TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

13.01.2011

Najczęściej zadawane pytania...(cz.5) (Ekstraklasa.org)

Czy istnieje standardowa procedura organizacyjna przygotowania zawodów w Ekstraklasie? Czym zajmuje się obserwator, a za co odpowiada delegat do spraw bezpieczeństwa? Która drużyna ma pierwszeństwo wyboru strojów? Kto daje sygnał do rozpoczęcia zawodów? ... czyli wszystko o organizacji zawodów w Ekstraklasie.

Czy istnieją standardowe procedury określające zasady organizacji meczu piłkarskiej Ekstraklasy?


Tak. Określają one obowiązki i uprawnienia organizatora zawodów, delegata ds. bezpieczeństwa, obydwu zespołów oraz sędziów. Procedura ta określa także terminy, w jakich na zawody powinni przybyć sędziowie, obie drużyny, delegat ds. bezpieczeństwa oraz inne osoby funkcyjne.

Czy przed meczem odbywają się jakieś spotkania, podczas których ustalane są szczegóły organizacyjne?

Procedury obowiązujące w Ekstraklasie są zbliżone do stosowanych przez UEFA w rozgrywkach pucharowych, jednakże z pewną modyfikacją dotyczącą terminu odbywania się przedmeczowego spotkania organizacyjnego, prowadzonego przez delegata. W UEFA takie spotkanie jest przeprowadzane w godzinach porannych przed zawodami, zaś w Ekstraklasie rozpoczyna się na trzy godziny przed meczem. Spotkanie odbywa się na stadionie, na którym rozgrywany jest mecz. Prowadzącym spotkanie jest delegat ds. bezpieczeństwa PZPN, a uczestniczą w nim przedstawiciele obydwu klubów, osoby odpowiadające za bezpieczeństwo widzów (kierownik ds. bezpieczeństwa, przedstawiciele służb porządkowych i informacyjnych), zazwyczaj także przedstawiciel policji, oraz - jeśli delegat uzna to za niezbędne - spiker zawodów. W sytuacji, gdy na zawodach spodziewana się obecność ponad 200 kibiców drużyny przyjezdnej, w spotkaniu musi wziąć udział także przedstawiciel klubu gościa, odpowiedzialny za sprawy dotyczące kibiców.

Co jest omawiane w trakcie takiego spotkania?

Procedura jest bardzo szczegółowa, a jej celem jest prawidłowe przygotowanie zawodów i wyeliminowanie zgłoszonych problemów. W pierwszej części spotkania delegat sprawdza czy klub gospodarz posiada wszystkie niezbędne dokumenty pozwalające na przeprowadzenie imprezy masowej, sprawdza informacje dotyczące stanu obiektu, jego pojemności, spodziewanej liczby widzów oraz liczby służb porządkowych i informacyjnych (zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych).

Sprawdzane są też inne bardzo ważne elementy pozwalające na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie imprezy, między innymi: liczba i przepustowość bramek wejściowych na stadion, liczba punktów depozytowych, rezerwowe zasilanie prądem, sprawność bram ewakuacyjnych, punkt pierwszej pomocy medycznej, system monitoringu.
Osobny punkt poświęcony jest logistyce przyjazdu kibiców gości gdzie doprecyzowywane są wszelkie informacje dotyczące spodziewanej liczby tych kibiców, czasu ich przyjazdu i odjazdu (standardowo jeżeli zorganizowana grupa kibiców gości liczy do 200 osób powinna przyjechać na stadion nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem zawodów / pomiędzy 200 a 400 osób - nie później niż półtorej godziny przed rozpoczęciem zawodów / powyżej 400 osób - nie później niż dwie godziny przed rozpoczęciem zawodów. Sprawdza się też przygotowanie i zabezpieczenie sektora dla kibiców gości (miejsce sektora, właściwe oddzielenie od sektorów zajmowanych przez kibiców gospodarzy, bufety i sanitariaty).

Czy sędziowie też uczestniczą w takim spotkaniu?

Nie w całym. Po przybyciu na obiekt (nie później niż dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem) sędziowie powinni przede wszystkim dokonać wstępnej lustracji obiektu, stanu murawy, ławek rezerwowych itp. Po dokonaniu lustracji obowiązkiem arbitrów jest uczestnictwo w spotkaniu w części dotyczącej spraw sędziowskich (90 minut przed zawodami). Wtedy sędziowie w obecności przedstawicieli klubów sprawdzają stroje zawodników oraz zgłaszają swoje uwagi (np. co do stanu murawy, niewłaściwego ustawienia elementów reklamowych bądź rozmieszczeni sprzętu TV - kamer, mikrofonów kierunkowych itp.), przypominają przepisy (np. dotyczące zasad zachowania się w strefie technicznej, czy obowiązku zdejmowania przez zawodników obrączek i innych elementów biżuterii, mogących spowodować kontuzję przeciwnika). Sędziowie mogą także nakazać rozegranie zawodów piłkami w kolorze pomarańczowym (model zimowy) czy zastosowanie innego niż biały pigmentu do wyznaczenia wszystkich linii na boisku tak by wyraźnie kontrastowały ze śniegiem.

Co się stanie, jeżeli obydwa zespoły będą chciały wystąpić w meczu w takich samych kolorach koszulek? Czy sędzia zezwoli na to?

Sędzia nie zezwoli na to na pewno, a trzeba pamiętać, iż ostateczna decyzja o dopuszczeniu strojów do zawodów zależy właśnie od niego. Aby uniknąć konfliktowej i stresującej sytuacji drużyny przygotowują swoje stroje kolorystycznie w taki sposób, aby nie dochodziło do kolizji. Każdy zespół jest zobowiązany do przygotowania dwóch kompletów strojów, wcześniej zatwierdzonych przez Ekstraklasę SA, która przed sezonem wysyła do klubów zdjęcia wszystkich zatwierdzonych kompletów strojów klubowych.

Załóżmy, że obydwa zespoły będą chciały zagrać w czerwonych strojach, twierdząc, że są to ich tradycyjne stroje i nikt nie będzie chciał ustąpić? Komu sędzia nakaże zmianę kolorystyki strojów i grę w innym komplecie?

Pierwszeństwo wyboru kolorów należy do gospodarza. Regulamin strojów meczowych mówi, iż gospodarze powinni występować w strojach pierwszego wyboru, którym są tradycyjne barwy klubowe. W przypadku, gdy kolor strojów gospodarzy będzie kolidować z kolorem strojów gości, to goście muszą użyć drugiego kompletu.

Czy jest możliwe, aby gospodarze zagrali w strojach drugiego wyboru?

Tak, ale wyłącznie w sytuacji, gdy obydwa komplety strojów gości kolidują kolorystycznie z podstawowym kompletem strojów gospodarzy. Trzeba pamiętać, iż goście zobowiązani są przywozić dwa odmienne kolorystycznie komplety strojów na zawody; niedopełnienie tego obowiązku stanowi poważne naruszenie regulaminu i podlega karze dyscyplinarnej.

Sędziowie zatwierdzili już stroje, przekazali informacje organizacyjne przedstawicielom zespołów i co się dzieje dalej?

Po zatwierdzeniu strojów przedstawiciele klubów wypełniają protokoły przedmeczowe ze składami zawodników i zwracają je sędziom nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem zawodów. Co ciekawe, po oddaniu sędziemu protokołu trener nie może już dokonać w nim zmian. Oznacza to , iż np. w przypadku kontuzji na rozgrzewce jednego z zawodników nie można już dopisać dodatkowego piłkarza do protokołu, chyba że kontuzji uległ bramkarz.

Czy to już koniec spotkania organizacyjnego?

Zasadniczo tak. Delegat, jeżeli uzna, iż cały porządek spotkania został wyczerpany, może zakończyć procedurę i zamknąć spotkanie.

Czy istnieje jakiś standardowy dokument, który wypełnia delegat?

Istnieje jeden standardowy dokument, określający krok po kroku procedurę przedmeczowego spotkania organizacyjnego. Delegat musi przesłać ten dokument po zawodach do Ekstraklasy SA wraz ze szczegółowym raportem, w którym opisuje zdarzenia meczowe. Z wzorami tych dokumentów można się zapoznać na naszej oficjalnej stronie internetowej (www.ekstraklasa.org / zakładka "DLA MEDIÓW" / Podręcznik Ekstraklasy SA (2010-2011) ).

Często padało tu słowo "delegat". Czy jest to ta sama osoba co "obserwator"?

To są dwie różne osoby i mają zupełnie odmienny zakres obowiązków. Obserwator jest osobą, która jest delegowana przez Kolegium Sędziów PZPN, a jej zadaniem jest wyłącznie ocena pracy sędziów w meczu. Na zawodach Ekstraklasy nie ma on nic wspólnego z obowiązkami delegata. Delegat, a konkretnie delegat ds. bezpieczeństwa, jest osobą desygnowaną przez Wydział ds. Bezpieczeństwa PZPN, odpowiedzialną za sprawy dotyczące prawidłowej organizacji zawodów, jej oceny oraz za odnotowanie wszelkich przypadków naruszenia bezpieczeństwa oraz innych procedur, określonych przepisami Ekstraklasy SA oraz PZPN. Lista osób mających uprawnienia delegata na zawodach Ekstraklasy jest zatwierdzana przez PZPN w porozumieniu z Ekstraklasą SA.

Czy istnieje procedura dotycząca rozpoczęcia zawodów. Kto daje znak, że dane zawody mogą się już rozpocząć?

Wszystkie mecze Ekstraklasy są transmitowane na żywo i muszą rozpoczynać się o wyznaczonej godzinie. Opóźnienie rozpoczęcia zawodów może doprowadzić do tego, iż transmisja nie zostanie przeprowadzona, a widzowie jej po prostu nie obejrzą. Ramówki telewizyjne są bardzo napięte, a często zdarza się, że mecz Ekstraklasy jest zaplanowany pomiędzy transmisjami z dwóch innych lig zagranicznych. Zgranie tego wymaga ścisłej współpracy przedstawicieli stacji transmitującej z delegatem, sędziami oraz obydwoma zespołami. Dlatego też ustalono następujący harmonogram działań przed rozpoczęciem meczu:

- Do 10 minut przed rozpoczęciem meczu (RM) - rozgrzewka zawodników;
- 10 min przed RM - powrót zawodników do szatni;
- 5 minut przed RM - ustawienie zawodników w tunelu;
- 4 minuty przed RM - wyjście zawodników na boisko;
- 3 minuty przed RM - prezentacja przedmeczowa;
- 2 minuty przed RM - ewentualne zdjęcie przedmeczowe;
- 1 minuta 20 sek. przed RM - losowanie

Potem przedstawiciel stacji telewizyjnej w porozumieniu z delegatem dają sędziemu znak, że zawody mogą się już rozpocząć.
Aby uniknąć jakichkolwiek opóźnień, wszelkie dodatkowe wydarzenia przedmeczowe (ceremonie wręczania nagród, minuta ciszy, akcje charytatywne itp.) muszą być przed zawodami zgłaszane do Ekstraklasy SA. Poinformowani o takich wydarzeniach muszą też być delegat ds. bezpieczeństwa, sędziowie, przedstawiciele obu zespołów, spiker i przedstawiciele telewizji transmitującej zawody - właściwa koordynacja ich pracy pozwala na modyfikację powyższego standardowego harmonogramu działań tak by zawody rozpoczęły się w pierwotnie wyznaczonej godzinie.

Ekstraklasa.org







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia