans bramkowy drużyny Rafała Góraka jest ujemny. Na własnym stadionie bramki się bilansują, po 12 bramek zdobytych i straconych. Na wyjeździe katowiczanie zdobyli zaledwie 4 bramki, a stracili 7.  Z rzutów karnych Gieksa zdobyła 3 bramki a 1 straciła. Jedna bramka stracona została po bramce samobójczej. Ponad dwukrotnie więcej bramek GKS zdobywa w drugich częściach spotkań. Natomiast więcej bramek traci w pierwszych połowach meczów.

5

Jeżeli chodzi o czasy strzelanych bramek to najmniej padło ich w dwóch pierwszych kwadransach pierwszych połów - po 1 bramce. Natomiast najwięcej, bo 6 goli zdobyli w końcówkach meczów. W przypadku bramek traconych to najmniej padło ich w dwóch pierwszych kwadransach drugich połów - po 2 bramki. Natomiast najwięcej bramek straconych zostało w końcówkach spotkań - 5 goli.

Statystyki zawodników:

Adrian Napierała - 1170 minut (13 meczów),
Przemysław Pitry - 1080 (12 meczów),
Kamil Cholerzyński - 901 minut (11 meczów).

Najlepsi strzelcy:
Przemysław Pitry - 8 bramek,
Adrian Napierała, Deniss Rakels - po 2 bramki.

Marcin Pietroń - 5 żółtych kartek (2 czerwone kartki po dwóch żółtych)
Adrian Napierała, Przemysław Pitry, Krzysztof Wołkowicz - po 4 żółte kartki.

Wśród statystyk indywidualnych, pod względem ilości minut na boiskach 1 ligi przewodzi Adrian Napierała. Rozegrał on wszystkie dotychczasowe spotkania w pełnym wymiarze czasowym, jednak w Gdyni nie zagra z powodu 4 żółtej kartki, którą otrzymał w ostatniej kolejce. 12 pełnych spotkań rozegrał natomiast najlepszy strzelec GKS - Przemysław Pitry, który jest także najlepszym strzelcem drużyny z Katowic - 8 bramek. Cztery z nich zdobył w spotkaniu z Polonią Bytom, wygranym przez Gieksę 4:2. Po dwie bramki zdobyli do tej pory Adrian Napierała oraz Deniss Rakels. Najostrzej grającym zawodnikiem jest znany z występów w Gdyni Marcin Pietroń, który został 5 razy ukarany żółtym kartonikiem.

Po ostatnim spotkaniu w szeregach żółto –niebieskich panuje oczywisty niedosyt. Okazją do poprawy nastroju będzie spotkanie z GKS Katowice. Mimo nie najlepszej sytuacji w katowickim klubie, zawodnicy w każdym spotkaniu walczą o cenne punkty przybliżające do utrzymania. Mamy jednak nadzieję, że w najbliższą sobotę swoją wartość pokażą „Arkowcy” i punkty zostaną w Gdyni.

opracował: Sebastian Jędrzejewski