07.02.2020

Arka Gdynia - Cracovia 0:1

Nie udała się inauguracja piłkarskiego roku w Gdyni. Cracovia wygrała z Arką 1:0 i została liderem PKO Ekstraklasy, a szczęśliwym zdobywcą gola był Sergiu Hanca.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 21. kolejka

Arka Gdynia - Cracovia  0:1 (0:1)

Bramki: Hanca 37'

Arka: Steinbors - Wawszczyk, Marić (90' Danch), Maghoma, Marciniak - Deja - Mihajlović (71' Samanes), Nalepa (82' da Silva), Vejinović, Jankowski - Serrarens

Cracovia: Pesković, Rapa, Helik, Dytiatiev, Pestka, Hanca (90' Vestenicki), Loshaj (62' Thiago), Gol, Wdowiak (71' Fiolić), van Amersfoort, Lopes

Żółte kartki: Wawszczyk, Nalepa, Vejinović, Maghoma, Marciniak, Deja - Dytiatiev, Hanca, Pestka, Thiago, Probierz (na ławce rezerwowych)

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)

Widzów: 6815

0 min - zima to trudny czas dla kibiców piłki nożnej w Polsce. Na szczęście mamy już ten okres za sobą i wraca polska PKO Ekstraklasa. Na pierwszy ogień idą Arkowcy, którzy zmierzą się z Cracovią.

0 min - trener Rogić musiał zmierzyć się z problemem zastąpienia na prawej obronie Damiana Zbozienia, który w ostatnim meczu 2019 roku, w starciu z Lechem w Poznaniu, obejrzał czerwoną kartkę. Ostatecznie wybór padł na Kubę Wawszczyka.

0 min - przed Wawszczykiem, na prawej stronie pomocy, grać będzie Nemanja Mihajlović, pozyskany zimą z holenderskiego Heerenveen.

0 min - po raz pierwszy w kadrze meczowej znalazł się Michał Kopczyński, który całą jesień leczył kontuzję obojczyka.

0 min - na rozgrzewkę Arkowcy wyszli w koszulkach z hasłem "Leszek, jesteśmy z Tobą". Jest ono skierowane oczywiście do Leszka Ojrzyńskiego, któremu przed paroma dniami zmarła żona.

0 min - podobnie jak w naszej drużynie, także w Cracovii w wyjściowej jedenastce znalazł się jeden nowy zawodnik. Trener Probierz postawił dziś na Floriana Loshaja.

0 min - sędzią głównym zawodów będzie Mariusz Złotek ze Stalowej Woli. Arbitrem VAR będzie dziś Bartosz Frankowski z Torunia.

0 min - w pierwszej połowie atakować będziemy bramkę przed trybuną GOSiR.

1 min - goście rozpoczęli mecz!

2 min - Dytiatiev dwukrotnie wrzucał piłkę z autu w nasze pole karne. Za pierwszym razem piłkę wybił Jankowski, za drugim Maciek był faulowany przez rywala.

3 min - Wdowiak faulowany przy linii bocznej. Goście będą mieli okazję na dośrodkowanie w pole karne Arki.

3 min - centra Loshaja ze stałego fragmentu gry została wybita przez naszych obrońców.

5 min - Serrarens szukał podaniem w polu karnym Jankowskiego, ale szybciej do piłki doszedł Pesković.

5 min - zagranie Wdowiaka w nasze pole karne wyłapał Steinbors.

7 min - Adam Deja pokusił się o swoje firmowe zagranie, czyli strzał z dystansu, ale trafił w plecy Serrarensa na 16 metrze. Szkoda, bo to mogło być groźne uderzenie.

9 min - Jankowski zacentrował z prawego skrzydła, piłkę piętą przedłużył Vejinović, a minimalnie uprzedzony 3 metry przed bramką był Mihajlović!

10 min - ależ było blisko gola dla Arki! Poprzeczka ratuje gości po strzale głową Serrarensa, a dobitkę Jankowskiego z 5 metrów zawodnik Cracovii wybił z linii bramkowej!

12 min - po faulu na Mihajloviciu mamy rzut wolny przy narożniku pola karnego. Wykonał go Vejinović, lecz piłka odbiła się od muru.

13 min - strzał z 17 metrów Vejinovicia nieudany, lecz akcja Arkowców i podanie Jankowskiego do Holendra mogło się podobać.

16 min - rzut rożny dla Pasów. Hanca dośrodkował, lecz zbyt nisko i nie było zagrożenia dla naszej bramki.

19 min - Wawszczyk wybijał piłkę z własnej szesnastki, lecz na 17 metrze dopadł jej Janusz Gol. Strzał z powietrza kapitana Cracovii okazał się zupełnie nieudany.

21 min - sprytne, szybkie rozegraniu rzutu wolnego spowodowało, że Wdowiak mógł wyjść sam przed Steinborsa. Doskonała interwencja Maghomy uchroniła nas przed niebezpieczeństwem!

22 min - kolejne zbyt niskie dośrodkowanie Hanci z rzutu rożnego.

25 min - Dytiatiev otrzymuje żółtą kartkę za ostre wejście w nogi Vejinovicia.

26 min - holenderska, a właściwie niderlandzka, akcja Arki. Vejinović zacentrował z rzutu wolnego, a Serrarens uderzał głową. Nieznacznie chybił.

27 min - żółta kartka dla Wawszczyka.

27 min - i znów okazja Arki. Mihajlović zagrał pod bramkę, gdzie znów bliski szczęścia był Jankowski, lecz w ostatniej chwili trącił piłkę jeden z obrońców Pasów! To Pestka ratuje swój zespół!

29 min - Vejinović chciał sięgnąć głową posłaną w pole karne przez Nalepę, lecz przy wyskoku sfaulował rywala.

31 min - trochę bałaganu wdarło się w poczynania naszej obrony, ale szczęśliwie udało się wybić piłkę poza pole karne.

33 min - błąd Maricia, który puścił piłkę zmierzającą w nasze pole karne, ale nie doszedł do niej pierwszy Steinbors lecz Lopes, którego strzał zablokował Łotysz!

36 min - faul Marciniaka na Wdowiaku i okazja dla Cracovii ze stałego fragmentu gry.

37 min - gol dla Cracovii... Hanca uderzył z rzutu wolnego, piłka złapała mocny rykoszet od muru i wpadła do bramki za plecy bezradnego Steinborsa.

44 min - Loshaj najpierw wywalczył rzut rożny, a potem go wykonał. Piłkę wybili nasi obrońcy.

PRZERWA - do szatni schodzimy przy prowadzeniu gości. Dodajmy, że szczęśliwym, bo krakowianie gola zawdzięczają rykoszetowi, a pod własną bramką również fortuna im sprzyjała, bo do tej pory trudno uwierzyć, jak w dwóch sytuacjach nie strzeliliśmy gola. Przebieg gry to jednak powód do optymizmu, aby wierzyć w odwrócenie losów rywalizacji.

46 min - Michał Nalepa wznowił grę.

46 min - Lopes z lewego skrzydła podał na siedemnasty metr do Hanci, a ten po krótkim zwodzie oddał strzał po ziemi. Steinbors nie dał się zaskoczyć.

50 min - płaskie zagranie Pestki w pole karne zostało wybite na rzut rożny.

50 min - Helik uderzył niecelnie głową po dośrodkowaniu Loshaja z narożnika boiska.

51 min - Hanca zacentrował z rzutu wolnego wprost w ręce Steinborsa.

52 min - celny strzał Jankowskiego z obrębu szesnastki, ale wprost w Peskovicia!

53 min - faulowany Marciniak z prawej strony pola karnego gości. Okazja na dośrodkowanie.

54 min - Vejinović zacentrował, lecz piłka spadła na głowę Lopesa.

55 min - znów faulowany nasz zawodnik, tym razem w okolicach lewego narożnika pola karnego Cracovii. Nieporozumienia między zawodnikami zakończył sędzia, pokazując żółte kartki Nalepie i Hance.

56 min - w roli centrującego ponownie Vejinović, a zagraną przez Holendra piłkę wypiąstkował Pesković.

57 min - znów okazja dla Arki z rzutu wolnego podyktowanego za faul na Marciniaku z prawej strony szesnastki.

58 min - tym razem inne rozegranie stałego fragmentu. Vejinović zagrał na 17 metr do Nalepy, a ten oddał strzał obroniony przez bramkarza Pasów!

59 min - Arkowcy przejęli piłkę w środku pola i szybko ruszyli w pole karne. Marciniak wszedł z piłką w szesnastkę z prawej strony i chciał zaskoczyć Peskovicia strzałem, lecz golkiper z Krakowa nie popełnił błędu!

60 min - szybki wypad gości mógł przynieść im drugiego gola, bo świetną okazję miał van Amersfoort, lecz skiksował siedem metrów przed naszą bramką!

62 min - Thiago zmienia Loshaja w zespole Cracovii.

66 min - niecelny strzał z dystansu Thiago.

67 min - Vejinović znów skierował piłkę do Serrarensa w pole karne gości, a Fabian nieczysto trafił głową i Pesković spokojnie przejął futbolówkę.

68 min - przejęcie piłki przez gości. Wdowiak wszedł z piłką w pole karne, ale naciskany przez Maghomę nie zdołał ani podać, ani oddać strzału.

69 min - rzut rożny dla Pasów.

70 min - Hanca zacentrował, walczył o piłkę Helik, lecz nie poradził sobie z naszymi obrońcami.

71 min - mamy debiut w Arce. Samanes zastępuje innego debiutanta, Mihajlovicia.

71 min - za Wdowiaka Fiolić w zespole gości.

73 min - Vejinović sfaulował Pestkę i obejrzał żółtą kartkę.

74 min - żółta kartka dla Michała Probierza.

77 min - tym razem żółtą kartkę otrzymuje Maghoma.

80 min - zrobiło się gorąco w naszym polu karnym, długo nie potrafiliśmy wybić piłki, ale ostatecznie udało się uniknąć strzału na bramkę.

81 min - Vejinović uderzył z powietrza z 18 metrów, gdzie spadła piłka wybita przez krakowian. Spudłował.

82 min - da Silva zmienia Nalepę.

83 min - Pestka przerywa faulem akcję Arki i ogląda żółty kartonik.

84 min - koronkowa akcja Arki, Serrarens do Jankowskiego w polu karnym, lecz połapali się w tym obrońcy wicelidera PKO Ekstraklasy.

85 min - nieporozumienie Samanesa z Serrarensem przed polem karnym gości i przepadła okazja na zagrożenie bramce w tej akcji.

88 min - faul Thiago na Samanesie i żółta kartka dla zawodnika Cracovii.

90 min - da Silva sięgnął głową piłkę zagraną w pole karne przez Vejinovicia, ale trudno mówić o strzale Marcusa w tej sytuacji.

90+1 min - Vestenicki za Hancę i Danch za Marcia - zmiany w obu zespołach.

90+2 min - Pasy celebrują wykonanie rzutu rożnego.

90+3 min - i jeszcze jedna żółta kartka, tym razem dla Marciniaka.

90+4 min - Marciniak wrzucił piłkę z w pole karne, ta spadła pod nogi Vejinovicia, którego strzał zablokował obrońca, ale czy ręką? Sędzia nie ma wątpliwości, że było czysto.

90+4 min - jeszcze żółta kartka dla Dei.

KONIEC - nie tak wyobrażaliśmy sobie inaugurację roku piłkarskiego w Gdyni. Cracovia w drugiej połowie skuteczniej radziła sobie z grą Arkowców i nie pozwalała już tak często gościć im pod własną bramką. Nastawiła się na obronę wyniku i cel osiągnęła, a Arka niestety pierwszych punktów na wiosnę szukać będzie musiała w Zabrzu.