28.01.2024

Sparing nr 2: Arka - FC Budućnost Podgorica 0:2

W drugim sparingu w Turcji rywalem żółto-niebieskich był mistrz Czarnogóry oraz aktualny lider tabeli 1 ligi w tym kraju - FK Budućnost Podgorica. Spotkanie zakończyło się wygraną rywali 2:0 (0:0).

Sparing #2 zima 2024

Arka Gdynia - FK Budućnost Podgorica 0:2 (0:0)

Bramki: Bojović 56', Mujan 58'

Arka: Chudy (61' Depka) - Stolc, Wereszczak, Dobrotka, Gojny - Borecki, Milewski (77'  Hafez), Zieliński (73' Staniszewski)- Gaprindaszwili, Czubak, Jurkiewicz (73" Sawicki)

W drugim sparingu zagrali zawodnicy, którzy wczoraj oglądali występ pierwszej grupy w meczu przeciwko drużynie FC Struga. Tym razem mecz odbył się na nieco dalej położonym obiekcie Ekodizayn Football Center. Tu warunki były także znakomite do gry: świetna pogoda oraz idealnie przygotowane boisko. Grę utrudniał nieco silny wiatr lecz nie wpływało to na przebieg spotkania.

Arka od początku osiągnęła przewagę. W 4. min. dobrą akcje lewym skrzydłem przeprowadził Dawid Gojny, który został sfaulowany pod polem karnym przeciwnika. Po dośrodkowaniu z wolnego Gaprindaszwilego Arkowcy nie zagrozili jednak bramkarzowi rywali. Ponadto, po kolejnej akcji aktywnego "Goja", rywal po faulu zapracował na żółtą kartkę.

W 9. min. po akcji Tornike prawą stroną wywalczyliśmy rzut rożny. Po rozegraniu na krótko i dośrodkowaniu Gojnego wydawało się, że piłka trafiła w rękę któregoś z zawodników Buducnosti. Sędzia nie przerwał gry, rywale wyszli z kontrą, jednak Arkowcy zastosowali skuteczną pułapkę ofsajdową.

Po chwili kolejne dośrodkowanie Gojnego z rzutu rożnego zakończyło się wybiciem piłki przed "16", tam dopadł do niej nasz zawodnik, lecz strzelił wysoko nad bramką.  W 16. min. kolejną kartkę zaliczył zawodnik z Podgoricy, po faulu na Zielińskim.

W 21. min. zadrżeliśmy po uderzeniu zawodnika Buducnosti, który z własnej połowy, próbował pokonać wysuniętego przed bramkę Chudego. Uderzenie na szczęście było niecelne. W odpowiedzi po akcji prawą stroną Tornike dośrodkował do Czubaka, jednak jego strzał został zablokowany, a dodatkowo sędzia odgwizdał pozycję spaloną.

Generalnie pierwsze 30 minut to gra głownie w środku pola. Arka próbowała zaskoczyć rywali dograniami za linię obrony, natomiast Buducnost nastawiała się na próby kontrataku.

Nieco później dobrą akcję prawą stroną zapoczątkował Jurkiewicz, mijając dwóch rywali. Następnie po rogu rozegranym krótko przez Milewskiego i Gaprindaszwili, ten drugi wpadł w pole karne, popularną "ruletką" minął jednego z obrońców, lecz zatrzymał się na drugim rywalu, któremu chciał założyć tzw. „siatkę”.

W 40. min. szarżującego Boreckiego zdecydowaną interwencją powstrzymał jeden z rywali, w efekcie czego nasz zawodnik uderzył w okalający płot, który po zderzeniu z naszym zawodnikiem.. rozpadł się na dwie części. Na szczęście obyło się jedynie na obiciu i kilku zadrapaniach u Michała.

W końcówce I połowy Arkowcy bili dwa rzuty rożne, które kończyły się kontrami rywali. Najpierw w 42. min. niecelny strzał na bramkę Chudego oddał zawodnik z Podgoricy. Nasz bramkarz był czujny także w 44. min. po kolejnym uderzeniu z 16 metra, gdy przerzucił pikę nad bramką. Do przerwy zakończyliśmy bez goli.

Początek II polowy to świetna akcja naszego zespołu. Po centrze z prawej strony piłka trafiła do Zielińskiego, który przedłużył podanie głową do Czubaka, któremu zabrakło niewiele, aby skierować piłkę do siatki. Finalnie obrońca rywali wybił piłkę na rzut rożny.

Niestety po obiecującym początku szybko straciliśmy dwa gole. Najpierw w 56. min. po rzucie rożnym uderzeniem głową, a następnie 2 minuty później po naszym błędzie przy wyprowadzaniu piłki w defensywie i bramce napastnika w sytuacji sam na sam z Chudym.

W 61. min. bramkarza rywali po centrze Tornike, próbował pokonać uderzeniem głową Przemysław Stolc, lecz bramkarz wybił piłkę na rzut różny.

Jeszcze bliżej kontaktowej bramki był w 62. min. Groźnie uderzał Czubak, lecz jego strzał po zamieszaniu w polu karnym trafił w poprzeczkę.

Arka po stracie dwóch bramek ruszyła do przodu, lecz brakowało niestety wykończenia. Na boisku pojawili się Staniszewski oraz Sawicki, a chwilę później oczekiwany długo Hafez.

Groźnie atakowali także rywale. W 78. min. po centrze z rzutu rożnego mieliśmy uderzenie z 5 metra tuż nad naszą bramką.

W ostatnim kwadransie mimo prób z obu stron nie doczekaliśmy się zmiany wyniku. Dla naszych zawodników podobnie jak wczoraj, to była kolejna pełna jednostka, którą zaliczyli (większość po 90 minut gry), a dla sztabu materiał do analizy, który zapewne pojawi się na najbliższych odprawach.

W obu meczach mieliśmy zróżnicowane składy i na tym etapie pojawiło się u nas sporo młodzieży. Kolejny sparing Arka rozegra we wtorek. O godz. 13.00 czasu polskiego jej rywalem będzie Radnik Surdulica – 14 zespół z ub. sezonu Super Ligi Serbii.