02.07.2020

Nasi rywale: Korona Kielce

W meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy Arka zmierzy się na wyjeździe z Koroną Kielce. Podopieczni Macieja Bartoszka zajmują 15. miejsce w tabeli z dorobkiem 30 punktów.

W sezonie 2018/2019 drużyny Arki i Korony rozegrały ze sobą trzy spotkania. W dwóch meczach sezonu zasadniczego Arka przegrała po 1:2. Honorowe gole dla Arki zdobywali Damian Zbozień oraz Rafał Siemaszko. Spotkania te miały taki sam przebieg, Korona wychodziła na dwubramkowe prowadzenie, a dopiero później Arka zdobywała kontaktowego gola. Nie udało się jednak doprowadzić do remisu.

Inaczej było w meczu grupy B. Arka wygrała wówczas w Kielcach 2:0 po bramkach Marko Vejinovicia oraz Adama Marciniaka.

Pierwszy mecz rozegrany w tym sezonie Arka zremisowała z Koroną 1:1. Prowadzenie dla kielczan uzyskał w pierwszej połowie Jakub Żubrowski. Natomiast wyrównującą bramkę, po pięknym strzale z dystansu, zdobył Adam Deja. W grudniowym rewanżu Arka wygrała na wyjeździe 1:0 po golu Macieja Jankowskiego.

Sukcesy Korony Kielce:

• finalista Pucharu Polski - 2006/07
  • 5. miejsce w Ekstraklasie (3x) - 2005/06, 2011/12, 2016/17

W zimowym okienku transferowym z Korony odeszli: Ivan Jukić, Michał Dziubek (wypożyczenie), Paweł Sokół (wypożyczenie),  Michał Żyro (wypożyczenie). Do zespołu dołączyli wówczas: Johny Spike Gill, Petteri Forsell, Jacek Kiełb, D’sean Theobalds oraz Bojan Cecarić (wypożyczenie).

Kolejne zmiany kadrowe w Koronie przyniósł kwiecień, kiedy to rozwiązano kontrakty z Ivanem Marquezem i Rodrigo Zalazarem. Z kolei z końcem czerwca z drużyną rozstali się Uros Djuranović, Matej Pućko oraz wspominany wcześniej Cecarić, któremu zakończyło się wypożyczenie z Cracovii.

Bilans spotkań Korony Kielce w sezonie 2019/2020: 8 zwycięstw – 6 remisów – 19 porażek

• U siebie: 5 zwycięstw – 2 remisy – 9 porażek
  • Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 4 remisy  –  10 porażek

Wyniki rozegranych spotkań zespołu z Kielc:

1. Raków Częstochowa (w, liga) 1 - 0 Adnan Kovačević 49 (k)
10. Śląsk Wrocław (d, liga) 1 - 0 Milan Radin 79
11. ŁKS Łódź (w, liga) 1 - 4 Adnan Kovačević 43 (k)
12. Wisła Płock (d, liga) 0 - 1
13. Piast Gliwice (w, liga) 0 - 1
14. Zagłębie Lubin (d, liga) 1 - 0 Michal Papadopulos 20
15. Lech Poznań (w, liga) 0 - 0
16. Raków Częstochowa (d, liga) 3 - 0 Kamil Piątkowski 4 (s), Adnan Kovačević 26 (k), Erik Pačinda 82
25. Śląsk Wrocław (w, liga) 1 - 2 Erik Pačinda 64
26. ŁKS Łódź (d, liga) 1 - 0 Adnan Kovačević 53 (k)
27. Wisła Płock (w, liga) 4 - 1 Adnan Kovačević 30, Marcin Cebula 34, Petteri Forsell 67, Jacek Kiełb 87
28. Piast Gliwice (d, liga) 1 - 2 Petteri Forsell 14
29. Zagłębie Lubin (w, liga) 1 - 1 Ľubomír Guldan 34 (s)

***

• Korona jest najskuteczniejsza pomiędzy 31 a 45 minutą - strzeliła wówczas 6 goli.
  • Najwięcej bramek traci natomiast w drugim kwadransie pierwszej połowy i trzecim kwadransem drugiej połowy (łącznie z czasem doliczonym) - po 9 goli.
  • Korona zdobyła najmniej bramek w lidze.

Statystyki zawodników w lidze:

• Adnan Kovacević - 2787 minut (31 meczów),
  • Marek Kozioł - 2340 minut (26 meczów),
  • Ivan Marquez (24 mecze), Jakub Żubrowski (25 meczów) - 2090 minut.

Najlepszy strzelec:

• Adnan Kovacević - 5 bramek,
  • Erik Pacinda, Petteri Forsell - po 4 bramki.

• Jakub Żubrowski - 12 żółtych kartek (2x czerwona po dwóch żółtych),
  • Ognijen Gnjatić - 10 żółtych kartek i 1 czerwona kartka,
  • Mateusz Spychała - 9 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych).

W piątek przed Arką niezwykle ważny pojedynek. W tym meczu liczą się tylko trzy punkty. Liczymy, że w piątkowy wieczór Arka powtórzy zwycięstwo z pierwszego wyjazdowego meczu w Kielcach w obecnym sezonie.