23.02.2020

PKO Ekstraklasa: 23. kolejka za nami

Choć niejedna osoba po 45 min. widziała już Arkę w 1. lidze, to żółto-niebiescy pokazali charakter i w mijającej kolejce odnieśli arcyważne zwycięstwo z Rakowem. W tabeli wciąż prowadzi Legia.

Na taki wynik fani żółto-niebieskich czekali od dawna. Serię gier oznaczoną numerkiem 23 przy Olimpijskiej wspominać będziemy długo. Wielki comeback, który zaliczyli piłkarze trenera Rogicia, po raz ostatni udał się Arce w 2015 roku, kiedy to jeszcze w pierwszoligowych realiach udało się uciec spod topora Dolcana Ząbki i wygrać 3:2.

Pierwsza połowa sobotniego starcia nie zapowiadała jednak takiego obrotu spraw. Goście objęli prowadzenie już w 4 min. po skutecznie egzekwowanym rzucie wolnym Szczepańskiego tuż sprzed pola karnego. Kilka minut później Steinborsa uratowała poprzeczka. Częstochowianie zdominowali pierwszą odsłonę spotkania pieczętując przewagę po rzucie rożnym, kiedy to drugą bramkę w 39 min. zdobył Petrášek.

Początek drugiej połowy nie przyniósł znaczącej zmiany, dlatego między 60, a 65 min. szkoleniowiec gdynian zdecydował się na zmiany i posłał w bój Mihajlovicia, Serrarensa oraz Kopczyńskiego. Dało to efekt w postaci bramki Młyńskiego, któremu idealnie na głowę futbolówkę dograł Marciniak. Szaleństwo w Gdyni zaczęło się w 88 min., kiedy to zdobywca pierwszego gola dograł futbolówkę Vejinoviciowi, a ten perfekcyjnym strzałem idealnie "zerwał pajęczynę" trafiając w samo okienko bramki. Cztery minuty później Arkowcy przeprowadzili koronkową akcję, którą pięknym strzałem po indywidualnym zrywie zakończył Mihajlović. Piłka uderzona od słupka zatrzepotała w siatce powodując euforię ponad 4 tysięcy sympatyków, którzy zgromadzili się na Stadionie Miejskim w Gdyni.

23. kolejka PKO Ekstraklasy rozpoczęła się w Łodzi, gdzie ŁKS zremisował bezbramkowo z Pogonią Szczecin. Najlepszą okazję do zdobycia bramki w doliczonym czasie gry mieli Portowcy. Po faulu w polu karnym sędzia wskazał na "wapno", jednak Kožulj przerzucił piłkę nad bramką gospodarzy. O wygranej w drugim piątkowym spotkaniu zadecydowały szybko strzelone bramki. Śląsk prowadził z Górnikiem 2:0 po trafieniach Štigleca z 3 i Raičevicia z 6 min. Honorowe trafienie dla zabrzan to dzieło samobójcze Puerto w 84 min.

W sobotę, poza Arką, wygrała liderująca tabeli Legia i mistrz Polski Piast Gliwice. W stolicy poległa Jagiellonia, która pomogła warszawianom otwierając dla nich wynik samobójczym trafieniem Přikryla w 7 min. Potem dwukrotnie trafił Kanté (30 oraz 57 min.), dzieło zaś zwieńczył w doliczonym czasie gry Pekhart. Do pokonania "Pasów" Piastowi wystarczyła jedna bramka, której autorem w 59 min. został Milewski, co było efektem dobrej gry w drugiej połowie spotkania.

Wisła Płock zremisowała 1:1 z Zagłębiem Lubin w spotkaniu otwierającym niedzielne mecze. Do siatki gospodarzy trafił Bohar w 70 min. Pięć minut później remis uratował Gjertsen. W spotkaniu ważnym dla ułożenia dolnych rejonów tabeli Wisła Kraków wygrała 2:0 z Koroną Kielce. Dla "Białej Gwiazdy" gole zdobyli Buksa, w 5 min. gry oraz Błaszczykowski, w 63 min.

W ostatnim meczu Lech Poznań  wygrał z Lechią Gdańsk 2:0. "Kolejorz" dominował na boisku, oddał aż 12 celnych strzałów, od 51 min. grał w przewadze i udokumentował to zdobyciem dwóch bramek w ostatnich 10 minutach gry.

Po 23. kolejkach PKO Ekstraklasy w tabeli prowadzi Legia przed Cracovią i Pogonią.

Komplet wyników 23. kolejki PKO Ekstraklasy:

22 lutego 2020, 15:00 - Gdynia (Stadion Miejski)
Arka Gdynia 3-2 Raków Częstochowa
Mateusz Młyński 72, Marko Vejinović 88, Nemanja Mihajlović 90 - Miłosz Szczepański 4, Tomáš Petrášek 39

Arka: 1. Pavels Šteinbors - 33. Damian Zbozień, 3. Christian Maghoma, 4. Douglas Bergqvist, 17. Adam Marciniak - 35. Mateusz Młyński, 16. Adam Deja, 14. Michał Nalepa (66, 15. Michał Kopczyński), 10. Marko Vejinović, 7. Maciej Jankowski (60, 77. Nemanja Mihajlović) - 29. Oskar Zawada (64, 91. Fabian Serrarens).

Raków: 29. Jakub Szumski - 14. Kamil Kościelny, 2. Tomáš Petrášek, 33. Jarosław Jach - 7. Fran Tudor, 10. Igor Sapała, 17. Petr Schwarz, 30. Miłosz Szczepański (84, 13. Piotr Malinowski), 20. Marko Poletanović (64, 18. Rusłan Babenko), 27. Daniel Bartl (77, 4. Kamil Piątkowski) - 9. Sebastian Musiolik.

żółte kartki: Nalepa, Kopczyński, Maghoma.
sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).
widzów: 4367.
---------------------------------------------------------------------------

21 lutego 2020, 18:00 - Łódź (Stadion Miejski)
ŁKS Łódź 0-0 Pogoń Szczecin

ŁKS: 1. Arkadiusz Malarz - 21. Jan Grzesik, 17. Carlos Moros Gracia, 5. Maciej Dąbrowski, 92. Tadej Vidmajer - 10. Antonio Domínguez, 42. Dragoljub Srnić, 6. Maciej Wolski (72, 14. Ricardo Guima), 19. Michał Trąbka, 16. Adam Ratajczyk (82, 26. Przemysław Sajdak) - 9. Samu Corral (46, 99. Jakub Wróbel).

Pogoń: 1. Dante Stipica - 22. David Stec, 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 23. Benedikt Zech, 77. Ricardo Nunes - 10. Srđan Spiridonović (79, 17. Zvonimir Kožulj), 28. Tomás Podstawski, 8. Damian Dąbrowski, 27. Sebastian Kowalczyk, 25. Paweł Cibicki (78, 11. Soufian Benyamina) - 7. Michális Maniás (70, 29. Marcin Listkowski).

żółte kartki: Domínguez, Grzesik, M.Dąbrowski - Triantafyllópoulos.
sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń).
widzów: 5150.

W 90. minucie Zvonimir Kožulj (Pogoń) nie wykorzystał rzutu karnego (strzelił nad bramką).

21 lutego 2020, 20:30 - Wrocław (Stadion Miejski)
Śląsk Wrocław 2-1 Górnik Zabrze
Dino Štiglec 3, Filip Raičević 6 - Israel Puerto 84 (s)

Śląsk: 1. Matúš Putnocký - 18. Lubambo Musonda, 5. Israel Puerto, 23. Diego Živulić, 4. Dino Štiglec - 7. Róbert Pich (80, 25. Damian Gąska), 29. Krzysztof Mączyński, 21. Jakub Łabojko, 6. Michał Chrapek, 8. Przemysław Płacheta (90, 24. Piotr Samiec-Talar) - 11. Filip Raičević (69, 9. Erik Expósito).

Górnik: 84. Martin Chudý - 23. Mateusz Matras, 2. Przemysław Wiśniewski, 5. Paweł Bochniewicz, 64. Erik Janža - 33. Erik Jirka (74, 7. David Kopacz), 22. Szymon Matuszek (46, 8. Alasana Manneh), 15. Roman Procházka, 21. Piotr Krawczyk (46, 10. Łukasz Wolsztyński), 9. Jesús Jiménez - 17. Igor Angulo.

sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce).
widzów: 8196.

22 lutego 2020, 17:30 - Warszawa (Stadion Wojska Polskiego)
Legia Warszawa 4-0 Jagiellonia Białystok
Tomáš Přikryl 7 (s), José Kanté 30, 57, Tomáš Pekhart 90

Legia: 1. Radosław Majecki - 29. Marko Vešović, 5. Igor Lewczuk (77, 44. William Rémy), 4. Mateusz Wieteska, 14. Michał Karbownik - 22. Paweł Wszołek (89, 77. Mateusz Praszelik), 8. Walerian Gwilia, 7. Domagoj Antolić, 82. Luquinhas, 18. Arvydas Novikovas - 20. José Kanté (72, 9. Tomáš Pekhart).

Jagiellonia: 1. Dejan Iliev - 2. Andrej Kadlec, 17. Ivan Runje, 25. Bogdan ?îru, 19. Böðvar Böðvarsson - 14. Tomáš Přikryl (46, 8. Ariel Borysiuk), 26. Martin Pospíšil, 6. Taras Romanczuk, 11. Jesús Imaz, 27. Bartłomiej Wdowik (64, 16. Przemysław Mystkowski) - 21. Jakov Puljić (46, 10. Juan Cámara).

żółte kartki: Puljić, ?îru.
sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola).
widzów: 17 000.

22 lutego 2020, 20:00 - Gliwice (Stadion Miejski)
Piast Gliwice 1-0 Cracovia
Sebastian Milewski 59

Piast: 26. František Plach - 28. Bartosz Rymaniak, 88. Uroš Korun, 4. Jakub Czerwiński, 2. Mikkel Kirkeskov - 21. Gerard Badía (87, 20. Martin Konczkowski), 18. Patryk Sokołowski (81, 3. Tomasz Jodłowiec), 6. Tom Hateley, 11. Jorge Félix, 19. Sebastian Milewski - 89. Patryk Tuszyński (70, 9. Piotr Parzyszek).

Cracovia: 40. Michal Peškovič - 2. Cornel Râpă, 39. Michał Helik, 85. David Jablonský, 33. Kamil Pestka (66, 3. Michal Sipľak) - 14. Ivan Fiolić (66, 7. Thiago), 6. Sylwester Lusiusz, 5. Janusz Gol (78, 99. Tomáš Vestenický), 10. Pelle van Amersfoort, 4. Sergiu Hanca - 21. Rafael Lopes.

żółte kartki: Pestka, Râpă, Sipľak.
sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).
widzów: 4176.

23 lutego 2020, 12:30 - Płock (Stadion im. Kazimierza Górskiego)
Wisła Płock 1-1 Zagłębie Lubin
Torgil Gjertsen 75 - Damjan Bohar 70

Wisła: 30. Thomas Dähne - 2. Damian Michalski, 3. Michał Marcjanik, 18. Alan Uryga, 24. Ángel García - 27. Torgil Gjertsen (83, 17. Hubert Adamczyk), 6. Damian Rasak, 8. Dominik Furman, 28. Maciej Ambrosiewicz (45, 46. Dawid Kocyła), 10. Giorgi Merebaszwili - 26. Cillian Sheridan.

Zagłębie: 30. Dominik Hładun - 44. Alan Czerwiński, 2. Bartosz Kopacz, 33. Ľubomír Guldan, 3. Saša Balić - 7. Saša Živec, 24. Jakub Tosik (87, 8. Łukasz Poręba), 99. Bartosz Slisz, 18. Filip Starzyński, 39. Damjan Bohar - 17. Patryk Szysz.

żółte kartki: Merebaszwili - Czerwiński.
sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz).
widzów: 2127.

23 lutego 2020, 15:00 - Kraków (Stadion Miejski)
Wisła Kraków 2-0 Korona Kielce
Aleksander Buksa 5, Jakub Błaszczykowski 63

Wisła: 22. Michał Buchalik - 19. David Niepsuj, 5. Lukas Klemenz, 2. Rafał Janicki, 4. Maciej Sadlok - 16. Jakub Błaszczykowski, 10. Vullnet Basha, 20. Gieorgij Żukow, 28. Vukan Savićević (74, 27. Marcin Wasilewski), 7. Michał Mak (65, 29. Ľubomír Tupta) - 44. Aleksander Buksa (80, 14. Mateusz Hołownia).

Korona: 88. Marek Kozioł - 22. Mateusz Spychała, 33. Iván Márquez, 5. Adnan Kovačević, 25. Grzegorz Szymusik - 7. Marcin Cebula (64, 39. Erik Pačinda), 8. Milan Radin (75, 10. Jacek Kiełb), 70. Petteri Forsell, 14. Jakub Żubrowski, 27. Matej Pučko - 9. Bojan Čečarić (67, 72. Michal Papadopulos).

żółte kartki: Niepsuj, Savićević, Basha - Radin, Żubrowski, Spychała, Kiełb.
czerwona kartka: Mateusz Spychała (85. minuta, Korona, za drugą żółtą).
sędziował: Paweł Gil (Lublin).
widzów: 17 354.

23 lutego 2020, 17:30 - Poznań (Stadion Miejski)
Lech Poznań 2-0 Lechia Gdańsk
Dušan Kuciak 81 (s), Filip Marchwiński 89

Lech: 1. Mickey van der Hart - 38. Jakub Kamiński, 37. Ľubomír Šatka, 4. Thomas Rogne, 22. Wołodymyr Kostewycz - 7. Kamil Jóźwiak (86, 16. Juliusz Letniowski), 25. Pedro Tiba, 6. Karlo Muhar (59, 36. Filip Marchwiński), 14. Dani Ramírez, 27. Tymoteusz Puchacz (64, 15. Jakub Moder) - 9. Christian Gytkjær.

Lechia: 12. Dušan Kuciak - 19. Karol Fila, 25. Michał Nalepa, 23. Mario Maloča, 22. Filip Mladenović - 11. Jaroslav Mihalík (58, 24. Łukasz Zwoliński), 2. Kristers Tobers, 36. Tomasz Makowski, 7. Maciej Gajos (75, 35. Kenny Saief), 20. Conrado (59, 9. Patryk Lipski) - 28. Flávio Paixão.

żółte kartki: Rogne, Muhar, Marchwiński - Fila, Maloča, Zwoliński.
czerwona kartka: Karol Fila (51. minuta, Lechia, za drugą żółtą).
sędziował: Piotr Lasyk (Bytom).
widzów: 12 693.

Mecz przerwany w 64. minucie na 13 minut z powodu obrzucenia murawy przedmiotami przez kibiców gości.

MU, składy: 90minut.pl