07.06.2020

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 2:1!

To, co życie odebrało nam w Gdańsku, w Gdyni oddało. Arka po rzucie karnym w doliczonym czasie gry sięgnęła po trzy punkty w starciu ze Śląskiem Wrocław. Strzał Vejnovicia z jedenastu metrów co prawda obronił Putnocky, ale przy dobitce Holendra nie miał szans. Przed przerwą wynik otworzył również po rzucie karnym Chrapek, a w 82. minucie nadzieję gdynianom przywrócił strzałem głową Adam Danch.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 28. kolejka

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 2:1 (0:1)

Bramki: Danch 82', Vejinović 90+7' - Chrapek 12'(k)

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Marić, Marciniak - Kopczyński (78' Jankowski), Nalepa - Samanes (46' Siemaszko), Vejinović, Młyński - Zawada (62' Skhirtladze)

Śląsk: Putnocky - Cotugno (76' Dankowski), Puerto, Tamas, Stiglec - Zivulić, Mączyński (71' Łabojko) - Pich, Chrapek, Płacheta (80' Bergier) - Exposito

Żółte kartki: Kopczyński, Siemaszko - Zigulić, Chrapek

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

VAR: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Mecz bez udziału kibiców

0 min - Arka po trzech miesiącach wraca na swój stadion. Na stadion bez kibiców, ale z niezastąpionym gdyńskim powietrzem!

0 min - derbowe starcie nie przyniosło punktów, ale powinno pozwolić uwierzyć we własne możliwości - Arka walczyła, strzelała bramki, potrafiła być groźna. Przy poprawie gry w defensywie, zwycięstwa z pewnością staną się naszym udziałem.

0 min - trener Mamrot postanowił dziś nieco zmienić wyjściowy skład żółto-niebieskich. Wraca Damian Zbozień, który w Gdańsku musiał pauzować za kartki, a zastępujący go na prawej obronie Adam Danch tym razem pojawi się na środku obrony kosztem Helstrupa. Zmiana jest także w drugiej linii, gdzie za Jankowskiego wystąpi Samanes. Hiszpan formalnie awizowany jest do gry na prawym skrzydle, a Młyński na lewym, lecz można się spodziewać rotacji na tych pozycjach.

0 min - Śląsk przed tygodniem mógł mieć tylko nieznacznie lepsze humory od nas, bo grając u siebie z Rakowem uratował jeden punkt dzięki skutecznemu wykonaniu rzutu karnego w doliczonym czasie gry przez Chrapka.

0 min - zagrożonymi pauzą w następnym meczu na skutek nadmiaru żółtych kartek pozostają Skhirtladze i Wawszczyk - dziś obaj zaczynają mecz na ławce rezerwowych.

0 min - arbitrem głównym dzisiejszych zawodów będzie Paweł Raczkowski, a z wozu VAR wspomagać go będzie Tomasz Kwiatkowski. Obaj sędziowie przyjechali do Gdyni z Warszawy.

0 min - przy dźwiękach Roty Arkowcy wbiegli na murawę. Oczywiście zagrają dziś na żółto-niebiesko, a nasi rywale na zielono.

0 min - losowanie wskazało, ze w pierwszej połowie atakować będziemy bramkę przed trybuną GOSiR.

1 min - mecz rozpoczęli goście.

3 min - pierwsze sekundy bez konkretów, obie drużyny starają się bezskutecznie zawiązać akcję ofensywną.

4 min - pierwszy korner w tym meczu dla Arki. Próba płaskiego dogrania w pole karne przez Nalepę, Vejinović chciał odegrać do Samanesa, ale ten stracił równowagę i Śląsk wyprowadził kontrę, którą dopiero w naszej szesnastce skutecznie przerwał Marić!

5 min - po wrzuceniu piłki z autu w nasze pole karne, przed okazją stanął wbiegający tam z lewej strony Stiglec.Obrońca Śląska uderzył niecelnie.

10 min - niestety będzie rzut karny dla Śląska! Młyński faulował Picha 12 metrów od bramki...

12 min - Chrapek...i gol dla Śląska. Steinbors był bliski skutecznej interwencji, ale piłka po ręce Łotysza wpadła ostatecznie do bramki.

15 min - indywidualna akcja Nalepy, który z dryblingiem wszedł w pole karne gości. Wybitą spod jego nóg piłkę dopadł Młyński, który chciał uderzyć technicznie w kierunku dalszego słupka, ale nie wyszła mu ta próba.

16 min - znów dobra akcja gdynian. Vejinović precyzyjnie podał do Zawady, który wszedł z piłką z prawej strony w pole karne Śląska i zdecydował się na mocny płaski strzał, który wyłapał Putnocky.

20 min - indywidualna akcja Exposito zakończyła się niecelnym uderzeniem z 20 metrów. Piłka poleciała kilka metrów nad bramką Steinborsa.

25 min - długo piłka pozostawała w polu karnym Arki, gracze z Wrocławia nie potrafili jednak oddać strzału, ani celnie podać, lecz futbolówka wciąż pozostawała pod ich nogami. Ostatecznie wszystko skończyło się bardzo nieudaną próbą zagrania przez Płachetę.

29 min - stały fragment gry. Mączyński z rzutu wolnego spod linii bocznej zacentrował w nasze pole karne, gdzie Steinbors skutecznym piąstkowaniem oddalił niebezpieczeństwo.

32 min - Chrapek zdecydował się na uderzenie z 18 metrów, lecz nie miał z nim problemów Steinbors.

33 min - precyzyjna centra Marciniaka w pole karne. Zawada główkował, ale chybił o pół metra!

35 min - Płacheta przejął piłkę od Nalepy i zdecydował się na strzał z 18 metrów. Trafił w słupek!

42 min - zagranie Płachety w naszym polu karnym przejął Pich, który mimo asysty obrońcy zdołał oddać strzał, lecz niecelny.

43 min - rzut rożny dla Arki. Dośrodkowanie Nalepy wybili obrońcy gości.

43 min - Śląsk wyprowadził szybką kontrę. Pomknął z piłką Płacheta, który dostrzegł nadbiegającego Mączyńskiego, a były reprezentant Polski przy próbie strzału został zablokowany.

45+1 min - Nalepa zacentrował z lewego skrzydła w kierunku dalszego słupka, gdzie obrońca w ostatniej chwili wyprzedził Zawadę! Arce należał się jeszcze rzut rożny, ale arbiter nie pozwolił na jego wykonanie i zaprosił zawodników do szatni.

PRZERWA - niepomyślny wynik dla Arki po 45 minutach nie oznacza, że w tym spotkaniu już nic dobrego się dla nas nie wydarzy. Podopiecznym trenera Mamrota na razie brakuje konkretów w polu karnym wrocławian, choć potrafiliśmy skonstruować tam obiecujące akcje. Śląsk oczywiście pozostaje zespołem bardzo groźnym, szczególnie niebezpiecznie wyglądają wyprowadzane spod własnego pola karnego kontrataki, więc trzeba bardzo uważać, aby jeszcze bardziej nie skomplikować sobie sytuacji w tym spotkaniu. Liczymy na odmianę gry żółto-niebieskich, podobnie jak to miało miejsce przed tygodniem w Gdańsku i odwrócenie losów spotkania.

Do wejścia na boisko od początku drugiej połowy gotowy jest Rafał Siemaszko, który najprawdopodobniej zastąpi Santiego Samanesa.

46 min - Arkowcy wznowili grę. Zmiana Sanamesa na Siemaszkę stała się faktem.

46 min - Marciniak dobrze wybija piłkę posłaną w nasze pole karne przez Stigleca.

49 min - świetne podanie Vejinovicia do Nalepy ponad głową obrońcy. Niestety Michała uprzedził Tamas, który wybił piłkę.

52 min - ładna akcja Młyńskiego do linii końcowej. Próba dogrania na ósmy metr zostało przecięte i mamy rzut rożny.

53 min - mocno wstrzelona piłka przez Nalepę z narożnika boiska dotarła do Vejinovicia, który po jej przyjęciu przed szesnastką wydawało się, że był faulowany, ale sędzia nie przerwał gry.

58 min - Kopczyński pociągnięciem za koszulkę przerwał akcję Chrapka i otrzymał żółtą kartkę.

59 min - mocny strzał Vejinovicia z prawej strony pola karnego obronił z kłopotami Putnocky.

60 min - Steinbors pewnie przejmuje wysokie dośrodkowanie Stigleca z rzutu wolnego.

62 min - druga zmiana w Arce. Za Zawadę pojawił się Skhirtladze.

69 min - strzał Skhirtladze sprzed pola karnego zablokowany.

70 min - indywidualna akcja Nalepy sfinalizowana została uderzeniem ponad poprzeczką bramki Putnocky'ego

71 min - Łabojko zmienił Mączyńskiego.

72 min - żółta kartka dla Siemaszki

73 min - wydawało się, że Vejinović wyjdzie sam na sam z Putnocky'm, ale w ostatniej chwili piłkę spod nóg Holendra wybił Puerto!

73 min - i znów mogło być groźnie, gdyby Siemaszki w polu karnym nie uprzedził Tamas!

76 min - Dankowski zastępuje Cotugno.

77 min - powalony nieopodal lewego narożnika pola karnego Śląska był Vejinović. Okazja dla Arki ze stałego fragmentu gry.

77 min - dobre zagranie z rzutu wolnego Nalepy dociera do głowy Zbozienia, ale czujność zachował Putnocky i wyłapał to uderzenie!

78 min - ostatnia zmiana w Arce. Za Kopczyńskiego na boisku melduje się Jankowski.

79 min - Marciniak miał okazję na precyzyjne dogranie z lewej strony pola karnego, lecz piłkę zmierzającą do Siemaszki przejął bramkarz Śląska.

80 min - Bergier wchodzi za Exposito.

82 min - znów stały fragment gry. Rzut wolny wykonał Nalepa, a goście ratują się wybiciem piłki za linie końcową!

82 min - goooolll dla Arki! Nalepa dośrodkował z rzutu rożnego, a precyzyjny strzał głową oddał Danch!!!

84 min - Steinbors! Ależ interwencja Steinborsa, który obronił strzał przewrotką Łabojki! A wszystko stało się po rzucie rożnym wykonanym przez Płachetę.

86 min - kolejny korner dla Arki. Tym razem wybili piłkę gospodarze, ale na 18 metrze dopadł jej Vejinović. Holender uderzył płasko, mocno, ale metr obok słupka!

87 min - niecelny strzał z dystansu Picha.

88 min - i kolejny rzut rożny dla Arki. I było groźnie! Sięgnął piłkę Danch, a trzy metry przed bramką bliski skierowania jej do siatki był Siemaszko! Niestety nie zaspali obrońcy Śląska, a konkretnie Puerto!

90 min - Skhirtladze pada w polu karnym Śląska, ale gwizdek sędziego milczy!

90+1 min - Znów rzut rożny wykonał Nalepa, Jankowski powalczył w powietrzu, a piłkę przed pole ma karnym przejął Vejinović i huknął jak z armaty w poprzeczkę!

90+2 min - żółta kartka dla Zigulića, a po chwili dla Chrapka.

90+3 min - i znów rzut rożny dla Arki, tym razem poradzili sobie goście. Jest jednak analiza VAR!

90+5 min - karny dla Arki!!! Było zagranie ręką Puerto!

90+6 min - Vejinović... goooollll dla Arki! Strzał Marko obronił Putnocky, ale Vejinović sam dobił piłkę!!!

90+8 min - sędzia wciąż tego nie kończy!

KONIEC - przed tygodniem Arka w ostatnich minutach wypuściła z rąk lokalnego rywala, dziś w końcówce to zwycięstwo wyrwała z rąk Śląska Wrocław. Znów pokonywaliśmy rywali po stałych fragmentach gry, choć formalnie trafienie Vejinovicia z doliczonego czasu gry nie padło bezpośrednio z rzutu karnego lecz po dobitce. Wcześniej podręcznikowo rzut rożny wykonał Nalepa, a Danch zdobył gola kontaktowego. Wreszcie szczęście uśmiechnęło się do Arki i żółto-niebiescy sięgają po arcyważne trzy punkty w kontekście walki o utrzymanie!